Kategorie

Wypłata zasiłków Vademecum

Ewa Ryś
Przyznanie świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa nie musi być wypłacane w kraju, który jest zobowiązany do wypłaty. fot. Fotolia
Przyznanie świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa nie musi być wypłacane w kraju, który jest zobowiązany do wypłaty. fot. Fotolia
Większość zasiłków wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS należy między innymi wypłata zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy pogrzebowego.

Jak wypłaca się zasiłki

Zasiłki z tytułu choroby lub macierzyństwa, czyli zasiłek chorobowy, macierzyński, czy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik składek na ubezpieczenie.

Zobacz także: W jaki sposób wypłaca się zasiłki

Zasiłki dla różnych grup pracowników

Praca tymczasowa to zatrudnienie pracownika przez agencję pracy tymczasowej, w sytuacji, kiedy pracownik swoje obowiązki wykonuje u pracodawcy użytkownika. Zasadą jest, że  pracodawca wypłaca zasiłki z ubezpieczenia, gdy zgłasza do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych. W innych  przypadkach świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasadą jest, że podstawa wymiaru świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa jest ustalana na podstawie wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających czas choroby. Jednak pracownicy tymczasowi są z reguły zatrudniani na krótsze okresy. W związku z tym przy ustalaniu jego podstawy wymiaru świadczeń z tytułu choroby sumuje się wynagrodzenie wypłacone z tytułu każdej z umów, również wykonywanych na rzecz rożnych pracodawców-użytkowników.

Zobacz także: Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Młodych pracownik może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu nauki i przygotowania zawodowego albo do wykonywania prac lekkich.

Wysokość świadczeń chorobowych młodocianych pracowników w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.

Zobacz także: Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego na dotychczasowe stanowisko. Jeśli jest to niemożliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Pracownik ma prawo także do urlopu bezpłatnego. Urlop ten jest okresem, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, ale nie jest zobowiązany do jej świadczenia. Pracownik, który skorzystał z urlopu bezpłatnego po jego wykorzystaniu ma prawo do powrotu do pracy. Co ważne pracodawca nie może odmówić przyjęcia pracownika do pracy.

W jaki sposób wypłacane są ewentualne zasiłki po powrocie z tych urlopów. Prawo do zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego oraz zasiłku chorobowego przysługuje od pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego.

Zobacz także: Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

Zasiłki z Unii Europejskiej

Prawo do zasiłków z tytułu choroby lub macierzyństwa zależy od tego, czy osoba, która ubiega się o zasiłek podlega polskiemu ustawodawstwu a zamieszkuje w innym państwie, czy też ubiega się o zasiłek w Polsce, a podlega ustawodawstwu innego państwa członkowskiego. W pierwszym przypadku rozpoczęcie starania się o zasiłek zaczyna się od tego, iż w terminie trzech dni od powstania niezdolności do pracy należy powiadomić o tym fakcie zagraniczną instytucję ubezpieczeniową i dostarczyć zaświadczenie wydane przez lekarza leczącego. W drugim przypadku nabycie prawa do świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa z instytucji właściwej tego państwa członkowskiego, następuje na podstawie ustawodawstwa obowiązującego w tym kraju.

Przyznanie świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa nie musi być wypłacane w kraju, który jest zobowiązany do wypłaty. W przypadku, kiedy osoba zamieszkuje w danym państwie, a prawo do zasiłku ma w innym państwie, może wystąpić o przekazywanie świadczenia zgodnie z swoim miejscem pobytu.

Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek z Unii

Zobacz także: Jakie mamy prawo do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa na terenie Unii

Zobacz także: Jak ustala się podstawę wymiaru zasiłków pracownikom wykonującym pracę za granicą

Nienależnie pobrane zasiłki

Do sytuacji nienależnego pobrania świadczeń może dojść w dwóch przypadkach. Po pierwsze w razie, gdy świadczenie przyznane lub wypłacone jest na podstawie nieprawdziwych lub fałszywych dokumentów lub w przypadku świadomego wprowadzenia w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia. Po drugie z nienależnie pobranymi świadczeniami mamy do czynienia, gdy świadczenia wypłacone pomimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części.

W obu przypadkach osoba, która pobrała nienależne świadczenie ma obowiązek zwrócić je.  W przypadku, gdy osoba nie pobiera już świadczeń, zwrot ich nastąpi w postępowaniu egzekucyjnym. Zaś, gdy osoba pobiera świadczenia kwoty nienależnie pobranych świadczeń, zostaną potrącone z bieżąco przysługujących świadczeń.

Zobacz także: Zwrot nienależnie pobranych świadczeń

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.