REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3225 zł - tyle będzie można dorobić od 1 lipca. Wzrasta limit przychodu dla działalności nierejestrowanej.

przychód ewidencja minimalne wynagrodzenie działalność nierejestrowana
3225 zł - tyle będzie można dorobić od 1 lipca. Wzrasta limit przychodu dla działalności nierejestrowanej.
SaiArLawKa2
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

3225 zł - tyle będzie można dorobić od 1 lipca. Zmienia się limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Stanie się tak, bo jego wysokość jest uzależniona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od tego dnia będzie wynosiło 4300,00 zł. Od początku swojego istnienia, czyli od 2018 r. limit wzrósł aż o 2175,00 zł!

Od 1 lipca 2024 r. 3225,00 zł zamiast 3181,50 zł

3225,00 zł – taki będzie od 1 lipca 2024 r. limit przychodu uprawniający do prowadzenia działalności nierejestrowanej. Limit ten jest obecnie określony w przepisach jako 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (miesięcznie). Dodatkowym warunkiem jest to, aby osoba, która chce skorzystać z tej możliwości, w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców). Od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4242 zł, a przedmiotowy limit to 3181,50 zł. Jednak od początku istnienia działalności nierejestrowanej wzrósł on aż o 2175,00 zł! Jest to związane nie tylko ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, ale również ze zmianą sposobu obliczania limitu, który na początkowym etapie obowiązywania przepisu był określony jako 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Jakie jeszcze warunki są stawiane osobom, które chcą prowadzić działalność nierejestrowaną? Przepisów, które jej dotyczą, nie stosuje się do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej. Dodatkowo istnieją rodzaje działalności, w przypadku których bez względu na wysokość przychodów prowadzona działalność musi być zarejestrowana. Dotyczy to jednak szczególnych przypadków, gdy działalność wymaga zezwolenia (np. sprzedaż alkoholu), koncesji (np. ochrona osób lub mienia), wpisu do rejestru działalności regulowanej (np. usługi turystyczne), czy została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców (np. pośrednictwo ubezpieczeniowe, czy usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości).

REKLAMA

Trzeba na bieżąco kontrolować wysokość przychodów

Warto pamiętać, że choć istotą działalności nierejestrowanej jest to, aby z uwagi na niski przychód wiązała się ona z ograniczoną ilością obowiązków formalnych, to jednak nie jest tak, że tych obowiązków w ogóle nie ma. Uzyskane w ten sposób przychody nadal podlegają opodatkowaniu, a z tym wiąże się obowiązek bieżącego kontrolowania ich wysokości (co jest przecież konieczne również na potrzeby stosowania wskazanego limitu). W związku z tym należy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Ustawodawca nie określił, jakie informacje ma ona zawierać. Najczęściej są to te najbardziej podstawowe, które pozwalają ewidencji spełnić jej funkcję, czyli: liczba porządkowa, data sprzedaży, wartość sprzedaży, wartość sprzedaży narastająco, numer dokumentu sprzedaży, jeśli został wystawiony.
Na podstawie zawartych w ewidencji informacji po zakończeniu roku podatkowego należy opodatkować wynikające z nich przychody. Kwalifikują się one do przychodów z innych źródeł (art. 20 ust. 1ba w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) i należy rozliczyć je w rocznym zeznaniu podatkowym. Podlegają one opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA