Zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany, gdy osoba ubezpieczona musi podjąć opiekę nad:
REKLAMA
- dzieckiem zdrowym do lat 8 – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, porodu lub choroby małżonka, który stale opiekuje się dzieckiem, jeśli uniemożliwiają one sprawowanie tej opieki albo w sytuacji, gdy małżonek stale opiekujący się dzieckiem przebywa w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
- dzieckiem chorym do lat 14,
- dorosłym, chorym członkiem rodziny (tj. małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem i dziećmi w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą ubezpieczoną w okresie sprawowania opieki).
Za dzieci uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców - temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.
Zasiłek przysługuje przez okres zwolnienia pracownika od wykonywania pracy w związku z koniecznością opieki. Maksymalnie może wynieść:
- 60 dni w ciągu roku kalendarzowego - w przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem do 8 lat oraz chorym do 14 lat,
- 14 dni w roku w przypadku opieki nad dorosłym (w tym dzieckiem powyżej 14 lat).
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć w jednym roku kalendarzowym 60 dni.
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy jego wymiaru.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat