REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ciągła zmiana pracy

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

Szukanie bardziej atrakcyjnej pracy

REKLAMA

Z pewnością pierwszy z nich jest to próba zabezpieczenia się na przyszłość. Osoby poszukują pracy, aby znaleźć coś bardziej atrakcyjnego niż to, co robią w chwili obecnej. Chodzi tu nie tylko o zakres obowiązków i wykonywanie czynności, ale także o stabilność pracy czy charakter firmy do jakiej się aplikuje.

Większość osób poszukuje miejsca pracy, które będzie atrakcyjne zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i warunków pracy, tj. warunków lokalowych, świadczeń socjalnych, zapewnienia różnych form wsparcia pracowników, szkoleń i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. 

Zobacz również: Pierwsza praca

Sprawdzenie swoich kwalifikacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak jest coraz większa grupa osób, które aplikują na nowe oferty pracy po to, aby sprawdzić, w jakim stopniu ich kwalifikacje, umiejętności czy wykształcenie jest zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Są to osoby, które przez cały czas aktualizują swoją aplikację poprzez udział w szkoleniach, uczestnictwo w seminariach, konferencjach czy kursach. W momencie, kiedy dostają informację zwrotną, że na stanowisko, o które chcą się starać nie posiadają odpowiedniego przygotowania teoretycznego czy praktycznego, wówczas chcą ten deficyt zniwelować, aby nie wypaść z rynku.

Możliwość ciągłego rozwoju

Są również osoby, które aplikacje traktują jako możliwość ciągłego rozwoju. Nabywają one bowiem podczas rozmowy z pracodawcą szereg umiejętności, które mogą być pomocne w poszukiwaniu pracy. Przede wszystkim im częściej człowiek uczestniczy w tego typu spotkaniach tym mniejszy stres odczuwa i łatwiej przychodzi mu zaprezentowanie swojej kandydatury zgodnie ze swoim oczekiwaniem. 

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Ponadto nie jest zaskakiwany ani formułą rozmowy, ani jej przebiegiem, jak również pytaniami, które padają ze strony pracodawcy. Wbrew pozorom są to bardzo cenne umiejętności, które mogą być kluczowym elementem w całym procesie rekrutacji.

Często zamiast ciągłej zmiany pracy, chodzi o sprawdzenie, czy dana osoba spełnia oczekiwania pracodawcy i w razie bezrobocia, czy rokuje na szybkie podjęcia zatrudnienia. 

Potrzeba zmian

Są również osoby, które bardzo szybko nudzą się samą pracą czy też środowiskiem, w którym się znajdują. Potrzebują ciągłej stymulacji, a zmiana pracy jest dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu. Często w takich sytuacjach nie chodzi o to, aby praca była korzystna pod konkretnymi względami, a główną jej zaletą jest to, że jest nowa i jeszcze nieznana, co daje szansę na nabywanie umiejętności, poznawanie nowych ludzi, dostosowywanie się do warunków pracy, zmiana otoczenia, próba wykreowania swojego wizerunku, którego jeszcze nikt nie zna. Wiele osób w taki sposób funkcjonuje w środowisku pracowniczym. Są to dość krótkie okresy zatrudnienia, a samo szukanie nowej pracy jest dla osoby dużą stymulacją, wysiłkiem, który mu odpowiada.

Plusy i minusy ciągłych zmian pracy

REKLAMA

W przypadku, kiedy osoby w swoim życiorysie zawodowym posiadają wiele miejsc zatrudnienia, może pojawić się problem z poszukiwaniem pracy stabilnej. Pracodawca może mieć wątpliwości co do przyjęcia do swojej firmy pracownika, który – można przypuszczać – będzie chciał z pracy zrezygnować. Jest to duże utrudnienie dla pracodawcy, ponieważ inwestuje swój czas i pieniądze, aby kandydat do pracy wdrożył się w wypełnianie obowiązków, poznał specyfikę pracy w konkretnej firmie, nauczył się obsługi maszyn czy programów, które są na danym stanowisku niezbędne itd.

Osoba, która po krótkim czasie rezygnuje z pracy zabiera ze sobą swój potencjał, który mogłaby wykorzystać w miejscu pracy, przynosząc ty samym zysk pracodawcy. Dlatego też CV kandydata, w którym jasno widać, że osoba nie potrafi zagrzać na dłużej miejsca, może budzić pewne wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Ma to oczywiście swoje dobre strony. Osoba, która posiada doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach i w różnych firmach, ma większą wiedzę na temat tego, co dzieje się w przedsiębiorstwach, ponieważ sama tego doświadczyła. Dlatego też mogą to być bardzo cenne informacje i wiedza merytoryczna dla nowego pracodawca.

Można także wnioskować, że osoba posiada szereg umiejętności i kompetencji społecznych przydatnych w pracy zawodowej, tj. elastyczność, kreatywność, zdolności adaptacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, jest otwarta na zmiany, nie boi się wyzwań, nie ma trudności w odnalezieniu w nowych sytuacjach. Są to cechy i umiejętności, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy, ponieważ są uniwersalne, przydatne w każdej pracy, bez względu na stanowisko i zawód.

Poszukiwanie specjalistów

REKLAMA

Jest jeszcze jedna grupa osób, która zmienia pracę dość często – są to wysokiej klasy specjaliści, którzy są wyławiani z firm przez tzw. headhunterów czyli „łowców głów”. Takie osoby nie szukają pracy, natomiast pracę proponują im sami pracodawcy, ponieważ widzą we współpracy duże zyski dla siebie. Korzyścią tu może być podniesienie prestiżu firmy poprzez posiadanie pracownika z określoną pozycją zawodową, wiedza, której nie posiadają inne osoby i doświadczenie zawodowe cenne dla rozwoju firmy.

Jeśli osoba bardzo często zmienia miejsce pracy, a sądzi, że pracodawca może patrzeć na to nieprzychylnym okiem, wówczas dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie CV funkcjonalnego, który skupia się na umiejętnościach oraz kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych, a nie na poszczególnym miejscach zatrudnienia. Wtedy to kandydat do pracy może skupić się na przedstawieniu swojej sylwetki zawodowej, a nie miejsc, gdzie to doświadczenie zdobywał.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Warto sobie odpowiedzieć, dlaczego nie potrafimy pracować w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu. Może się bowiem okazać, że prawdziwą przyczyną jest fakt, że jeszcze żadna praca nie dawała takiej satysfakcji, jakiej oczekujemy, nie dawała możliwości awansu bądź szans na rozwój osobisty i zawodowy. W wielu miejscach jest tak, że po pierwszych miesiącach już wiadomo, że pracownik nabył wszystkie umiejętności potrzebne na danym stanowisku i już więcej niczego w tej firmie się nie nauczy. Dla wielu osób to jest za mało.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA