| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Fotoradary - tryb udostępniania zdjęć

Fotoradary - tryb udostępniania zdjęć

Właściciel lub posiadacz samochodu ma obowiązek wskazania osoby kierującej pojazdem w miejscu i godzinie popełnienia wykroczenia. Zdjęcie z fotoradaru nie jest mu jednak udostępniane. Czy to się zmieni?

Stanowisko Ministra Sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości zgodził się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich. Uznał, że udostępnienie zdjęcia wykonanego przez fotoradar pomoże wskazać w sposób rzetelny osobę kierującą pojazdem w momencie popełnienia wykroczenia. Przyczyni się więc do wypełniania obowiązku nałożonego na właścicieli lub posiadaczy aut. Według Ministra należy wydać w tym celu rozporządzenie.

Rozporządzenie

Projekt rozporządzenia wprowadza możliwość zapoznania się ze zdjęciem zrobionym przez fotoradar. Aby otrzymać dostęp do fotografii, należy złożyć wniosek do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Przewiduje się dwie drogi złożenia wniosku: osobiście albo elektronicznie z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem ePUAP.

Udostępnienie zdjęcia wnioskodawcy w formie papierowej lub elektronicznej powinno nastąpić w ciągu 14 dni. Główny Inspektor Transportu Drogowego będzie miał jednak możliwość odmówienia dostępu do fotografii.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 129 g ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym z Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie ze wspomnianym artykułem minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, sposób, tryb oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego utrwalonych obrazów i danych. Według Rzecznika Praw Obywatelskich narusza on art. 51 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który stanowi, że zasady i tryb gromadzenia oraz udostępniania danych osobowych określa ustawa.

Zobacz serwis: Trybunał Konstytucyjny

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie obrazów i danych utrwalanych przez głównego inspektora transportu drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 Nr 98, poz. 602 z późn. zm.)

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz.U. z 1997 Nr 78, poz. 483 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK