REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1700 zł podatku do zwrotu. Czekać trzeba od 30 do 90 dni. Sprawdź, na co trzeba się przygotować.

zwrot podatku rozliczenie roczne rachunek bankowy
1700 zł podatku do zwrotu. Czekać trzeba od 30 do 90 dni. Sprawdź, na co trzeba się przygotować.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spora grupa podatników złożyła już roczne rozliczenia PIT. Szybkie złożenie zeznania podatkowego zazwyczaj oznacza, że podatnik spodziewa się zwrotu nadpłaty i chciałby otrzymać ją jak najszybciej.

Na rozliczenie podatku pozostał niecały miesiąc

Na złożenie rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych pozostał już niecały miesiąc. Termin minie 30 kwietnia 2024 r. i w tym roku wypada on we wtorek, a więc podatnicy nie mogą liczyć na jego przedłużenie. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, urzędy skarbowe zwróciły już podatnikom prawie 11,5 mld złotych nadpłaconego podatku za 2023 r., a przeciętny zwrot wynosi 1700 zł. Spośród podatników, którzy dokonali już rozliczenia, ponad 5 mln złożyło je korzystając z usługi Twój e-PIT.

REKLAMA

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Jak co rok, jako pierwsi dokonują rozliczeń ci podatnicy, którzy spodziewają się zwrotu podatku. Choć nie wynika to z przepisów, wiadomo bowiem, że im szybciej podatnik złoży rozliczenie, tym szybciej otrzyma zwrot nadpłaty. Na początku okresu rozliczeniowego złożonych deklaracji jest jeszcze mało i urzędy skarbowe po prostu mają „większe moce przerobowe” i weryfikują je szybciej, a w konsekwencji, szybciej dochodzi również do zlecenia wypłaty zwrotu podatku. Obecnie, gdy na dokonanie rozliczenia pozostał już niecały miesiąc, podatnicy nie mogą liczyć na tego rodzaju przyspieszenie i powinni pamiętać, że obowiązujący termin zwrotu podatku to:
- 3 miesiące od dnia złożenia zeznania,
- 45 dni od dnia złożenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej zeznania.
Na szybszy zwrot mogą liczyć osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, które złożą rozczne rozliczenie za pomocą środków komunikacji elektronicznej – dla nich termin może zostać skrócony do 30 dni. Aby skorzystać z tej możliwości muszą zaznaczyć odpowiedni kwadrat w części W deklaracji PIT-36 lub części O deklaracji PIT-37.
Jak widać, na obecnym etapie rozliczeń rocznych, jeśli podatnik chciałby skrócić czas oczekiwania na zwrot, powinien złożyć zeznania w wersji elektronicznej. Status nadpłaty będzie można sprawdzać w e-Urzędzie Skarbowym w zakładce „Zwroty podatku”.

Zwrot podatku będzie dokonany na:
- rachunek bankowy podatnika,
- przekazem pocztowym.
Aby pieniądze mogły wpłynąć na rachunek bankowy, konieczne jest jego wskazanie. Jeżeli numer rachunku był zgłoszony urzędowi skarbowego w latach wcześniejszych i jest aktualny, to nie trzeba ponownie podawać jego numeru. Jeśli jednak podatnik nie podał go wcześniej lub numer uległ zmianie, należy wpisać odpowiednie informacje w części V formularza PIT-36 lub części N formularza PIT-37.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA