| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza

Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza

W razie śmierci żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny przysługuje zasiłek pogrzebowy. Osoba, która poniosła koszty pogrzebu w celu uzyskania zasiłku musi złożyć o niego pisemny wniosek.

Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza

W razie śmierci żołnierza zawodowego przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje w wysokości 4 000 zł, jeśli koszty pogrzebu ponosi małżonek, dzieci, wnuki, rodzice lub rodzeństwo. W przypadku, gdy koszty pogrzebu poniosła inna osoba zasiłek przysługuje w wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak niż kwota 4 000 zł.

Jeżeli śmierć żołnierza zawodowego nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z zawodowa służbą wojskową, koszty jego pogrzebu pokrywa się z budżetu państwa. W razie pokrycia z budżetu państwa kosztów pogrzebu żołnierza zawodowego małżonkowi, dzieciom, wnukom, rodzicom lub rodzeństwu, zasiłek pogrzebowy przysługuje im w wysokości 50 proc.

Powyższe regulacje stosuje się w razie śmierci żołnierza zawodowego, po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, w następstwie wypadku lub choroby pozostających w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

Zobacz także: Czy po śmierci strażaka jego rodzina może liczyć na zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy po śmierci członka rodziny żołnierza

W razie śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego osobie, która pokryła koszty pogrzebu, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł., jeśli koszty pogrzebu ponosi żołnierz zawodowy. Gdy koszty pogrzeby pokryje inna osoba, zasiłek pogrzebowy przysługuje jej w wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych niż kwota 4000 zł.

Zasiłek pogrzebowy po śmierci członka rodziny przysługuje w związku z pokryciem kosztów pogrzebu następujących członków rodziny żołnierza zawodowego:

  • małżonka albo byłego małżonka żołnierza, wobec którego w dniu śmierci żołnierz miał obowiązek do płacenia świadczeń alimentacyjnych;
  • dziecka własnego żołnierza, dziecka jego małżonka, dziecka przysposobionego i przyjętego na wychowanie, w tym w ramach rodziny zastępczej, albo innego dziecka, którego opiekunem prawnym został ustanowiony żołnierz lub jego małżonek;
  • rodziców i byłych prawnych opiekunów żołnierza albo jego małżonka.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U.  z 2003 r. nr 179 poz. 1750)

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobu dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2011 r. nr 221 poz. 1316)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »