reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. W przypadku, kiedy koszty pogrzebu pokryło więcej osób zasiłek ulega podziałowi. W celu otrzymania zasiłku należy się udać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wypełnionym wnioskiem. Podpowiemy jakie dokumenty ponadto zabrać ze sobą.

Wypłata zasiłku pogrzebowego następuje najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania prawa do zasiłku.

Zobacz także: Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł. Jest to nowa wysokość zasiłku, która obowiązuje od dnia 1 marca 2011 roku. Obecna kwota 4000 zł zasiłku jest kwotą stałą, wcześniej zasiłek pogrzebowy wynosił 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwota zasiłku pogrzebowego jest wolna od podatku dochodowego.

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot uprawniony do zasiłku, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Podział zasiłku następuje proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

W przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, instytucję zakonną lub diecezjalną, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4000 zł.

Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny poniósł również część jego kosztów, zasiłek pogrzebowy przysługuje temu członkowi rodziny w kwocie 4.000 zł.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w 2011 roku

Jakie koszty może pokryć zasiłek pogrzebowy

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która reguluje kwestię wypłaty zasiłku pogrzebowego, nie określa co należy rozumieć pod pojęciem „koszty pogrzebu”. Należy w związku z tym sięgnać do orzecznictwa sądów i doktryny prawa, które pomogą określić dokładnie, co kryje się pod tym pojęciem.

Koszty pogrzebu obejmują wydatki odpowiadające zwyczajom panującym w środowisku, do którego należał zmarły. Bez wątpienia do kosztów pogrzebu zaliczymy:

  • koszty przewiezienia zwłok do miejsca ich pochowania,
  • koszty urządzenia pogrzebu,
  • koszty zakupu trumny,
  • koszty zakupu miejsca na cmentarzu,
  • koszty wystawienia nagrobka,
  • do kosztów pogrzebu można w szczególnych okolicznościach zaliczyć koszty poniesione na zakup niezbędnej odzieży żałobnej.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje także w przypadku, gdy pogrzeb został urządzony na terenie obcego państwa należącego do Wspólnoty Europejskiej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeśli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
zasiłek pogrzebowy przysługuje w przypadku śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeśli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama