reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Wniosek o zasiłek pogrzebowy po zmarłym żołnierzu

Wniosek o zasiłek pogrzebowy po zmarłym żołnierzu

Dokumentem wymaganym przy wypłacie zasiłku pogrzebowego po zmarłym żołnierzu lub członku jego rodziny jest pisemny wniosek osoby, która poniosła koszty pogrzebu. Jakie dokumenty oprócz wniosku należy przedstawić?

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Po śmierci żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny osobie która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Jakie dokumenty musi złożyć osoba, która chce otrzymać taki zasiłek.

W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego osoba, która pokryła koszty pogrzebu musi złożyć pisemny wniosek. Taki wniosek powinien zawierać oświadczenie o stopniu pokrewieństwa lub powinowactwa między osobą uprawnioną a osobą zmarłą lub braku takiego pokrewieństwa lub powinowactwa. Ponadto wniosek powinien zawierać oświadczanie, że w związku ze śmiercią żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny nie wypłacono zasiłku pogrzebowego na innej podstawie.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Wymagane dokumenty

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego w razie śmierci żołnierza zawodowego, gdy koszty pogrzebu poniósł małżonek, dzieci, wnuki, rodzice lub rodzeństwo są:

  • odpis skrócony aktu zgonu żołnierza zawodowego,
  • oryginały rachunków obejmujących zasadnicze koszty pogrzebu, w tym: zakupu trumny lub urny albo kremacji zwłok i zakupu miejsca pochowania na cmentarzu.

W przypadku, gdy koszty pogrzebu poniosła inna osoba dodatkowo wymagane jest przedstawienie oryginałów rachunków obejmujących ogół kosztów rzeczywiście poniesionych.

Jako dowód poniesionych kosztów pogrzebu, na równi z rachunkami, uznaje się również dokumenty wystawione na osobę uprawnioną potwierdzające koszty poniesione w związku z przeprowadzeniem pochówku, a także inne koszty poniesione stosownie do warunków i zwyczajów przyjętych w miejscowości organizowania pochówku, obejmujące w szczególności:

  • zakup miejsca pochowania na cmentarzu wyznaniowym,
  • sprawienie posługi religijnej,
  • wybudowanie nagrobka,
  • zakup odzieży żałobnej,
  • organizację poczęstunku dla osób biorących udział w pogrzebie.

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego w razie śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego są odpis skrócony aktu zgonu członka rodziny żołnierza zawodowego, a w przypadku pogrzebu dziecka martwo urodzonego zaświadczenie lekarza lub położnej, że dziecko urodziło się martwe. Do wniosku o zasiłek pogrzebowy dołącza się również oryginały rachunków oryginały obejmujących zasadnicze koszty pogrzebu, w tym: zakupu trumny lub urny albo kremacji zwłok i zakupu miejsca pochowania na cmentarzu.

Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego po śmierci żołnierza

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U.  z 2003 r. nr 179 poz. 1750)

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobu dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2011 r. nr 221 poz. 1316)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama