reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek macierzyński w razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Zasiłek macierzyński w razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

W przypadku urodzenia się dziecka w czasie urlopu wychowawczego ubezpieczonej przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Urodzenie dziecka w czasie trwania urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego.

W przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Dla przypomnienia urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.

W czasie urlopu wychowawczego pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz do zasiłku opiekuńczego. Jednak ubezpieczona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytuł urodzenia kolejnego dziecka. Co ważne pracownica nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego, ale ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka jest wypłacany przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zasiłek macierzyński w przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego może zostać skrócony o 2 tygodnie w stosunku do okresu jego pobierania. Dzieje się tak ponieważ co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywana datą porodu. Urodzenie dziecka w czasie trwania urlopu wychowawczego spowoduje skrócenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego tylko, gdy cały okres urlopu macierzyńskiego przypadałby w czasie urlopu wychowawczego. Natomiast, jeżeli pełna długość urlopu macierzyńskiego będzie wykraczać poza udzielony urlop wychowawczy zasiłek macierzyński wypłacany będzie przez pełen okres, nieskrócony o 2 tygodnie.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o urlopie wychowawczym

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama