reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > W 2012 roku będzie trudniej o becikowe

W 2012 roku będzie trudniej o becikowe

Od dnia 2012 roku zaczną obowiązywać rygorystyczne warunki w kwestii ubiegania się o becikowe. Warunkiem koniecznym otrzymania świadczenia będzie pozostawanie przez matkę dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży.

Dla kogo becikowe z tytułu urodzenia się dziecka

Określenie „becikowe” jest określeniem potocznym. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka jest świadczeniem jednorazowym, co oznacza że tylko raz można otrzymać 1000 zł w związku urodzeniem się dziecka. Prawo do becikowego przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Również opiekun faktyczny dziecka może go otrzymać w przypadku gdy dodatek nie został przyznany ani rodzicom, ani opiekunowi prawnemu dziecka. W takiej sytuacji becikowe przysługuje do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługują obywatelom polskim oraz cudzoziemcom. Jednak jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

Zobacz również: Becikowe 2013

Zasady uzyskania becikowego do końca 2011 roku

Od listopada 2009 roku do otrzymania prawa do becikowego wymagane było przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o pozostawaniu pod opieką medyczną przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do okresu porodu. Na prawie dwa lata zostały zawieszone bardziej rygorystyczne zasady udzielania prawa do dodatku z tytułu urodzenia się dziecka. W okresie od dnia 31 marca 2010 roku do dnia 31 grudnia 2011 roku został zawieszony warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. W tym okresie wystarczyło, że osoba ubiegająca się o becikowe przedstawiała zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.

Do końca 2012 roku w celu uzyskania prawa do becikowego z tytułu urodzenia dziecka należy przedstawić jedynie zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną, że matka dziecka w trakcie ciąży była raz na badaniu u ginekologa. Zaświadczenie musi zawierać dane i pieczątkę osoby je wystawiające, ale nie musi mieć postać formalnego druku.

Zasady nabycia prawa do becikowego w 2012 roku

Jakie dokładnie będą nowe zasady i dlaczego trudniej będzie o becikowe w 2012 roku? Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Jednakże  pierwsze badanie lekarskie kobieta musi przeprowadzić przed 10 tygodniem ciąży, a kolejne badania muszą być zrobione w każdym kolejnym trymestrze.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Fot. Fotolia
Od dnia 1 stycznia 2012 roku becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza. Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama