REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2012 roku będzie trudniej o becikowe

Ewa Ryś
Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Fot. Fotolia
Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 2012 roku zaczną obowiązywać rygorystyczne warunki w kwestii ubiegania się o becikowe. Warunkiem koniecznym otrzymania świadczenia będzie pozostawanie przez matkę dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży.

Dla kogo becikowe z tytułu urodzenia się dziecka

Określenie „becikowe” jest określeniem potocznym. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka jest świadczeniem jednorazowym, co oznacza że tylko raz można otrzymać 1000 zł w związku urodzeniem się dziecka. Prawo do becikowego przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Również opiekun faktyczny dziecka może go otrzymać w przypadku gdy dodatek nie został przyznany ani rodzicom, ani opiekunowi prawnemu dziecka. W takiej sytuacji becikowe przysługuje do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

REKLAMA

Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługują obywatelom polskim oraz cudzoziemcom. Jednak jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

Zobacz również: Becikowe 2013

Zasady uzyskania becikowego do końca 2011 roku

REKLAMA

Od listopada 2009 roku do otrzymania prawa do becikowego wymagane było przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do okresu porodu. Na prawie dwa lata zostały zawieszone bardziej rygorystyczne zasady udzielania prawa do dodatku z tytułu urodzenia się dziecka. W okresie od dnia 31 marca 2010 roku do dnia 31 grudnia 2011 roku został zawieszony warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. W tym okresie wystarczyło, że osoba ubiegająca się o becikowe przedstawiała zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.

Do końca 2012 roku w celu uzyskania prawa do becikowego z tytułu urodzenia dziecka należy przedstawić jedynie zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną, że matka dziecka w trakcie ciąży była raz na badaniu u ginekologa. Zaświadczenie musi zawierać dane i pieczątkę osoby je wystawiające, ale nie musi mieć postać formalnego druku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady nabycia prawa do becikowego w 2012 roku

Jakie dokładnie będą nowe zasady i dlaczego trudniej będzie o becikowe w 2012 roku? Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Jednakże  pierwsze badanie lekarskie kobieta musi przeprowadzić przed 10 tygodniem ciąży, a kolejne badania muszą być zrobione w każdym kolejnym trymestrze.

Zmiany w zasadach przyznawania prawa do becikowego wejdą w życie od dnia 1 stycznia 2012 roku, jednakże obejmą one już kobiety, które zajdą w ciąży w kwietniu 2011 i później.

REKLAMA

Od początku 2012 roku matka dziecka musi przedstawić zaświadczenie wydane zgodnie ze wzorem określonym przez Ministra Zdrowia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do becikowego z tytułu urodzenia dziecka. Zaświadczenie musi potwierdzać fakt odbycia co najmniej trzech wizyt u ginekologa, po jednej w każdym trymestrze ciąży. Opieka, jakiej musi podlegać kobieta w ciąży, aby mogła starać się o becikowe może przyjąć formę podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych lub leczenia szpitalnego.

Osoby ubiegające się o zapomogę mają 12 miesięcy na złożenie wniosku w tej sprawie. Jeśli kobieta urodzi dziecko w 2011 roku, ale z wnioskiem zgłosi się już w 2012 roku to będzie musiała spełniać nowe kryteria.

Co się stanie w przypadku, kiedy nie zostanie spełniony warunek przeprowadzenia przed 10 tygodniem ciąży badania lekarskiego? W takim rodzice nie będą mogli przedstawić wymaganego zaświadczeń lekarskich i nie otrzymają becikowego.

Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Nie stosuje się tego warunku do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka.

Do wniosku o becikowe oprócz zaświadczenia lekarskiego należy ponadto dołączyć dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o przyznanie becikowego, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało już pobrane becikowe  przez drugiego z rodziców.

Zobacz także dział: Zasiłek rodzinny

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA