REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy – praktyczny poradnik

Agnieszka Wencek

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osobie pobierającej emeryturę lub rentę, osobie, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania lub pobierania oraz członkowi rodziny osoby ubezpieczonej oraz osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Należy jednakże pamiętać, że przysługuje on tylko z jednego tytułu.

REKLAMA

Żeby pobrać zasiłek pogrzebowy należy wpierw pokryć koszty pogrzebu. Koszty te może pokryć (oprócz nas samych) pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego. W przypadku, gdy więcej niż jedna osoba pokrywa koszty pogrzebu, zasiłek ten ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów.

Zobacz: Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione (w II kwartale 2010 roku, przeciętne wynagrodzenie wynosiło 3197, 85 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego, czyli 6.395,70 obowiązuje od 1 września do 30 listopada 2010 r. Jednakże od marca 2011 roku, wysokość zasiłku zostanie obniżona do 4 tys. zł.

Kwotę zasiłku ustala się miesięcznie, zaczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału, przysługujący na okres 3 miesięcy. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza kwotę zasiłku pogrzebowego formie komunikatu, który jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 14 dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego.

Zobacz: Odprawa pośmiertna

Kiedy przedawnia się roszczenie o wypłatę?

Nie otrzymamy zasiłku, jeżeli nie zgłosimy wniosku w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W przypadku, gdy zidentyfikowanie osoby zmarłej było niemożliwe bądź nastąpiło opóźnienie w odnalezieniu zwłok, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Taki obraz rzeczy rysował się do tej pory, gdyż 28 października 2010 roku, Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność tego przepisu z Konstytucją RP (sygn. P25/09) .

Wyrok ten daje możliwość uzyskania świadczenia w terminie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia śmierci osoby.

REKLAMA

Trybunał podkreślił, że urządzenie pogrzebu z reguły następuje niezwłocznie po dniu śmierci osoby, natomiast obecny 12-miesięczny termin, bez możliwości określenia innego biegu terminu, prowadzi do skutków sprzecznych z celem – mowa tutaj o sytuacji, gdy uprawnione podmioty zostały pozbawione prawa do zasiłku pogrzebowego, gdyż nie mogły zorganizować pogrzebu w przeciągu roku od dnia śmierci osoby, np. z przyczyn na późniejsze odnalezienie ciała.

Znowelizowany przepis umożliwił osobom uprawnionym ubieganie się o zasiłek po zmarłym w przypadku późniejszego niż 12 miesięcy od dnia zgonu odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania zmarłego.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Jednym z podstawowych dokumentów wymaganych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego - druk ZUS Z-12. Przed jego wypełnieniem warto zapoznać się z pouczeniem, które jest w nim zawarte. Oprócz wniosku należy przedstawić skrócony odpis aktu zgonu, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, bądź kopie rachunków potwierdzone przez bank, jeżeli oryginały zostały uprzednio w nim złożone, a także dokument, który potwierdzi pokrewieństwo bądź powinowactwo nas z osobą zmarłą (skrócony odpis aktu stanu cywilnego, dowód osobisty).

Pobierz druk ZUS Z-12

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

REKLAMA