REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które chcą uzyskać zasiłek macierzyński, muszą spełnić określone wymagania, jakie przewidują przepisy. Po spełnieniu warunków przysługiwania zasiłku, możemy wnioskować o jego przyznanie i wypłatę. W zależności od tego, z jakiego tytułu i w jakich okolicznościach wnioskujemy o zasiłek, musimy przedłożyć płatnikowi zasiłku stosowne dokumenty, które będą podstawą do wypłaty świadczenia. 

Do kogo wnioskujemy o zasiłek

Do oddziału ZUS właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek, składasz wniosek jeżeli:

REKLAMA

 • ubiegasz się o zasiłek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności,
 • ubiegasz się o zasiłek jako osoba duchowna,
 • wój płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.

Natomiast do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania składasz wniosek, jeżeli ubiegasz się o zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczenia.

Twój płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występujesz bezpośrednio do niego o zasiłek macierzyński.

Sytuacja ta może więc dotyczyć następujących osób ubezpieczonych: pracowników, członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółka rolniczego, osób wykonujących pracę nakładczą, osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania lub osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osób z nimi współpracujących.

Jak dokumentować prawo do zasiłku

REKLAMA

Wnioskując o zasiłek macierzyński do płatnika składek, musisz udokumentować przewidywaną lub faktyczną datę urodzenia dziecka. Składasz więc zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – przy zasiłku za okres przed porodem lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – przy zasiłku za okres od dnia porodu. Ponadto składasz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, każdorazowo do jego wypłaty niezbędne jest przede wszystkim zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Potrzebne jest też zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku pracowników, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Ponadto, oprócz dokumentów wymienionych wyżej, przedkładasz płatnikowi zasiłku dokumenty, które będą dowodzić prawa do zasiłku z danego tytułu.

Celem przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka, składasz:

 • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - w przypadku zasiłku przysługującego za okres przed porodem,
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - w przypadku zasiłku przysługującego za okres od dnia porodu,
 • oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Do wypłaty zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowaniekonieczne są:

 • oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie,
 • zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, zawierające datę urodzenia dziecka.

Jeżeli o wypłatęzasiłku macierzyńskiego ubiega się ojciec dzieckawnioskujący o zasiłek za okres niewykorzystany przez matkę dziecka, musi złożyć następujące dokumenty:

 • zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego, wystawione przez płatnika wypłacającego matce zasiłek macierzyński,
 • zaświadczenie o okresie udzielonego ojcu urlopu macierzyńskiego, gdy ojciec jest pracownikiem,
 • oświadczenie ojca o przerwaniu działalności, gdy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą lub zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej, w przypadku innych ubezpieczonych.

Ojciec lub członek najbliższej rodziny, opiekujący się dzieckiem w związku ze śmiercią matki albo porzuceniem przez nią dziecka, powinien wnioskować o przyznanie zasiłku macierzyńskiego do ZUS i przedłożyć:

 • zaświadczenie wystawione przez płatnika wypłacającego zasiłek macierzyński matce dziecka o okresie, za który matka dziecka pobrała zasiłek macierzyński oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego,
 • oświadczenie ojca lub członka najbliższej rodziny ubiegającego się o zasiłek o porzuceniu dziecka przez matkę,
 • zaświadczenie wystawione przez pracodawcę o okresie urlopu macierzyńskiego udzielonego ojcu lub członkowi najbliższej rodziny - gdy jest on pracownikiem,
 • zaświadczenie płatnika składek o dacie przerwania przez ojca lub członka najbliższej rodziny działalności zarobkowej - gdy jest on ubezpieczonym innym niż pracownik np. zleceniobiorcą,
 • oświadczenie ojca dziecka lub członka najbliższej rodziny po dacie przerwania działalności pozarolniczej - gdy prowadzi taką działalność.

Występując do ZUS o zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego po wygaśnięciu tytułu do ubezpieczenia, bądź gdy umowa o pracę została Tobie przedłużona do dnia porodu, powinnaś dodatkowo przedłożyć:

 • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
 • świadectwo pracy albo inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – jeżeli w takiej sytuacji przysługuje zasiłek,
 • zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia – w przypadku ustania zatrudnienia.

Oprócz wymienionych dokumentów, płatnik zasiłku będzie od nas wymagał złożenia informacji, czy podlegamy ubezpieczeniom z innego tytułu, niż nabyliśmy prawa do zasiłku. Oświadczenie to ma wykluczyć zbieg tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA