REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma formułę Stowarzyszenia, w którym obowiązuje zasada „non profit”. Działa na podstawie Statutu oraz w ramach obowiązującego porządku prawnego. Ponadto RUTW działa jako dobrowolne i samorządne stowarzyszenie osób starszych.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest osobą prawną działającą w formie stowarzyszenia.

Nowe kontrakty socjalne w pomocy społecznej

Minister pracy i polityki społecznej podpisała rozporządzenie w sprawie nowego wzoru kontraktu socjalnego. Rozporządzenie ma wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Czy bezrobotny może zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania

Bezrobotny ma obowiązek zarejestrowania się we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, powiatowym urzędzie pracy. Niekiedy osoba bezrobotna chce zarejestrować się poza miejscem swojego zameldowania. Istnieje taka możliwość, jednak konieczne jest posiadanie w danej miejscowości meldunku czasowego.

REKLAMA

Ile wynoszą dotacje na aktywizacje bezrobotnych

W świetle obowiązujących przepisów bezrobotnemu, posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny. Może on również otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie wyższej niż 6 – krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, posiada osobowość prawną i działa w ramach obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej porządku prawnego. Został założony w 2005 roku z inicjatywy pani Marii Dominiki Inkielman.

Uniwersytet Trzeciego Wieku EDUKATOR

Uniwersytet III Wieku Edukator działa przy Stowarzyszeniu Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego „Wspólnota Powiatowa”. Oferuje m.in naukę języków obcych, kursy komputerowe, zajęcia sportowe oraz wycieczki.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Domu Kultury "Zacisze"

Studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Domu Kultury „Zacisze” może być każda osoba, w wieku 55+, która pragnie poszerzać swoje zainteresowania, poszukuje najlepszych dla siebie możliwości rozwoju intelektualnego i fizycznego, jeśli zapozna się w dniu zapisu z Regulaminem i wyrazi zgodę na jego przestrzeganie, wypełni i złoży Deklarację członkostwa, dokona wpłaty uczestnictwa każdorazowo przed rozpoczęciem semestru.

REKLAMA

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy jest jedną z form działalności Pracowni działań na Rzecz Seniorów , Osób Niepełnosprawnych i UTW Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy.

Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH

Stowarzyszenie pod nazwą: Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej jest dobrowolnym, samorządnym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Ponadto jest organizacją pozarządową, działającą non profit, nastawioną na realizację celów statutowych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie

UTW w Międzychodzie współpracuje:z instytucjami i organizacjami o pokrewnych celach, a w szczególności z krajowymi i zagranicznymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku- ich międzynarodową federacją, oraz z innymi instytucjami.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na podstawie przepisów Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. Prawo o Stowarzyszeniach i ma z tego tytułu osobowość prawną.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie istnieje od 2002 roku. Od marca 2006 roku jako Stowarzyszenie Rozwoju. Jest organizacją pozarządową, posiadającą osobowość prawną pożytku publicznego.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sosnowcu

Uniwersytet Trzeciego Wieku - Uniwersytet Rodzinny istnieje w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu od 2008 r. Oferuje wykłady, warsztaty z różnych dziedzin, a także bezpłatne kluby zainteresowań.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu

Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w strukturach Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu i jest programem edukacyjno - kulturalnym skierowanym do osób (emerytów i rencistów) mających potrzebę ustawicznego kształcenia, rozwoju zainteresowań, aktywizacji społecznej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie powołano uchwałą Senatu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w listopadzie 1983 roku i przyjęto do dalszego funkcjonowania uchwałą Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego z kwietnia 2002 r. jako Studium Otwarte UR. Celem UTW jest permanentne dokształcanie i kształcenie ludzi dorosłych, nieaktywnych już zawodowo.

Komisja Rewizyjna Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Komisja Rewizyjna jest wewnętrznym organem kontroli działalności Federacji. Zajmuje się m.in kontrolą wykonania budżetu oraz zgodności działalności Federacji ze Statutem.

Bielański Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bielański Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje udział w wykładach w Bielańskim Ośrodku Kultury (BOK), Zamku Królewskim oraz Muzeum Literatury, spotkaniach okolicznościowych oraz zajęciach integracyjnych. Ponadto Słuchacze UTW mogą korzystać ze zniżkowych lub bezpłatnych biletów na imprezy kulturalne organizowane w BOK.

Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławcu

Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławiu zostało zorganizowane przez liczną grupę osób, która była słuchaczami Jarosławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, do czasu jego likwidacji przez Senat Uczelni we wrześniu 2009r.

Uniwersytety Trzeciego Wieku w Polsce

Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Mity na temat rynku pracy

Osoby bezrobotne, które wciąż z niepowodzeniem poszukują zatrudnienia, bardzo często – chcąc usprawiedliwić swoje działania – mówią o tym, że pracy nie ma. Dużym usprawiedliwieniem w tym przypadku może być również kryzys, który dotknął światową gospodarkę w ostatnim czasie. Jednak, jeśli analizuje się wzrost bezrobocia, statystykę, jaką prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja nie jest bardzo niekorzystna i nie ma znaczących różnic w porównaniu z poprzednimi latami.

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Ciągła zmiana pracy

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

CV jako wizytówka naszej osoby

CV – z łacińskiego Curriculum Vitae – czyli życiorys zawodowy jest jednym z dokumentów, którego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca. Za jego pośrednictwem, można, a nawet trzeba zaprezentować się potencjalnemu szefowi w taki sposób, aby był zainteresowany naszą osobą, a w następstwie zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną.

W jakiej wysokości przysługuje wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Na jej wysokość wpływają trzy czynniki: kwota bazowa, podstawa wymiaru oraz przebyte okresy składkowe i nieskładkowe.

Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Osoby uprawnione do renty, w świetle przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mają prawo do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak spełnić określone warunki m.in. kryterium wieku oraz mieć udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy.

Jakim ubezpieczeniom podlega pracujący emeryt

Obowiązkowi ubezpieczenia społecznego podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami, bez względu na rodzaj umowy i wymiar czasu pracy. Oznacza to, że również pracujący emeryt bądź rencista musi opłacać składki na ubezpieczenie.

Jakie dokumenty należy złożyć by uzyskać zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Osoby uprawnione do emerytury pomostowej nie są objęte ochroną trwałości stosunku pracy przewidzianą w Kodeksie pracy. Wieku, w którym powstaje prawo do emerytury pomostowej, nie można bowiem uznać za „normalny” wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Czym jest zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunki nabywania i utraty prawa do zasiłku reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych.

Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Osoba, która pobiera emeryturę pomostową nie może ponownie podjąć pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeśli chce aby przyznane świadczenie było wypłacane przez ZUS. Takie uregulowanie zostało zawarte w ustawie o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla artystów i twórców

Osoby wykonujące działalność artystyczną lub twórczą, czyli aktorzy, tancerze, kaskaderzy,
są pracownikami wykonującymi pracę w szczególnym charakterze. W związku z tym przysługuje im emerytura w niższym wieku emerytalnym, czyli tzw. wcześniejsza emerytura.

Czy dziennikarze nadal mają prawo do wcześniejszej emerytury

Uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługuje tylko niektórym grupom zawodowym. Wśród nich znaleźli się dziennikarze. Ustawodawca zaliczył ich do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze.

Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego

W świetle obowiązujących przepisów świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie 670 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że podlega ona waloryzacji na zadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne trzeba spełnić szereg warunków. Należą do nich m.in. osiągnięcie określonego wieku, posiadanie wymaganego stażu zawodowego, okres zatrudnienia u ostatniego pracodawcy, okres pobierania renty, a także sposób zakończenia zatrudnienia lub działalności gospodarczej.

Czym jest kwota bazowa i jakie ma znaczenie dla emeryta

Kwota bazowa ma znaczenie przy ustalaniu wysokości rent i emerytur oraz wpływa na wysokość tzw. podstawy wymiaru świadczenia. Od marca 2010 r. do lutego 2011 wynosi ona 2716,71 zł.

Jak odbywa się waloryzacja emerytur

Najprościej rzecz ujmując waloryzacja polega na przystosowaniu wysokości emerytur do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. W świetle obowiązujących przepisów odbywa się ona corocznie od dnia 1 marca.

Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych waloryzacja odbywa się corocznie od dnia 1 marca. Głównym celem waloryzacji jest dostosowanie wysokości emerytury do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. Szacuje się, że w 2011 r. emerytury wzrosną średnio o 36 zł.

Będzie reforma OFE

Rząd szykuje się do wprowadzenia zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Zgodnie z projektem ministra Boniego mają powstać trzy rodzaje subfunduszy.

Hobby w CV

Dokumenty aplikacyjne są niezwykle istotnym elementem w całym procesie rekrutacyjnym, dlatego, że są one zazwyczaj pierwszą formą kontaktu z pracodawcą. Aby przedstawić się w sposób interesujący warto jest skorzystać ze wszelkich sposobów, dzięki którym pracodawca zwróci na nas uwagę.

Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Pierwsza praca

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Atrakcyjne CV absolwenta

CV jest jednym z podstawowym narzędzi potrzebnych w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Jest to pierwszy dokument, który przedstawia kandydat do pracy przyszłemu pracodawcy. Dlatego tez tak ważne, aby był on stworzony w sposób profesjonalny, a przede wszystkim zachęcający do spotkania i wyjaśnienie pozostałych informacji, które nie zostały zawarte w CV.

Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

W większości państw europejskich występuje wyraźna tendencja zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W polskim systemie prawnym tak nie jest, ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65.

Emeryt nie będzie mógł dorabiać

Od przyszłego roku emeryci nie będą mogli otrzymywać świadczenia, jeżeli nie rozwiążą umowy z pracodawcą.

Konsekwencje niestawiennictwa w urzędzie pracy

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo w urzędzie pracy jest równoznaczne z brakiem gotowości do podjęcia zatrudnienia. W takim przypadku urząd pracy może wykreślić bezrobotnego z rejestru bezrobotnych.

Komu przysługuje emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu który spełnia warunki określone w przepisach Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego przysługują dla rolników

Świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego są: emerytura rolnicza lub renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy, renta rolnicza szkoleniowa, renta rodzinna, emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, dodatki do emerytur i rent oraz zasiłek pogrzebowy.

REKLAMA