REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Surowsze kary dla kierowców - 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Surowsze kary dla kierowców - 2017/2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.

Rząd wypowiada wojnę piratom drogowym. Ustawodawca nowelizuje przepisy ruchu drogowego by zwiększyć skuteczność ścigania sprawców wypadków i wykroczeń drogowych. Ustawa o zmianie kodeksu karnego (dalej: k.k.) i niektórych innych ustaw weszła w życie 1 czerwca br.

REKLAMA

Brak możliwości warunkowego zawieszenia

Zaostrzenie przepisów, oprócz zwiększenia poziomu kary, polega również w tym wypadku na wprowadzeniu braku możliwości warunkowego zawieszenia kary za określone przestępstwa.

Od 1 czerwca, pijany lub będący pod wpływem narkotyków kierowca, który spowoduje wypadek śmiertelny lub ciężkie uszkodzenie ciała, jest skazywany na co najmniej 2 lata więzienia bez możliwości warunkowego zawieszenia kary.

REKLAMA

Ponadto, sąd skazując sprawcę za spowodowanie katastrofy (art. 173 k.k.), sprowadzenia niebezpieczeństwa tej katastrofy (art. 174 k.k.), bądź też za spowodowanie wypadku, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby (art. 177 k.k.), pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, obligatoryjnie orzeka karę pozbawienia wolności za przypisane sprawcy przestępstwo w wymiarze od dolnej ustawowego zagrożenia zwiększonej o połowę, aż do górnej granicy zwiększonej o połowę.

Wyżej opisane obligatoryjne obostrzenie kary obowiązuje nie tylko gdy sprawca spowoduje w/w przestępstwa pod wpływem alkoholu lub środków odurzających ale także gdy zbiegnie z miejsca popełnienia przestępstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ucieczka przed pościgiem

Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie nowej kategorii przestępstwa jaką jest ucieczka przed pościgiem policyjnym. Zostało ono stypizowane w art. 178b k.k.

Zgodnie z tym przepisem, osoba, która świadomie nie stosuje się do wydanego przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego polecenia zatrzymania pojazdu i kontynuuje jazdę, podlegać będzie karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zobacz też: Redukcja punktów karnych w 2018 r.

W przypadku skazania za popełnienie tego przestępstwa sąd jest zobowiązany do orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Ten obowiązek dotyczy również skazania za prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień (art.180a k.k.) oraz za niezastosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 244 k.k.).

Prowadzenie pojazdu pomimo zakazu

Zmiany dotknęły wspomnianego już wcześniej przestępstwa z art. 244 k.k. Od 1 czerwca za prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo orzeczonego przez sąd zakazu, grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Warto wspomnieć również, że wobec sprawcy tego przestępstwa sąd obligatoryjnie orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 1 roku do 15 lat.

Inne zmiany

Ustawodawca zmienia także okres przedawnienia karalności wykroczeń. Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu wykroczeń, okres przedawnienia wykroczenia wynosi teraz 3 lata od dnia jego popełnienia. W starym porządku prawnym okres ten wynosił 2 lata.

REKLAMA

Ponadto sąd orzekając w sprawie o przestępstwo drogowe będzie musiał zostać obligatoryjnie poinformowany przez drogówkę o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy oraz czy np. zatrzymywano mu już prawo jazdy. Sądy dostaną także informacje na temat mandatów, punktów karnych, z centralnej ewidencji kierowców.

W ustawie prawo o ruchu drogowym, od 1 czerwca znajduje się podstawa do poddawania kierowców rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy, w przypadku gdy zajdzie podejrzenie, że dana osoba mogła pod wpływem kierować pojazdem.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 1749, 1948, 2138, 2261, z 2017 r. poz. 244, 768, 773, 966, 1139.)

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA