REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jeśli w sprawie występuje oskarżyciel posiłkowy również on musi wyrazić zgodę na skazanie oskarżonego bez rozprawy.
Jeśli w sprawie występuje oskarżyciel posiłkowy również on musi wyrazić zgodę na skazanie oskarżonego bez rozprawy.

REKLAMA

REKLAMA

Skazanie bez rozprawy to instytucja procesowa będąca wyrazem tzw. konsensualnej formy zakończenia postępowania. Jej istotą jest to, iż oskarżyciel publiczny lub sam obwiniony (po złożeniu wniosku o ukaranie przez oskarżyciela publicznego) występuje do sądu z tzw. wnioskiem o skazanie bez rozprawy, który w razie uwzględnienia zostaje rozpoznany przez sąd na posiedzeniu, co naturalnie oznacza przyśpieszenie rozpoznania sprawy, a także stanowi swoiste udogodnienie dla stron procesowych.

Podmioty uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o skazanie bez rozprawy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia prawo do wystąpienia z wnioskiem o skazanie bez konieczności przeprowadzania rozprawy przysługuje:

REKLAMA

  1. oskarżycielowi publicznemu,
  2. obwinionemu (po otrzymaniu przez niego wezwania na rozprawę lub otrzymaniu zawiadomienia o jej terminie).

Przesłanki uwzględnienia wniosku o skazanie bez rozprawy

REKLAMA

Oskarżyciel publiczny jeśli decyduje się sporządzić wniosek o skazanie bez rozprawy to dołącza go do wniosku o ukaranie. Może to mieć miejsce tylko wówczas gdy obwiniony zgadza się na taki tryb postępowania, gdy wyjaśnienia obwinionego oraz inne okoliczności czynu nie budzą wątpliwości oraz gdy cele postępowania mają zostać osiągnięte.

Wskazane powyżej wyjaśnienia obwinionego muszą być złożone w formie przesłuchania ustnego w trybie art. 54 § 6 KPW (tzw. przesłuchanie osoby co do której istnieje uzasadnione podstawa do sporządzenia wniosku o ukaranie). Jeśli dana osoba składała wyjaśnienia w formie pisemnie nadesłanych wyjaśnień, wówczas ten tryb postępowania nie ma zastosowania.

Zobacz: Wniosek o ukaranie za wykroczenie

Dodatkową istotną przesłanką uwzględnienia takiego wniosku jest brak sprzeciwu oskarżyciela posiłkowego lub oskarżyciela publicznego (kiedy wniosek o skazanie bez rozprawy pochodzi od obwinionego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei obwiniony może wystąpić z wnioskiem o skazanie bez rozprawy po wezwaniu na rozprawę lub otrzymaniu zawiadomieniu o jej terminie (termin ten wynika naturalnie z faktu, iż uprzednio oskarżyciel publiczny musiał podjąć decyzję o wniesienie wniosku o ukaranie). W przedmiotowym wniosku oskarżony musi wskazać jakiego domaga się rozstrzygnięcia (czyli zaproponować wymiar kary).

Sposób procedowania

REKLAMA

Z wnioskiem o skazanie bez rozprawy zapoznaje się prezes sądu. Jeżeli uzna on, iż wniosek ten spełnia wymogi formalne, a także iż spełnione są przesłanki uwzględnienia takiego wniosku, wówczas kieruje rozpoznanie sprawy na posiedzenie. Wyjątkowo może skierować go na rozprawę, jeśli uzna iż przyśpieszy to postępowanie.

Sąd procedujący na posiedzeniu może zaakceptować przedłożoną mu propozycję wymiaru kary zawartą w wniosku o skazanie bez rozprawy lub uzależnić uwzględnienie tego wniosku od uwzględnienia przez strony (obwinionego, oskarżyciela publicznego oraz oskarżyciela posiłkowego, jeśli występuje). Zmian tych dokonuje oskarżyciel publiczny, a środkiem działania obwinionego w razie braku zgody na proponowane zmiany jest złożenie sprzeciwu.

Jeśli w sprawie występuje oskarżyciel posiłkowy również on musi wyrazić zgodę na skazanie oskarżonego bez rozprawy. Brak jego zgody uniemożliwia dalsze procedowanie w tym trybie.

W przypadku gdy nie będzie możliwe uwzględnienie wniosku o skazanie bez rozprawy wówczas sąd kieruje sprawę na rozprawę, chyba że uzna konieczność umorzenia postępowania z uwagi na wystąpienie procesowych przesłanek nakazujących jego umorzenie (określonych w art. 5 KPW).

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA