REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300,00 zł dla nauczyciela. Pieniądze wpłyną przed końcem lipca. Trzeba złożyć korektę rozliczenia.

nauczyciel laptop bon rozliczenie roczne zwrot podatku
300,00 zł dla nauczyciela. Pieniądze wpłyną przed końcem lipca. Trzeba złożyć korektę rozliczenia.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele, którzy doliczyli wartość bonu na zakup laptopa i opodatkowali go, będą mieli szansę na skorygowanie dokonanego rozliczenia podatkowego i odzyskanie zapłaconego podatku.

Kto miał w 2023 r. prawo do bonu na zakup laptopa?

W 2023 r. określone grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych pozostających w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, realizujących kształcenie w klasach odpowiadających klasom IV-VIII szkół podstawowych otrzymały wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Miało ono postać bonu o wartości 2500 zł na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. Podstawą ich przekazania były przepisy ustawy z 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (dalej: ustawa o wsparciu rozwoju), która weszła w życie 2 sierpnia 2023 r.

REKLAMA

Czy bon na zakup laptopa podlegał opodatkowaniu?

Biorąc pod uwagę cel i charakter wsparcia ustawodawca podjął decyzję o uwolnieniu go od obciążeń podatkowych i postanowił wyłączyć je z opodatkowania podatkiem od darowizn (art. 3 pkt 10 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn). Sprawiło to, że nauczyciele nie musieli z tytułu uzyskanego przysporzenia zapłacić podatku od darowizny. Niestety, ustawodawca przeoczył to, że wprowadzone przez niego wyłączenie sprawia, że uzyskane przez nauczycieli przysporzenie należy opodatkować zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jej przepisów nie stosuje się bowiem do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn, a w konsekwencji, wyłączenie ich z opodatkowania tym podatkiem sprawia, że wchodzą ono w zakres opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sprawiło to, że nauczyciele, którzy otrzymali w 2023 r. bon na zakup laptopa, mieli obowiązek zaliczenia jego wartości do przychodów innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof) i rozliczenia go w zeznaniu rocznym za 2023 r. Ponieważ przychód ten nie podlegał żadnemu z przewidzianych w jej przepisach zwolnień podatkowych, należało go opodatkować na ogólnych zasadach.

Będzie można skorygować złożone rozliczenie i odzyskać zapłacony podatek

Jednak w marcu 2024 r. ustawodawca dostrzegł swój błąd, a Ministerstwo Finansów chcąc „ratować” sytuację przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzającego w tym zakresie wyłączenia od opodatkowania. Zgodnie z zapowiedziami, ma ono zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw jeszcze w kwietniu 2024 r., przed upływem terminu na dokonanie rocznego rozliczenia podatku. Zgodnie z jego postanowieniami, zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych m.in. z tytułu otrzymanych bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych w ramach wsparcia, o którym mowa w ustawie o wsparciu rozwoju. Zaniechanie to ma zastosowanie do przychodów uzyskanych od 2 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. W konsekwencji podatnicy, którzy wstrzymali się ze złożeniem rozliczenia do czasu wprowadzenia omawianego wyłączenia, nie będą musieli uwzględniać w uzyskanych przychodach wartości świadczeń wyłączonych z opodatkowania, natomiast podatnicy, którzy złożyli już rozliczenie roczne przed wejściem w życie rozporządzenia i uwzględnili w nim wartość otrzymanego świadczenia, mają prawo do złożenia w tym zakresie korekty zeznania podatkowego i odzyskania zapłaconego z tego tytułu podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA