reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenie pielęgnacyjne > Świadczenie pielęgnacyjne 2019 – kwota, uprawnieni, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne 2019 – kwota, uprawnieni, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne zostanie zwaloryzowane 1 stycznia 2019 r. Kwota świadczenia uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wniosek mogą złożyć rodzice, którzy z powodu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem rezygnują z pracy bądź jej nie podejmują.

Świadczenie pielęgnacyjne - waloryzacja 1 stycznia 2019 r.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego co roku jest waloryzowana 1 stycznia. Wysokość świadczenia uzależniona jest od płacy minimalnej. Wskaźnikiem waloryzacji jest bowiem procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w porównaniu do kwoty z ubiegłego roku. Tak ustaloną stawkę zaokrągla się w górę do pełnych złotych.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2019 r.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 r.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 r. powinniśmy oficjalnie poznać do 15 listopada 2018 r., ponieważ w tym terminie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w drodze obwieszczenia ogłasza wysokość świadczenia na następny rok kalendarzowy.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego na 2019 r. została ogłoszona. Czytaj więcej: Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2019 r.?

Już dziś jednak możemy obliczyć tę kwotę w oparciu o wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Minimalna płaca w 2019 r. ma wzrosnąć o 7,14 procent (z 2100 zł w 2018 r. do 2250 zł w 2019 r.), wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2018 r. wynosi zaś 1477 zł. Otrzymaną kwotę 1582,4578 zł należy zaokrąglić do pełnych złotych, co daje nam 1583 zł. Tyle powinno wynieść świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2019 r.

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie pielęgnacyjne jest jednym ze świadczeń opiekuńczych określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych obok zasiłku pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zobacz również: Zasiłek pielęgnacyjny 2019 – kwota, osoby uprawnione, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia są:

- matka albo ojciec;

- opiekun faktyczny dziecka;

- osoba, będąca rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;

- inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). Osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama