reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy rodzice adopcyjni maja prawo do takiego samego urlopu macierzyńskiego jak rodzice naturalni?

Czy rodzice adopcyjni maja prawo do takiego samego urlopu macierzyńskiego jak rodzice naturalni?

Pracownicy adoptujący dzieci mają prawo do urlopu udzielonego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na podobnych zasadach jak rodzice naturalni. Za okres takiego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym przysługuje zasiłek macierzyński.

Zasiłek ten będzie więc przysługiwał ubezpieczonej lub ubezpieczonemu (pamiętajmy, że objęci ubezpieczeniem, a więc i uprawnieni nie są tylko pracownicy), która:

  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
  • przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem

Wymiar zasiłku macierzyńskiego w powyższych sytuacjach jest uzależniony więc od wieku dziecka oraz liczby dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie wynosi odpowiednio :
- 20 tygodni (140 dni) w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
- 31 tygodni (217 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
- 33 tygodni ( 231 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
- 35 tygodni ( 245 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
- 37 tygodni ( 259 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci,
nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Okres urlopu nie może być krótszy niż 9 tygodni, tj. 63 dni (wtedy nie ma znaczenia liczba dzieci przyjętych na wychowanie).

Taki urlop/zasiłek nie jest więc udzielany automatycznie, jak w przypadku urodzenia dziecka, lecz zależy od woli skorzystania z tego prawa przez rodziców adopcyjnych. Moment rozpoczęcia więc urlopu macierzyńskiego i wypłaty z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego nie jest zatem narzucony ustawowo.

Wnioskując o zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie musimy złożyć swojemu płatnikowi lub w ZUS następujące dokumenty:

  • oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie,
  • zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, zawierające datę urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie pracodawcy wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie o okresie udzielonego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – jeżeli pracujemy na podstawie umowy o pracę albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a w pozostałych przypadkach.

Zobacz również: Czy przyjmującym dziecko na wychowanie przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński?

Wysokość zasiłku jest ustalana jest jednakowo, bez względu na to, czy wnioskują o niego rodzicie biologiczni, czy też przysposabiający. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Bezpośrednio po zakończeniu pobierania podstawowego zasiłku macierzyńskiego możemy również ubiegać się o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński za ten okres(link do drugiego artykułu).

Podstawa prawna:

Kodeks pracy;
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn.zm.).

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

sxc
sxc

Webinarium: Raportowanie schematów podatkowych a COVID - 19126.65 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama