REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w podleganiu ubezpieczeniom czekają osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Ewa Zawiślak-Szatańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W stanie prawnym obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r., osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, jeśli nie miały innego tytułu do ubezpieczeń ani prawa do renty lub emerytury. Od 1 września pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek m.in. z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Nie ma już znaczenia ustalone prawo do świadczeń.

Takie między innymi zmiany w prawie przewiduje podpisana w dniu 30 kwietnia 2009 r. przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe.

REKLAMA

Nowe przepisy, wchodzące w życie od 1 września 2009 r. stanowią, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym będziemy podlegali z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego), niezależnie od ustalonego prawa do emerytury lub renty jeżeli jednocześnie będziemy:

  • wykonywać pracę nakładczą,
  • wykonywać pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia,
  • prowadzić pozarolniczą działalność,
  • wykonywać odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności.

Z tych właśnie dodatkowych tytułów obowiązkowe będzie dla nas jedynie ubezpieczenie zdrowotne, natomiast składki społeczne będą dobrowolne.

REKLAMA

Anna K. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pełny etat. Rozpoczęła również wykonywanie działalności pozarolniczej. Jako przedsiębiorca odprowadza obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Anna K. obecnie jest w ciąży, a termin porodu jest planowany na listopad 2009 r. Od dnia porodu zostanie jej udzielony urlop macierzyński i wypłacany będzie zasiłek macierzyński. Jeżeli Anna K. będzie nadal kontynuowała prowadzoną działalność po porodzie, to obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym będzie podlegała z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Natomiast jako przedsiębiorca nadal obowiązkowa będzie dla niej tylko składka zdrowotna.

Co do osób zarobkujących w trakcie urlopów wychowawczych nie zastosowano takiego zwolnienia. Oznacza to, że wciąż np. prowadzący firmy w trakcie urlopów wychowawczych mają obowiązek opłacania składek i na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w przypadku zawieszenia działalności pozarolniczej nie muszą opłacać składek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nadal obowiązkowe pozostaną ubezpieczenia społeczne dla pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz funkcjonariuszy Służby Celnej, spełniających jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego). Osoby te będą jednak podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu równoległych tytułów – np. z tytułu wykonywania umowy o pracę oraz z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Aleksandra P. przebywa na urlopie macierzyńskim, udzielonym do 20 października 2009 r. Po jego zakończeniu ma zamiar złożyć wniosek o urlop wychowawczy. W trakcie urlopu macierzyńskiego Aleksandra P. podjęła dodatkową pracę w wymiarze 1/8 etatu, na czas określony 1 roku. Obecnie osoba ta podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy o pracę. Od 1 września 2009 r. będzie podlegała obowiązkowi ubezpieczeń społecznych zarówno z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim, jak i dodatkowej umowy o pracę. Natomiast od momentu udzielenia jej urlopu wychowawczego Aleksandra P. będzie miała odprowadzane składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne tylko z tytułu zatrudnienia na 1/8 etatu.

Nowe zasady podlegania ubezpieczeniom będą obowiązywały dopiero od 1 września 2009 r. Jednak będą skutkowały również umorzeniem należności części osób, które od 1999 r. do dnia wejścia w życie ustawy, miały obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności pozarolniczej prowadzonej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub podczas urlopu wychowawczego.

Sprawdź na jakich zasadach i czy wszystkim matkom prowadzącym działalność i przebywającym równocześnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym ZUS umorzy składki?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA