reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > W jakiej wysokości przysługuje wcześniejsza emerytura

W jakiej wysokości przysługuje wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Na jej wysokość wpływają trzy czynniki: kwota bazowa, podstawa wymiaru oraz przebyte okresy składkowe i nieskładkowe.

Prawo do wcześniejszej emerytury nabywa ubezpieczony, który jest pracownikiem w momencie przechodzenia na emeryturę oraz:
1. w przypadku kobiety:
a) osiągnęła wiek 55 lat oraz może udowodnić 30-sto letni okres składkowy i nieskładkowy, lub
b) osiągnęła wiek 55 lat oraz może udowodnić co najmniej 20-sto letni okres składkowy i nieskładkowy, przy czym została uznana za całkowicie niezdolną do pracy przez lekarza orzecznika ZUS;
2. w przypadku mężczyzny:
a) osiągnął wiek 60 lat oraz może udowodnić co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy (przez lekarza orzecznika ZUS).

Zobacz również: Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza?

Prawo do wcześniejszej emerytury nie przysługuje osobom, dla których ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie z tytułu innej pracy zarobkowej niż zatrudnienie z tytułu umowy o pracę. Tym samym z prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę nie mogą skorzystać osoby, które bezpośrednio przed dniem złożeniem wniosku o przyznanie i wypłatę świadczenia emerytalnego opłacały ubezpieczenie z tytułu np. pozarolniczej działalności gospodarczej czy wykonywania pracy na podstawie zlecenia, chyba że osoby te przez cały wymagany okres składkowy i nieskładkowy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Na wysokość emerytury mają wpływ 3 czynniki: kwota bazowa, podstawa wymiaru (zarobki, od których opłacane były składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe) oraz przebyte okresy głównie składkowe, a także nieskładkowe.

Zobacz również serwis: Wcześniejsze emerytury

Wysokość wcześniejszej emerytury wynosi:
1. 24% kwoty bazowej (kwota bazowa – jest to przeciętne wynagrodzenie ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne; kwota bazowa ogłaszana jest od 1 marca danego roku; od 1 marca 2008 r. wynosi 2/275,37 zł),
2. po 1,3% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
3. po 0,7% podstawy wymiaru emerytury za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do wcześniejszej emerytury nie przysługuje osobom, dla których ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie z tytułu innej pracy zarobkowej niż z tytułu umowy o pracę.
Prawo do wcześniejszej emerytury nie przysługuje osobom, dla których ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie z tytułu innej pracy zarobkowej niż z tytułu umowy o pracę.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama