| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej, wykonujące pracę na rzecz innych firm, łączy szczególny stosunek pracy. Tym samym w specyficzny sposób ustala się im podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.

Jeśli jednak umowa o pracę została zawarta na okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy to wynagrodzenie powinno być uzupełniane, ale jedynie do okresu, na który została zawarta umowa o pracę tymczasową, z tytułu której powstało prawo do zasiłku.

W przypadku, gdy pracownika tymczasowego zatrudniono w trakcie miesiąca kalendarzowego, a w następnym miesiącu kalendarzowym zatrudnienia pracownik zachoruje, to podstawę wymiaru zasiłku dla niego ustala się na podstawie wynagrodzenia za miesiąc kalendarzowy, w którym zachorował. Wynagrodzenie uzupełnia się wtedy do kwoty, którą pracownik otrzymałby za dni trwania umowy (lub umów) o pracę tymczasową w tym miesiącu.

Pracownik tymczasowy zawarł z agencją umowę o pracę na okres od 1 czerwca do 12 lipca 2010r. Pracownik był niezdolny do pracy w okresie od 9 do 12 lipca 2010r. Za lipiec pracownik otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1120 zł, po potrąceniu o składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego zostanie obliczona od wynagrodzenia za lipiec, po uzupełnieniu do kwoty, którą pracownik tymczasowy otrzymałby, gdyby nie chorował, a więc za dni, na które umowa była zawarta w lipcu. W tym miesiącu pracownik przepracował 6 dni, a był zobowiązany przepracować 8 dni. Wynagrodzenie pracownika za lipiec po uzupełnieniu wynosi 1493,36 zł [(1120zł : 6 dni) × 8 dni)] i stanowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi.

Gdy praca jest wykonywana na rzecz różnych podmiotów i zasady wynagradzania z tytułu każdej umowy o pracę są różne, a zachodzi konieczność uzupełnienia wynagrodzenia, dokonuje się go odrębnie dla każdej z umów.

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

Należy pamiętać, iż pracowników tymczasowych również obowiązuje zasada, iż podstawa wymiaru zasiłku zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego, z uwzględnieniem stażu pracy.

W konsekwencji, gdy w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, umowa o pracę tymczasową zawarta była na okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy, kwota minimalnego wynagrodzenia powinna być ustalona proporcjonalnie do okresu trwania umowy w tym miesiącu, następująco:
- kwotę minimalnego wynagrodzenia pomniejszamy o 13,71% ,
- wynik dzielimy przez liczbę dni roboczych w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy,
- a następnie mnożymy przez liczbę dni roboczych trwania umowy (lub umów), z tytułu której, powstało prawo do zasiłku.

Dla pracownicy z przykładu 2 minimalne wynagrodzenie będzie obliczone następująco:
· minimalne wynagrodzenie w 2010 r.: 1136,44 (1317 zł – 13,71%)
· 1136,44 : 22 dni robocze w miesiącu sierpniu = 51,66 zł,
· 51,66 zł x 11 dni robocze, przypadające na czas trwania umów o prace tymczasową
= 568,26 zł.

Pracownicy ustalono podstawę wymiaru zasiłku wynikającą z otrzymywanego wynagrodzenia na poziomie 1130,58 zł, a więc wyższym, od obowiązującej ją minimalnej podstawy zasiłkowej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z poźn. zm.)

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.
Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »