| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek macierzyński w razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

Zasiłek macierzyński w razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego

W przypadku urodzenia się dziecka w czasie urlopu wychowawczego ubezpieczonej przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Urodzenie dziecka w czasie trwania urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego.

W przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Dla przypomnienia urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.

W czasie urlopu wychowawczego pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz do zasiłku opiekuńczego. Jednak ubezpieczona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytuł urodzenia kolejnego dziecka. Co ważne pracownica nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego, ale ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka jest wypłacany przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zasiłek macierzyński w przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu wychowawczego może zostać skrócony o 2 tygodnie w stosunku do okresu jego pobierania. Dzieje się tak ponieważ co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywana datą porodu. Urodzenie dziecka w czasie trwania urlopu wychowawczego spowoduje skrócenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego tylko, gdy cały okres urlopu macierzyńskiego przypadałby w czasie urlopu wychowawczego. Natomiast, jeżeli pełna długość urlopu macierzyńskiego będzie wykraczać poza udzielony urlop wychowawczy zasiłek macierzyński wypłacany będzie przez pełen okres, nieskrócony o 2 tygodnie.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o urlopie wychowawczym

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »