REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński dla ojca podczas z pobytu matki dziecka w szpitalu

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli matka dziecka po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie będzie wymagała leczenia szpitalnego, może przerwać urlop macierzyński. Wtedy ojcu wychowującemu dziecko (ubezpieczonemu ojcu) przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu pracownicy w szpitalu.

W tym czasie:

REKLAMA

 • matka zachowuje prawo do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach, po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA,
 • ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres sprawowania opieki nad dzieckiem, odpowiadający okresowi pobytu matki w szpitalu (powinien niezwłocznie poinformować płatnika zasiłku macierzyńskiego o wypisaniu matki dziecka ze szpitala oraz udokumentować datę wypisania ze szpitala).

Łączny okres zasiłku macierzyńskiego wypłaconego matce i ojcu wychowującemu dziecko nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego określonego przepisami Kodeksu pracy.

W celu przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego matce dziecka za okres pobytu w szpitalu, wymagane jest:

 • zaświadczenie o przyjęciu do szpitala, a kiedy zasiłek macierzyński wypłacany jest przez ZUS dodatkowo - zaświadczenie pracodawcy o przerwaniu urlopu macierzyńskiego, na wniosek matki w aktach pozostawia się kserokopię zaświadczenia o dacie przyjęcia jej do szpitala (poświadczoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem), celem przedłożenia oryginału zaświadczenia do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka,
 • w celu podjęcia wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres po przerwie, matka powinna przedłożyć zaświadczenie o okresie zasiłku macierzyńskiego wypłaconego ojcu dziecka, a jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, dodatkowo – zaświadczenie pracodawcy o udzielonym urlopie macierzyńskim.

Celem uzyskania zasiłku macierzyńskiego przez ojca dziecka w czasie pobytu
matki dziecka w szpitalu, wymagane są:

 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
 • zaświadczenie ze szpitala o dacie przyjęcia matki dziecka do szpitala ,
 • zaświadczenie o okresie przysługującego oraz wypłaconego matce dziecka zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli zasiłek macierzyński wypłacany jest przez ZUS dodatkowo wymagane jest odpowiednio:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zaświadczenie pracodawcy o udzielonym urlopie macierzyńskim – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,
 • oświadczenie o przerwaniu działalności pozarolniczej – w przypadku ubezpieczonego będącego osobą prowadzącą działalność pozarolniczą,
 • zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Ojca dziecka należy pouczyć o obowiązku niezwłocznego poinformowania płatnika zasiłku macierzyńskiego o wypisaniu matki dziecka ze szpitala oraz udokumentowania daty wypisania jej ze szpitala.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  Zmiana definicji gwałtu. Prof. Płatek: zgoda na seks powinna być entuzjastyczna [Wywiad]

  W Sejmie RP trwają obecnie prace nad poselskim projektem zakładającym zmiany w Kodeksie karnym. Zmianie ma ulec m.in. definicja zgwałcenia. Nowa definicja tego czynu zabronionego zakłada, że do zgwałcenia dochodzi, jeśli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody ofiary na współżycie seksualne. Zdaniem prof. Monika Płatek zgoda na seks powinna być wręcz entuzjastyczna. W wywiadzie dla PAP wyjaśnia dlaczego tak być powinno.

  REKLAMA

  Opieka senioralna w Polsce: „Centrum Zdrowia 75+” - hucpa wyborcza czy próba rzetelnego wyjścia problemowi naprzeciw?...

  Szacuje się, że dzisiaj w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 mln, to około 7 proc. obywateli. Seniorów będzie przybywało. Eksperci szacują, że w 2030 w tej grupie wiekowej będzie 11,3% społeczeństwa, w 2040 r. będzie to około 14,4 proc., a w 2050 r. – 16,5 proc. wszystkich obywateli. Już dzisiaj stanowią oni ważny liczebnie elektorat, nad którego potrzebami żadna licząca się siła polityczna w Polsce nie może przejść obojętnie.

  261,74 zł zamiast 240,52 zł. Tak przeciętnie wzrosła od 1 kwietnia 2024 r. składka wypadkowego. Sprawdź, czy dla twojej grupy działalności też.

  Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

  Nowe świadczenia - babciowe to trzy opcje: 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko

  Nowe świadczenia, tzw. babciowe oznaczają możliwość skorzystania z trzech opcji świadczeń „aktywny rodzic” już od 1 października 2024 roku. Może to być 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko. Przy czym, na to samo dziecko, za dany miesiąc, przysługuje tylko jedno ze świadczeń „aktywny rodzic”.

  Program bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci uzależnionych od nowych technologii będzie przedłużony

  Do 30 czerwca 2025 r. potrwa pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, a nie - jak dotychczas planowano - do końca czerwca 2024 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

  REKLAMA

  Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

  W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

  Dwie wypłaty w jednym miesiącu. Kiedy złożyć wniosek, żeby pobrać podwójne świadczenie? Sprawdź zasady.

  Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

  REKLAMA