| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej, wykonujące pracę na rzecz innych firm, łączy szczególny stosunek pracy. Tym samym w specyficzny sposób ustala się im podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.

Jeśli jednak umowa o pracę została zawarta na okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy to wynagrodzenie powinno być uzupełniane, ale jedynie do okresu, na który została zawarta umowa o pracę tymczasową, z tytułu której powstało prawo do zasiłku.

W przypadku, gdy pracownika tymczasowego zatrudniono w trakcie miesiąca kalendarzowego, a w następnym miesiącu kalendarzowym zatrudnienia pracownik zachoruje, to podstawę wymiaru zasiłku dla niego ustala się na podstawie wynagrodzenia za miesiąc kalendarzowy, w którym zachorował. Wynagrodzenie uzupełnia się wtedy do kwoty, którą pracownik otrzymałby za dni trwania umowy (lub umów) o pracę tymczasową w tym miesiącu.

Pracownik tymczasowy zawarł z agencją umowę o pracę na okres od 1 czerwca do 12 lipca 2010r. Pracownik był niezdolny do pracy w okresie od 9 do 12 lipca 2010r. Za lipiec pracownik otrzymał wynagrodzenie w kwocie 1120 zł, po potrąceniu o składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego zostanie obliczona od wynagrodzenia za lipiec, po uzupełnieniu do kwoty, którą pracownik tymczasowy otrzymałby, gdyby nie chorował, a więc za dni, na które umowa była zawarta w lipcu. W tym miesiącu pracownik przepracował 6 dni, a był zobowiązany przepracować 8 dni. Wynagrodzenie pracownika za lipiec po uzupełnieniu wynosi 1493,36 zł [(1120zł : 6 dni) × 8 dni)] i stanowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi.

Gdy praca jest wykonywana na rzecz różnych podmiotów i zasady wynagradzania z tytułu każdej umowy o pracę są różne, a zachodzi konieczność uzupełnienia wynagrodzenia, dokonuje się go odrębnie dla każdej z umów.

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

Należy pamiętać, iż pracowników tymczasowych również obowiązuje zasada, iż podstawa wymiaru zasiłku zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego, z uwzględnieniem stażu pracy.

W konsekwencji, gdy w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, umowa o pracę tymczasową zawarta była na okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy, kwota minimalnego wynagrodzenia powinna być ustalona proporcjonalnie do okresu trwania umowy w tym miesiącu, następująco:
- kwotę minimalnego wynagrodzenia pomniejszamy o 13,71% ,
- wynik dzielimy przez liczbę dni roboczych w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy,
- a następnie mnożymy przez liczbę dni roboczych trwania umowy (lub umów), z tytułu której, powstało prawo do zasiłku.

Dla pracownicy z przykładu 2 minimalne wynagrodzenie będzie obliczone następująco:
· minimalne wynagrodzenie w 2010 r.: 1136,44 (1317 zł – 13,71%)
· 1136,44 : 22 dni robocze w miesiącu sierpniu = 51,66 zł,
· 51,66 zł x 11 dni robocze, przypadające na czas trwania umów o prace tymczasową
= 568,26 zł.

Pracownicy ustalono podstawę wymiaru zasiłku wynikającą z otrzymywanego wynagrodzenia na poziomie 1130,58 zł, a więc wyższym, od obowiązującej ją minimalnej podstawy zasiłkowej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z poźn. zm.)

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.
Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami89.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK