reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Jak przewozić rower komunikacją miejską?

Jak przewozić rower komunikacją miejską?

W większości polskich miast, w tym w Warszawie, istnieje możliwość przewożenia roweru komunikacją miejską. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy to robić to w szczególnych okolicznościach i w odpowiedni sposób.

Przewożenie roweru w warszawskiej komunikacji miejskiej jest bezpłatne ponieważ rower traktowany jest jako bagaż. Rowerzysta musi jednak pamiętać o tym, że tak jak każdy inny pasażer, musi mieć przy sobie ważny bilet uprawniający go do przejazdu.

Możliwości przewożenia roweru w komunikacji miejskiej nie należy nadużywać. Jak zaznacza Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, to jest przywilej a nie prawo.

Tylko w szczególnych okolicznościach

Przede wszystkim rower można przewozić w komunikacji miejskiej jeżeli jest wolne miejsce. Rower można umieścić w miejscu gdzie ustawia się wózki inwalidzkie i wózki dziecięce. Należy jednak pamiętać o tym, że rowerzysta musi ustąpić miejsca osobie poruszającej się wózkiem inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, na każde jej żądanie. Może to wiązać się nawet z koniecznością opuszczenia pojazdu.

Inną okolicznością, która uprawnia rowerzystę do przewozu roweru komunikacją miejską są warunki pogodowe. W przypadku szczególnie niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. burze, śnieżyce itp.) rowerzysta ma prawo skorzystać z tej możliwości.

Zobacz również: Mandaty dla rowerzystów – 2017/2018 r.

Awaria roweru również uprawnia rowerzystę do skorzystania z możliwości przewiezienia roweru komunikacją.

Miejsce na rower

W autobusie lub niskopodłogowym tramwaju miejscem gdzie można ustawić rower na czas przejazdu, jest miejsce zastrzeżone dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Do takiego pojazdu należy wchodzić drugimi drzwiami.

W przypadku gdy rowerzysta chce przewieźć rower metrem, powinien on zrobić to w pierwszym lub w ostatnim wagonie. W pociągach SKM znajdują się piktogramy, które wskazują przedział dla pasażerów z rowerami albo z większymi bagażami.

Należy unikać przewożenia roweru w godzinach szczytu, zarówno tych porannych jak i popołudniowych. Łatwo w takich warunkach kogoś ubrudzić czy też potrącić. Należy ustawić się tak by nie utrudniać przejścia innych pasażerom. Nie powinno się też przewozić rowerów poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Opracowano na podstawie:

Uchwała nr. XXVI/658/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 21 kwietnia 2016 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama