reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek macierzyński w Hiszpanii

Zasiłek macierzyński w Hiszpanii


Osiedlając się w Hiszpanii warto znać swoje prawa w sytuacji, kiedy będziemy chcieli założyć rodzinę i mieć dzieci. Jednym z takich uprawnień jest zasiłek macierzyński.


W odróżnieniu od Polski, prawo w Hiszpanii nie wymaga, aby pracownik czy pracownica starająca się o urlop macierzyński była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Dopuszczalne są także inne formy zatrudnienia, nawet zatrudnienie w ramach szkolenia.

Zasadniczo okres trwania zasiłku macierzyńskiego trwa 180 dni i rozpoczyna się z dniem porodu. Może rozpocząć się także z dniem urlopu macierzyńskiego, jeżeli jest on wykorzystywany przed porodem.
Inną podstawą do otrzymania takiego zasiłku jest urlop z powodu adopcji lub opieki w ramach rodziny zastępczej (nawet jeśli ta opieka jest tymczasowa). Dotyczy dziecka do szóstego roku życia oraz pomiędzy 6 a 18 rokiem życia, jeśli jest ono niepełnosprawne (co najmniej 33 proc. niepełnosprawności).

Matka może zrezygnować na rzecz ojca z urlopu macierzyńskiego (maksymalnie do dziesięciu tygodni). Wtedy zasiłek przechodzi na ojca.

Należy jednak pamiętać, iż pomimo że w Hiszpanii nabywa się prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet jeżeli nie jest się zatrudnionym na umowę o pracę, to jednak bezwzględnie wymagany jest okres płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.

  1. dla kobiet poniżej 21 roku życia – nie jest wymagany żaden okres płacenia składek
  2. dla kobiet pomiędzy 21 a 26 rokiem życia – wymaga się minimum 90 dni płacenia składek w ciągu minionych 7 lat przed porodem, lub 180 dni w ciągu całego okresu dotychczasowego zatrudnienia
  3. dla kobiet, które ukończyły 26 lat wymaga się odpowiednio albo 180 dni, albo 360 dni płacenia składek na ubezpieczenie.

 Zasiłek może być pobierany tylko przez jedno z rodziców, ale możliwa jest zmiana osoby uprawnionej w trakcie trwania okresu zasiłku.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Dramowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama