Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciągła zmiana pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

Szukanie bardziej atrakcyjnej pracy

REKLAMA

Z pewnością pierwszy z nich jest to próba zabezpieczenia się na przyszłość. Osoby poszukują pracy, aby znaleźć coś bardziej atrakcyjnego niż to, co robią w chwili obecnej. Chodzi tu nie tylko o zakres obowiązków i wykonywanie czynności, ale także o stabilność pracy czy charakter firmy do jakiej się aplikuje.

Większość osób poszukuje miejsca pracy, które będzie atrakcyjne zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i warunków pracy, tj. warunków lokalowych, świadczeń socjalnych, zapewnienia różnych form wsparcia pracowników, szkoleń i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. 

Zobacz również: Pierwsza praca

Sprawdzenie swoich kwalifikacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak jest coraz większa grupa osób, które aplikują na nowe oferty pracy po to, aby sprawdzić, w jakim stopniu ich kwalifikacje, umiejętności czy wykształcenie jest zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Są to osoby, które przez cały czas aktualizują swoją aplikację poprzez udział w szkoleniach, uczestnictwo w seminariach, konferencjach czy kursach. W momencie, kiedy dostają informację zwrotną, że na stanowisko, o które chcą się starać nie posiadają odpowiedniego przygotowania teoretycznego czy praktycznego, wówczas chcą ten deficyt zniwelować, aby nie wypaść z rynku.

Możliwość ciągłego rozwoju

Są również osoby, które aplikacje traktują jako możliwość ciągłego rozwoju. Nabywają one bowiem podczas rozmowy z pracodawcą szereg umiejętności, które mogą być pomocne w poszukiwaniu pracy. Przede wszystkim im częściej człowiek uczestniczy w tego typu spotkaniach tym mniejszy stres odczuwa i łatwiej przychodzi mu zaprezentowanie swojej kandydatury zgodnie ze swoim oczekiwaniem. 

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ponadto nie jest zaskakiwany ani formułą rozmowy, ani jej przebiegiem, jak również pytaniami, które padają ze strony pracodawcy. Wbrew pozorom są to bardzo cenne umiejętności, które mogą być kluczowym elementem w całym procesie rekrutacji.

Często zamiast ciągłej zmiany pracy, chodzi o sprawdzenie, czy dana osoba spełnia oczekiwania pracodawcy i w razie bezrobocia, czy rokuje na szybkie podjęcia zatrudnienia. 

Potrzeba zmian

Są również osoby, które bardzo szybko nudzą się samą pracą czy też środowiskiem, w którym się znajdują. Potrzebują ciągłej stymulacji, a zmiana pracy jest dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu. Często w takich sytuacjach nie chodzi o to, aby praca była korzystna pod konkretnymi względami, a główną jej zaletą jest to, że jest nowa i jeszcze nieznana, co daje szansę na nabywanie umiejętności, poznawanie nowych ludzi, dostosowywanie się do warunków pracy, zmiana otoczenia, próba wykreowania swojego wizerunku, którego jeszcze nikt nie zna. Wiele osób w taki sposób funkcjonuje w środowisku pracowniczym. Są to dość krótkie okresy zatrudnienia, a samo szukanie nowej pracy jest dla osoby dużą stymulacją, wysiłkiem, który mu odpowiada.

Plusy i minusy ciągłych zmian pracy

REKLAMA

W przypadku, kiedy osoby w swoim życiorysie zawodowym posiadają wiele miejsc zatrudnienia, może pojawić się problem z poszukiwaniem pracy stabilnej. Pracodawca może mieć wątpliwości co do przyjęcia do swojej firmy pracownika, który – można przypuszczać – będzie chciał z pracy zrezygnować. Jest to duże utrudnienie dla pracodawcy, ponieważ inwestuje swój czas i pieniądze, aby kandydat do pracy wdrożył się w wypełnianie obowiązków, poznał specyfikę pracy w konkretnej firmie, nauczył się obsługi maszyn czy programów, które są na danym stanowisku niezbędne itd.

Osoba, która po krótkim czasie rezygnuje z pracy zabiera ze sobą swój potencjał, który mogłaby wykorzystać w miejscu pracy, przynosząc ty samym zysk pracodawcy. Dlatego też CV kandydata, w którym jasno widać, że osoba nie potrafi zagrzać na dłużej miejsca, może budzić pewne wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Ma to oczywiście swoje dobre strony. Osoba, która posiada doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach i w różnych firmach, ma większą wiedzę na temat tego, co dzieje się w przedsiębiorstwach, ponieważ sama tego doświadczyła. Dlatego też mogą to być bardzo cenne informacje i wiedza merytoryczna dla nowego pracodawca.

Można także wnioskować, że osoba posiada szereg umiejętności i kompetencji społecznych przydatnych w pracy zawodowej, tj. elastyczność, kreatywność, zdolności adaptacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, jest otwarta na zmiany, nie boi się wyzwań, nie ma trudności w odnalezieniu w nowych sytuacjach. Są to cechy i umiejętności, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy, ponieważ są uniwersalne, przydatne w każdej pracy, bez względu na stanowisko i zawód.

Poszukiwanie specjalistów

REKLAMA

Jest jeszcze jedna grupa osób, która zmienia pracę dość często – są to wysokiej klasy specjaliści, którzy są wyławiani z firm przez tzw. headhunterów czyli „łowców głów”. Takie osoby nie szukają pracy, natomiast pracę proponują im sami pracodawcy, ponieważ widzą we współpracy duże zyski dla siebie. Korzyścią tu może być podniesienie prestiżu firmy poprzez posiadanie pracownika z określoną pozycją zawodową, wiedza, której nie posiadają inne osoby i doświadczenie zawodowe cenne dla rozwoju firmy.

Jeśli osoba bardzo często zmienia miejsce pracy, a sądzi, że pracodawca może patrzeć na to nieprzychylnym okiem, wówczas dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie CV funkcjonalnego, który skupia się na umiejętnościach oraz kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych, a nie na poszczególnym miejscach zatrudnienia. Wtedy to kandydat do pracy może skupić się na przedstawieniu swojej sylwetki zawodowej, a nie miejsc, gdzie to doświadczenie zdobywał.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Warto sobie odpowiedzieć, dlaczego nie potrafimy pracować w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu. Może się bowiem okazać, że prawdziwą przyczyną jest fakt, że jeszcze żadna praca nie dawała takiej satysfakcji, jakiej oczekujemy, nie dawała możliwości awansu bądź szans na rozwój osobisty i zawodowy. W wielu miejscach jest tak, że po pierwszych miesiącach już wiadomo, że pracownik nabył wszystkie umiejętności potrzebne na danym stanowisku i już więcej niczego w tej firmie się nie nauczy. Dla wielu osób to jest za mało.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

  Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

  Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

  Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

  Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

  Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

  24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

  Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

  REKLAMA

  Mowa nienawiści

  Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

  Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

  Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

  Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

  Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

  Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

  REKLAMA

  Trolling

  Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  REKLAMA