reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat we Włoszech - co robić?

Mandat we Włoszech - co robić?

Podczas pobytu we Włoszech powinniśmy wiedzieć kiedy możemy otrzymać mandat i czy musimy go przyjąć. Warto pamiętać, iż mamy prawo do odwołania się u prefekta lub sędziego pokoju.

W przypadku naruszenia przepisów kodeksu drogowego (dekret legislacyjny 285 z 1992 r.) organ ścigania (policja, karabinierzy, Guardia di Finanza, lub straż miejska) wystawia kierowcy pojazdu mandat.

Należy pamiętać, że możemy zostać ukarani mandatem natychmiastowym np. za złe parkowanie lub tzw. mandatem zaocznym, który wystawiany jest w przypadku, gdy nie można ustalić w danym momencie sprawcy wykroczenia. W drugim przypadku, mandat np. za jazdę na czerwonym świetle wysyłany jest na adres zameldowania właściciela pojazdu.

Niesprawiedliwe ukaranie mandatem za naruszenie przepisów ruchu drogowego

Jeżeli otrzymaliśmy mandat, możemy zapłacić go w przeciągu 60 dni od otrzymania powiadomienia. Jeżeli natomiast uznamy, że wysokość mandatu jest za duża, możemy odwołać się w prefekturze lub u sędziego pokoju.

W przypadku mandatu zaocznego, mandat musi zostać przesłany do właściciela w terminie do 90 dni od dnia naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Co się stanie, jeżeli zdecydujemy się na niezapłacenie mandatu?

Jeżeli zdecydujemy się na niezapłacenie mandatu, po upływie 60 dni od otrzymania powiadomienia jego wysokość wzrośnie dwukrotnie. Ponadto nie będziemy mogli już się odwołać, a zgłoszenie zostanie przesłane do firmy windykacyjnej, która w imieniu Comune wyśle na nasz adres tzw. „cartella di pagamento”, w której oprócz nakazu zapłaty dwukrotnej sumy mandatu zostaną naliczone nam karne odsetki.

Należy pamiętać, że również w przypadku zapłacenia kary z opóźnieniem (po upływie 60 dni), otrzymamy od firmy windykacyjnej nakaz uiszczenia dodatkowych opłat.

W jaki sposób należy uiścić opłatę?

Płatności można dokonać na poczcie i w niektórych kioskach (tabbacaio).

Może zdarzyć się, że w wyniku błędów biurokratycznych, płatność nie zostanie odnotowana i sprawa zostanie przekazana firmie windykacyjnej. Przechowując potwierdzenie zapłaty, możemy wykazać, że mandat został zapłacony w terminie.Po dokonaniu zapłaty, potwierdzenie należy przechowywać przez co najmniej pięć lat od daty płatności.

Odwołanie u prefekta

Jeżeli uznamy, że wystawienie mandatu jest niesłuszne możemy odwołać się u prefekta lub sędziego pokoju. Należy pamiętać, że jeżeli zwrócimy się do prefekta nie będziemy mogli skorzystać z pomocy sędziego pokoju i na odwrót. W obu przypadkach, termin prezentacji odwołania wynosi 60 dni od otrzymania mandatu.

W odwołaniu musimy podać wszystkie szczegóły kary administracyjnej (numer protokołu, datę i miejsce popełnienia wykroczenia) i musimy określić powody, dla których uważamy, że kara jest niesłuszna.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama