reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenie pielęgnacyjne > Świadczenie pielęgnacyjne 2019 – kwota, uprawnieni, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne 2019 – kwota, uprawnieni, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne zostanie zwaloryzowane 1 stycznia 2019 r. Kwota świadczenia uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wniosek mogą złożyć rodzice, którzy z powodu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem rezygnują z pracy bądź jej nie podejmują.

Świadczenie pielęgnacyjne - waloryzacja 1 stycznia 2019 r.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego co roku jest waloryzowana 1 stycznia. Wysokość świadczenia uzależniona jest od płacy minimalnej. Wskaźnikiem waloryzacji jest bowiem procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w porównaniu do kwoty z ubiegłego roku. Tak ustaloną stawkę zaokrągla się w górę do pełnych złotych.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2019 r.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 r.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 r. powinniśmy oficjalnie poznać do 15 listopada 2018 r., ponieważ w tym terminie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w drodze obwieszczenia ogłasza wysokość świadczenia na następny rok kalendarzowy.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego na 2019 r. została ogłoszona. Czytaj więcej: Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2019 r.?

Już dziś jednak możemy obliczyć tę kwotę w oparciu o wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Minimalna płaca w 2019 r. ma wzrosnąć o 7,14 procent (z 2100 zł w 2018 r. do 2250 zł w 2019 r.), wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2018 r. wynosi zaś 1477 zł. Otrzymaną kwotę 1582,4578 zł należy zaokrąglić do pełnych złotych, co daje nam 1583 zł. Tyle powinno wynieść świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2019 r.

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie pielęgnacyjne jest jednym ze świadczeń opiekuńczych określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych obok zasiłku pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zobacz również: Zasiłek pielęgnacyjny 2019 – kwota, osoby uprawnione, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia są:

- matka albo ojciec;

- opiekun faktyczny dziecka;

- osoba, będąca rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;

- inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). Osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama