reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy zasiłek chorobowy przysługuje po utracie pracy

Czy zasiłek chorobowy przysługuje po utracie pracy

Co do zasady zasiłek chorobowy przysługuje w okresie ubezpieczenia chorobowego. Jednak w określony sytuacjach prawo do zasiłku przysługuje po ustaniu ubezpieczenia, co często wiąże się z utratą zatrudnienia.

Zasiłek chorobowy po utracie ubezpieczenia chorobowego – pracy

Pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo. Pracownikowi – ubezpieczonemu zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania ubezpieczenia chorobowego, z związku z utratą zdolności do pracy powstałej z powodu choroby.

Jak wspominano na wstępie w określonych sytuacjach prawo do zasiłku chorobowego przysługuje po utracie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała w dwóch okresach. Po pierwsze nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Po drugie nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylegania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Nawet jeśli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i trwa 14 dni lub 3 miesiące po ustaniu ubezpieczenia w razie choroby zakaźnej, zasiłek chorobowy może mimo nie przysługiwać. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje, jeśli osoba kontynuuje działalność zarobkową lub gdy podejmie działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje również, jeżeli osoba nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie ubezpieczenia ze względu na to, że nie miała wymaganego okresu wyczekiwania. Zasadą jest bowiem, że zasiłek chorobowy przysługuje po okresie wyczekiwania. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Zaś po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli osoba niezdolna do pracy jest uprawniona do:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama