REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300,00 zł dla nauczyciela. Pieniądze wpłyną przed końcem lipca. Trzeba złożyć korektę rozliczenia.

nauczyciel laptop bon rozliczenie roczne zwrot podatku
300,00 zł dla nauczyciela. Pieniądze wpłyną przed końcem lipca. Trzeba złożyć korektę rozliczenia.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele, którzy doliczyli wartość bonu na zakup laptopa i opodatkowali go, będą mieli szansę na skorygowanie dokonanego rozliczenia podatkowego i odzyskanie zapłaconego podatku.

Kto miał w 2023 r. prawo do bonu na zakup laptopa?

W 2023 r. określone grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, realizujących kształcenie w klasach odpowiadających klasom IV-VIII szkół podstawowych otrzymały wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Miało ono postać bonu o wartości 2500 zł na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. Podstawą ich przekazania były przepisy ustawy z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (dalej: ustawa o wsparciu rozwoju), która weszła w życie 2 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

Czy bon na zakup laptopa podlegał opodatkowaniu?

Biorąc pod uwagę cel i charakter wsparcia ustawodawca podjął decyzję o uwolnieniu go od obciążeń podatkowych i postanowił wyłączyć je z opodatkowania podatkiem od darowizn (art. 3 pkt 10 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn). Sprawiło to, że nauczyciele nie musieli z tytułu uzyskanego przysporzenia zapłacić podatku od darowizny. Niestety, ustawodawca przeoczył to, że wprowadzone przez niego wyłączenie sprawia, że uzyskane przez nauczycieli przysporzenie należy opodatkować zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jej przepisów nie stosuje się bowiem do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn, a w konsekwencji, wyłączenie ich z opodatkowania tym podatkiem sprawia, że wchodzą ono w zakres opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprawiło to, że nauczyciele, którzy otrzymali w 2023 r. bon na zakup laptopa, mieli obowiązek zaliczenia jego wartości do przychodów innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof) i rozliczenia go w zeznaniu rocznym za 2023 r. Ponieważ przychód ten nie podlegał żadnemu z przewidzianych w jej przepisach zwolnień podatkowych, należało go opodatkować na ogólnych zasadach.

Będzie można skorygować złożone rozliczenie i odzyskać zapłacony podatek

Jednak w marcu 2024 r. ustawodawca dostrzegł swój błąd, a Ministerstwo Finansów chcąc „ratować” sytuację przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzającego w tym zakresie wyłączenia od opodatkowania. Zgodnie z zapowiedziami, ma ono zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw jeszcze w kwietniu 2024 r., przed upływem terminu na dokonanie rocznego rozliczenia podatku. Zgodnie z jego postanowieniami, zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych m.in. z tytułu otrzymanych bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych w ramach wsparcia, o którym mowa w ustawie o wsparciu rozwoju. Zaniechanie to ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od 2 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. W konsekwencji podatnicy, którzy wstrzymali się ze złożeniem rozliczenia do czasu wprowadzenia omawianego wyłączenia, nie będą musieli uwzględniać w uzyskanych przychodach wartości świadczeń wyłączonych z opodatkowania, natomiast podatnicy, którzy złożyli już rozliczenie roczne przed wejściem w życie rozporządzenia i uwzględnili w nim wartość otrzymanego świadczenia, mają prawo do złożenia w tym zakresie korekty zeznania podatkowego i odzyskania zapłaconego z tego tytułu podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA