REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 860 zł - tyle będzie mógł w lipcu wynieść ten dodatek. To efekt podwyżki minimalnego wynagrodzenia. A do tego zwykła pensja.

praca w nocy pracownik wynagrodzenie minimalne dodatek za pracę w nocy
Prawie 860 zł - tyle będzie mógł w lipcu wynieść ten dodatek. To efekt podwyżki minimalnego wynagrodzenia. A do tego zwykła pensja.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 860 zł – tyle będzie mógł w lipcu wynieść ten dodatek. Do tego zwykłe wynagrodzenie. Od 1 lipca 2024 r. wzrośnie wysokość płacy minimalnej, a w ślad za nią wysokość wielu innych świadczeń. Dotyczy to również dodatku za pracę w porze nocnej.

Pracownicy mogą otrzymywać różne dodatki do wynagrodzenia

Wynagrodzenie zasadnicze to nie zawsze wszystko, na co może liczyć pracownik w trakcie miesiąca. W zależności od systemu wynagradzania pracownicy mogą otrzymać prowizję, premię, a także różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Jednym z nich jest dodatek za pracę w nocy.
Choć w art. 1517 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy ustawodawca wskazał, że pracą w godzinach nocnych jest praca wykonywana między godziną 21:00 a godziną 7:00, obejmująca maksymalnie 8 godzin czasu pracy, to nie w każdym zakładzie pracy musi obowiązywać taki przedział godzinowy. O tym, kiedy pora nocna się zaczyna, a kiedy kończy, może zdecydować pracodawca określając to w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeśli tego nie zrobi, zastosowanie będzie miała ogólna norma kodeksowa. Należy pamiętać o tym, że pracodawca nie tylko może określić godziny pracy w nocy, ale może też określić je różnie dla różnych pracowników (np. w poszczególnych działach). Jedyną grupą, której praw nie można w tym zakresie regulować, są pracownicy młodociani, dla których pora nocna przypada zawsze pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00, a w szczególnych przypadkach (art. 191 § 21–3 i § 26 k.p.) pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00. 

REKLAMA

Prawie 860,00 zł – tyle będzie mógł w lipcu wynieść ten dodatek

Praca w nocy jest szczególnie obciążająca dla pracowników. Dlatego zazwyczaj w tych zakładach pracy, w których jest ona konieczna, pracę wykonuje się na zmiany, tak aby tylko w niektórych okresach konieczne było świadczenie jej w nocy. Jednak są i takie grupy zawodowe, które pracują tylko w nocy albo pracownicy, którzy ze względu na swoją specyficzną sytuację chcą pracować właśnie w takim systemie.
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje specjalny dodatek do wynagrodzenia. Oblicza się go za każdą godzinę pracy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. To zaś oznacza, że od 1 lipca 2024 r. stawka ta wzrośnie wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, które będzie wynosiło od tego dnia 4300 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że w lipcu przypadną do przepracowania 184 godziny, będzie ona wynosiła 4,67 zł za godzinę. Oznacza to, że pracownik pracujący tylko w porze nocnej będzie mógł w tym miesiącu zarobić dodatkowo co najmniej 859,28 zł, a więc prawie 860,00 zł. Co najmniej, bo kwoty wskazane przez ustawodawcę to minimalna wysokość dodatku, a każdy pracodawca ma możliwość określenia go w wyższej wysokości.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA