reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza

Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza

W razie śmierci żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny przysługuje zasiłek pogrzebowy. Osoba, która poniosła koszty pogrzebu w celu uzyskania zasiłku musi złożyć o niego pisemny wniosek.

Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza

W razie śmierci żołnierza zawodowego przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje w wysokości 4 000 zł, jeśli koszty pogrzebu ponosi małżonek, dzieci, wnuki, rodzice lub rodzeństwo. W przypadku, gdy koszty pogrzebu poniosła inna osoba zasiłek przysługuje w wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak niż kwota 4 000 zł.

Jeżeli śmierć żołnierza zawodowego nastąpiła wskutek wypadku pozostającego w związku z zawodowa służbą wojskową, koszty jego pogrzebu pokrywa się z budżetu państwa. W razie pokrycia z budżetu państwa kosztów pogrzebu żołnierza zawodowego małżonkowi, dzieciom, wnukom, rodzicom lub rodzeństwu, zasiłek pogrzebowy przysługuje im w wysokości 50 proc.

Powyższe regulacje stosuje się w razie śmierci żołnierza zawodowego, po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, w następstwie wypadku lub choroby pozostających w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

Zobacz także: Czy po śmierci strażaka jego rodzina może liczyć na zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy po śmierci członka rodziny żołnierza

W razie śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego osobie, która pokryła koszty pogrzebu, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł., jeśli koszty pogrzebu ponosi żołnierz zawodowy. Gdy koszty pogrzeby pokryje inna osoba, zasiłek pogrzebowy przysługuje jej w wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych niż kwota 4000 zł.

Zasiłek pogrzebowy po śmierci członka rodziny przysługuje w związku z pokryciem kosztów pogrzebu następujących członków rodziny żołnierza zawodowego:

  • małżonka albo byłego małżonka żołnierza, wobec którego w dniu śmierci żołnierz miał obowiązek do płacenia świadczeń alimentacyjnych;
  • dziecka własnego żołnierza, dziecka jego małżonka, dziecka przysposobionego i przyjętego na wychowanie, w tym w ramach rodziny zastępczej, albo innego dziecka, którego opiekunem prawnym został ustanowiony żołnierz lub jego małżonek;
  • rodziców i byłych prawnych opiekunów żołnierza albo jego małżonka.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U.  z 2003 r. nr 179 poz. 1750)

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobu dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2011 r. nr 221 poz. 1316)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama