REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ciągła zmiana pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

Szukanie bardziej atrakcyjnej pracy

REKLAMA

Z pewnością pierwszy z nich jest to próba zabezpieczenia się na przyszłość. Osoby poszukują pracy, aby znaleźć coś bardziej atrakcyjnego niż to, co robią w chwili obecnej. Chodzi tu nie tylko o zakres obowiązków i wykonywanie czynności, ale także o stabilność pracy czy charakter firmy do jakiej się aplikuje.

Większość osób poszukuje miejsca pracy, które będzie atrakcyjne zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i warunków pracy, tj. warunków lokalowych, świadczeń socjalnych, zapewnienia różnych form wsparcia pracowników, szkoleń i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. 

Zobacz również: Pierwsza praca

Sprawdzenie swoich kwalifikacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak jest coraz większa grupa osób, które aplikują na nowe oferty pracy po to, aby sprawdzić, w jakim stopniu ich kwalifikacje, umiejętności czy wykształcenie jest zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Są to osoby, które przez cały czas aktualizują swoją aplikację poprzez udział w szkoleniach, uczestnictwo w seminariach, konferencjach czy kursach. W momencie, kiedy dostają informację zwrotną, że na stanowisko, o które chcą się starać nie posiadają odpowiedniego przygotowania teoretycznego czy praktycznego, wówczas chcą ten deficyt zniwelować, aby nie wypaść z rynku.

Możliwość ciągłego rozwoju

Są również osoby, które aplikacje traktują jako możliwość ciągłego rozwoju. Nabywają one bowiem podczas rozmowy z pracodawcą szereg umiejętności, które mogą być pomocne w poszukiwaniu pracy. Przede wszystkim im częściej człowiek uczestniczy w tego typu spotkaniach tym mniejszy stres odczuwa i łatwiej przychodzi mu zaprezentowanie swojej kandydatury zgodnie ze swoim oczekiwaniem. 

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ponadto nie jest zaskakiwany ani formułą rozmowy, ani jej przebiegiem, jak również pytaniami, które padają ze strony pracodawcy. Wbrew pozorom są to bardzo cenne umiejętności, które mogą być kluczowym elementem w całym procesie rekrutacji.

Często zamiast ciągłej zmiany pracy, chodzi o sprawdzenie, czy dana osoba spełnia oczekiwania pracodawcy i w razie bezrobocia, czy rokuje na szybkie podjęcia zatrudnienia. 

Potrzeba zmian

Są również osoby, które bardzo szybko nudzą się samą pracą czy też środowiskiem, w którym się znajdują. Potrzebują ciągłej stymulacji, a zmiana pracy jest dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu. Często w takich sytuacjach nie chodzi o to, aby praca była korzystna pod konkretnymi względami, a główną jej zaletą jest to, że jest nowa i jeszcze nieznana, co daje szansę na nabywanie umiejętności, poznawanie nowych ludzi, dostosowywanie się do warunków pracy, zmiana otoczenia, próba wykreowania swojego wizerunku, którego jeszcze nikt nie zna. Wiele osób w taki sposób funkcjonuje w środowisku pracowniczym. Są to dość krótkie okresy zatrudnienia, a samo szukanie nowej pracy jest dla osoby dużą stymulacją, wysiłkiem, który mu odpowiada.

Plusy i minusy ciągłych zmian pracy

REKLAMA

W przypadku, kiedy osoby w swoim życiorysie zawodowym posiadają wiele miejsc zatrudnienia, może pojawić się problem z poszukiwaniem pracy stabilnej. Pracodawca może mieć wątpliwości co do przyjęcia do swojej firmy pracownika, który – można przypuszczać – będzie chciał z pracy zrezygnować. Jest to duże utrudnienie dla pracodawcy, ponieważ inwestuje swój czas i pieniądze, aby kandydat do pracy wdrożył się w wypełnianie obowiązków, poznał specyfikę pracy w konkretnej firmie, nauczył się obsługi maszyn czy programów, które są na danym stanowisku niezbędne itd.

Osoba, która po krótkim czasie rezygnuje z pracy zabiera ze sobą swój potencjał, który mogłaby wykorzystać w miejscu pracy, przynosząc ty samym zysk pracodawcy. Dlatego też CV kandydata, w którym jasno widać, że osoba nie potrafi zagrzać na dłużej miejsca, może budzić pewne wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Ma to oczywiście swoje dobre strony. Osoba, która posiada doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach i w różnych firmach, ma większą wiedzę na temat tego, co dzieje się w przedsiębiorstwach, ponieważ sama tego doświadczyła. Dlatego też mogą to być bardzo cenne informacje i wiedza merytoryczna dla nowego pracodawca.

Można także wnioskować, że osoba posiada szereg umiejętności i kompetencji społecznych przydatnych w pracy zawodowej, tj. elastyczność, kreatywność, zdolności adaptacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, jest otwarta na zmiany, nie boi się wyzwań, nie ma trudności w odnalezieniu w nowych sytuacjach. Są to cechy i umiejętności, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy, ponieważ są uniwersalne, przydatne w każdej pracy, bez względu na stanowisko i zawód.

Poszukiwanie specjalistów

REKLAMA

Jest jeszcze jedna grupa osób, która zmienia pracę dość często – są to wysokiej klasy specjaliści, którzy są wyławiani z firm przez tzw. headhunterów czyli „łowców głów”. Takie osoby nie szukają pracy, natomiast pracę proponują im sami pracodawcy, ponieważ widzą we współpracy duże zyski dla siebie. Korzyścią tu może być podniesienie prestiżu firmy poprzez posiadanie pracownika z określoną pozycją zawodową, wiedza, której nie posiadają inne osoby i doświadczenie zawodowe cenne dla rozwoju firmy.

Jeśli osoba bardzo często zmienia miejsce pracy, a sądzi, że pracodawca może patrzeć na to nieprzychylnym okiem, wówczas dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie CV funkcjonalnego, który skupia się na umiejętnościach oraz kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych, a nie na poszczególnym miejscach zatrudnienia. Wtedy to kandydat do pracy może skupić się na przedstawieniu swojej sylwetki zawodowej, a nie miejsc, gdzie to doświadczenie zdobywał.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Warto sobie odpowiedzieć, dlaczego nie potrafimy pracować w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu. Może się bowiem okazać, że prawdziwą przyczyną jest fakt, że jeszcze żadna praca nie dawała takiej satysfakcji, jakiej oczekujemy, nie dawała możliwości awansu bądź szans na rozwój osobisty i zawodowy. W wielu miejscach jest tak, że po pierwszych miesiącach już wiadomo, że pracownik nabył wszystkie umiejętności potrzebne na danym stanowisku i już więcej niczego w tej firmie się nie nauczy. Dla wielu osób to jest za mało.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA