REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega skazanie bez rozprawy?

Jeśli w sprawie występuje oskarżyciel posiłkowy również on musi wyrazić zgodę na skazanie oskarżonego bez rozprawy.
Jeśli w sprawie występuje oskarżyciel posiłkowy również on musi wyrazić zgodę na skazanie oskarżonego bez rozprawy.

REKLAMA

REKLAMA

Skazanie bez rozprawy to instytucja procesowa będąca wyrazem tzw. konsensualnej formy zakończenia postępowania. Jej istotą jest to, iż oskarżyciel publiczny lub sam obwiniony (po złożeniu wniosku o ukaranie przez oskarżyciela publicznego) występuje do sądu z tzw. wnioskiem o skazanie bez rozprawy, który w razie uwzględnienia zostaje rozpoznany przez sąd na posiedzeniu, co naturalnie oznacza przyśpieszenie rozpoznania sprawy, a także stanowi swoiste udogodnienie dla stron procesowych.

Podmioty uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o skazanie bez rozprawy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia prawo do wystąpienia z wnioskiem o skazanie bez konieczności przeprowadzania rozprawy przysługuje:

REKLAMA

 1. oskarżycielowi publicznemu,
 2. obwinionemu (po otrzymaniu przez niego wezwania na rozprawę lub otrzymaniu zawiadomienia o jej terminie).

Przesłanki uwzględnienia wniosku o skazanie bez rozprawy

REKLAMA

Oskarżyciel publiczny jeśli decyduje się sporządzić wniosek o skazanie bez rozprawy to dołącza go do wniosku o ukaranie. Może to mieć miejsce tylko wówczas gdy obwiniony zgadza się na taki tryb postępowania, gdy wyjaśnienia obwinionego oraz inne okoliczności czynu nie budzą wątpliwości oraz gdy cele postępowania mają zostać osiągnięte.

Wskazane powyżej wyjaśnienia obwinionego muszą być złożone w formie przesłuchania ustnego w trybie art. 54 § 6 KPW (tzw. przesłuchanie osoby co do której istnieje uzasadnione podstawa do sporządzenia wniosku o ukaranie). Jeśli dana osoba składała wyjaśnienia w formie pisemnie nadesłanych wyjaśnień, wówczas ten tryb postępowania nie ma zastosowania.

Zobacz: Wniosek o ukaranie za wykroczenie

Dodatkową istotną przesłanką uwzględnienia takiego wniosku jest brak sprzeciwu oskarżyciela posiłkowego lub oskarżyciela publicznego (kiedy wniosek o skazanie bez rozprawy pochodzi od obwinionego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei obwiniony może wystąpić z wnioskiem o skazanie bez rozprawy po wezwaniu na rozprawę lub otrzymaniu zawiadomieniu o jej terminie (termin ten wynika naturalnie z faktu, iż uprzednio oskarżyciel publiczny musiał podjąć decyzję o wniesienie wniosku o ukaranie). W przedmiotowym wniosku oskarżony musi wskazać jakiego domaga się rozstrzygnięcia (czyli zaproponować wymiar kary).

Sposób procedowania

REKLAMA

Z wnioskiem o skazanie bez rozprawy zapoznaje się prezes sądu. Jeżeli uzna on, iż wniosek ten spełnia wymogi formalne, a także iż spełnione są przesłanki uwzględnienia takiego wniosku, wówczas kieruje rozpoznanie sprawy na posiedzenie. Wyjątkowo może skierować go na rozprawę, jeśli uzna iż przyśpieszy to postępowanie.

Sąd procedujący na posiedzeniu może zaakceptować przedłożoną mu propozycję wymiaru kary zawartą w wniosku o skazanie bez rozprawy lub uzależnić uwzględnienie tego wniosku od uwzględnienia przez strony (obwinionego, oskarżyciela publicznego oraz oskarżyciela posiłkowego, jeśli występuje). Zmian tych dokonuje oskarżyciel publiczny, a środkiem działania obwinionego w razie braku zgody na proponowane zmiany jest złożenie sprzeciwu.

Jeśli w sprawie występuje oskarżyciel posiłkowy również on musi wyrazić zgodę na skazanie oskarżonego bez rozprawy. Brak jego zgody uniemożliwia dalsze procedowanie w tym trybie.

W przypadku gdy nie będzie możliwe uwzględnienie wniosku o skazanie bez rozprawy wówczas sąd kieruje sprawę na rozprawę, chyba że uzna konieczność umorzenia postępowania z uwagi na wystąpienie procesowych przesłanek nakazujących jego umorzenie (określonych w art. 5 KPW).

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  REKLAMA

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA

  Planujesz urlop na święta? Nie ciesz się za wcześnie, może jednak wykorzystasz zaległy urlop w 2024 r.

  Nie w każdym zakładzie pracy tworzy się plan urlopów, ale istnieją takie momenty w roku, w których w każdym z nich konieczne jest uzgodnienie kto będzie mógł z urlopu skorzystać, a kto nie. Jednym z nich są święta – to wtedy pracownicy chętniej niż w pozostałych okresach roku chcą oderwać się od służbowych obowiązków. Jednak czy zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu jest zawsze ostateczna i po umieszczeniu terminu urlopu w przygotowanym planie pracownik może odetchnąć? Nie warto cieszyć się zbyt wcześnie.

  1.12.2023: ważne zmiany na rynku kawy. Dlatego drożeje od kilku miesięcy – czy pójdzie śladem rekordowo drogiej oliwy?

  W sklepach, zwłaszcza dyskontach, jeszcze tego nie widać, bo kawa jest jednym z ulubionych produktów wykorzystywanych w akcjach promocyjnych – od października jednak kawa mocno drożeje na giełdach. Może nie tak szybko jak oliwa, która w rok stała się towarem luksusowym. Kto jednak jest zwolennikiem arabiki, zwłaszcza brazylijskiej, ten przy najbliższej okazji powinien pomyśleć o zapasie. Lada moment bowiem także ceny detaliczne kawy w Polsce mogą pójść śladem bijącej rekordy cenowe oliwy.

  REKLAMA