| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Opłacalne zawody > Czy księgowy ma prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pomimo wypłaty premii za ten czas

Czy księgowy ma prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pomimo wypłaty premii za ten czas

W spółce pracownicy księgowości co roku otrzymują w czerwcu premię za sporządzanie sprawozda­nia finansowego za I półrocze. Czy mimo rekompensaty tą premią dodatkowych godzin spędzonych w pracy mamy także prawo do wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny.

Niezależnie od premii przysługuje Państwu rekompensata za przepracowane godziny nadliczbowe. Rekompensata ta może nastąpić zarówno przez oddanie czasu wolnego, jak i przez wypłatę dodatku.

Premia, którą otrzymują pracownicy działu księgowości, niezależnie od tego, czy okoliczności jej wy­płaty zostały uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych, czy też jej przyznanie co roku następuje na podstawie doraźnej decyzji pracodawcy, nie może zrekompensować pracy w godzinach nadliczbo­wych. Pracę nadliczbową rekompensuje się tylko w sposób wskazany w przepisach, a więc czasem wol­nym lub stosownym dodatkiem.

Pracodawca nie może zastąpić wypłaty dodatku lub oddania czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych premią lub nagrodą.

Ewentualny zapis regulaminu wynagradzania wyłączający prawo pracowników, którzy otrzymali pre­mię, do należności z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych jest nieważny.

Zobacz serwis: Czas pracy

Za pracę w godzinach nadliczbowych zawsze przysługuje tzw. normalne wynagrodzenie. Nie jest ono rekompensatą, lecz należnością za dodatkowe godziny pracy, jaką jest praca w godzinach nadliczbo­wych. Za normalne wynagrodzenie należy uznać takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Będzie nim zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i inne składniki wynagrodzenia sta­le wypłacane pracownikowi, np. dodatek stażowy. Za każdą godzinę pracy ponad normę mają Państwo prawo do godzinowej stawki normalnego wynagrodzenia. Stawkę godzinową normalnego wynagrodzenia oblicza się, dzieląc stałe pobory pracownika (w sektorze prywatnym będzie to najczęściej jego pensja) przez nominalną liczbę godzin przypadającą do przepracowania w danym miesiącu.

W styczniu 2015 r. pracownik zatrudniony na pełny etat powinien przepracować 160 godzin. Stawka godzinowa normalnego wynagrodzenia dla pracownika zarabiającego 3000 zł miesięcznie w styczniu br. wyniesie: 3000 zł: 160 godz. = 18,75 zł.

Za pracę ponad normę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe lub czas wolny. Rekompensata dodatkiem uzależniona jest m.in. od tego, w jakim dniu była świadczona praca (np. po godzinach w zwy­kłym dniu pracy, w sobotę, w niedzielę).

Rekompensata czasem wolnym pozbawia pracownika prawa do dodatku. Otrzyma on jedynie normal­ne wynagrodzenie za czas przepracowany w nadgodzinach.

Jeżeli z wnioskiem o czas wolny występuje pracownik, to pracodawca udziela mu go tyle samo, ile pracow­nik przepracował w godzinach nadliczbowych. Termin udzielenia tego czasu wolnego nie jest ograniczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym praca nadliczbowa miała miejsce. Natomiast jeżeli pracodawca jest inicjatorem udzielenia pracownikowi czasu wolnego, to musi go udzielić w wymiarze o połowę wyższym, niż zajęły nadgodziny, np. za 3 godziny nadliczbowe z inicjatywy pracodawcy pracownik dostanie 4,5 godziny wolnego. W tym przypadku rekompensata czasem wolnym musi nastąpić do końca okresu rozliczeniowego.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Aktualizacja: 01.10.2015

Źródło:

100 pytań o wynagrodzenia

Zdjęcia

Czy księgowy ma prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pomimo wypłaty premii za ten czas. /fot. Fotolia
Czy księgowy ma prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych pomimo wypłaty premii za ten czas. /fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »