REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Od czego zacząć szukanie pracy?

REKLAMA

Poszukiwanie pracy jest to praca bardzo ciężka, nie tylko biorąc pod uwagę trudności jakie pojawiają się na obecnym rynku pracy, ale jest to przede wszystkim praca nad sobą, nad swoimi postawami i oczekiwaniami. Podjęcie zatrudnienia jest to ostatni etap całego wysiłku, jaki został podjęty w tym kierunku.

REKLAMA

Od czego należy zacząć szukać pracy? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie reprezentujemy postawy wobec pracy. Jedne osoby rzeczywiście szukają pracy i robią wszystko, aby każda możliwa okazja do jej podjęcia została wykorzystana w sposób maksymalny. Jednak to jest bardzo niewielka część wszystkich bezrobotnych.

Wiele osób rzeczywiście chce podjąć zatrudnienie, natomiast przy pierwszej przeszkodzie tak bardzo się zniechęcają, że nie potrafią po raz kolejny podjąć prób. Inni są przekonani, że nie ma dla nich odpowiednich ofert pracy, że rynek pracy jest bardzo ubogi czy nieuczciwy. Jeszcze inni sądzą, że zrobili wszystko, co możliwe, aby podjąć zatrudnienie, a teraz tylko czekają na efekty itp.

Zobacz również: Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postawa wobec pracy jest bardzo istotna i w dużej mierze zależy od naszej postawy do życia. Są osoby, które zastanawiają się, dlaczego pracy należy szukać (przecież, kiedyś nie pracował tylko ten, co nie chciał), są też osoby, które sobie wyznaczają cel i próbują do niego dążyć. Wiele zależy od naszego nastawienia – często cały proces rekrutacyjny jest uwarunkowany od tego, jak my postrzegamy naszą szansę na podjęcie pracy, dlatego tak ważne, aby sobie uświadomić, jak my do tego podchodzimy. Czasem jest to tylko presja rodziny, znajomych czy ogólnie społeczeństwa do tego, aby szukać pracy. Trudno, aby osoba w pełni zaangażowała się w tę aktywność, jeśli nie wynika to z jej własnej potrzeby.

Nasze mocne i słabe strony

REKLAMA

Jeśli już wiemy, że chcemy pracować i podejmiemy kroki, aby ten cel zrealizować, wówczas należy zdiagnozować swoje mocne i słabe strony. Niestety wiele osób uważa to za zbyteczne, co utrudnia określenie obszarów zawodowych, w których można się poruszać. Jeśli natomiast osoba chce rzetelnie się do tego przygotować, to warto mieć wiedzę o tym, jakie czynności wykonuje z przyjemnością, jakie z ewentualnym nadzorem, jakie pod przymusem, a czego nie chce bądź nie potrafi wcale robić.

Nie zawsze jest tak, że należy szukać pracy tylko i wyłącznie zgodnej ze swoim wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym. Tym bardziej, że niektóre zawody na lokalnym rynku pracy całkiem lub częściowo zanikają bądź zmieniają swoją formę. Taka diagnoza swojego potencjału zawodowego pozwala jasno i czytelnie określić, do czego dana osoba posiada naturalne predyspozycje i preferencje zawodowe. To z kolei pozwala wnioskować, że praca zgodna z tymi preferencjami będzie bardziej satysfakcjonującą. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Aby dokonać tej analizy potrzeba jest otwartość na zaakceptowanie pewnych nowych rozwiązań, które mogą się pojawić. Może się bowiem okazać, że korzystniej jest przeszkolić się w jakimś konkretnym kierunku, aby uzyskać wiedzę teoretyczną i szukać pracy zgodnej z kierunkiem tego szkolenia, ponieważ mamy do niej naturalne predyspozycje i zajmowaliśmy się tymi czynnościami przez wiele lat, chociaż nie była to praca zawodowa, a jedynie nasza aktywność w formie hobby czy innej formie pozazawodowej.

Konfrontacja z rynkiem pracy

Jeśli już wiemy, w jakim obszarze będziemy szukać pracy, to warto skonfrontować to z rynkiem pracy. Może się bowiem okazać, ze nasze wyobrażenia o danym zawodzie są zupełnie inne w kontekście możliwości zatrudnienia pracowników na lokalnym rynku pracy. Czasem potrzeba pracy w zawodzie jest tak silna, że osoby wyjeżdżają do innych miast po to, aby pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, ponieważ gdzie indziej tej pracy jest więcej, wówczas szanse na zatrudnienia również się zwiększają. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami pojawiającymi się w urzędach pracy, w prasie, w radiu czy telewizji itp., aby mieć świadomość, jakich pracowników obecnie potrzebują pracodawcy.

Czasem w tym momencie istnieje potrzeba uzupełnienia swojego wykształcenia czy innych kwalifikacji, zdobycie uprawnień itp. Osoba, która poszukuje zatrudnienia będzie widziała w tym możliwość uatrakcyjnienia swojej sylwetki zawodowej, natomiast osoba zniechęcona poszukiwaniem pracy będzie upatrywać kolejną barierę. Dlatego tak ważne, aby ustalić priorytety i być otwartym na dostosowywanie się do rynku pracy, w jakim chcemy funkcjonować.

Dokumenty aplikacyjne

Jeśli już te wszystkie elementy są wypełnione to warto skonstruować dokumenty aplikacyjne, które będą naszym narzędziem w kontakcie z pracodawcą. Napisanie dobrych dokumentów również wymaga czasu i wiedzy. Aby zebrać tę wiedzę oraz ewentualnie spotkać się z doradcą zawodowym, który pomoże w stworzeniu wizytówki, potrzeba zaangażowania.

Zobacz również: Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne?

Na tym etapie widać, czy rzeczywiście potrafimy dostosować się do oczekiwań pracodawcy. Chociaż dokumenty aplikacyjne są wielokrotnie wymogiem formalnym przy rekrutacji, osoby tworzą je bardzo pobieżnie bądź buntują się przed ich napisaniem. Jeśli chcemy, aby nasza sylwetka zawodowa mogła być przedstawiona pracodawcy, wówczas powinniśmy się dostosować do tych wymogów.

Szukanie ofert

Szukanie ofert pracy jest jedną z najtrudniejszym – zdaniem bezrobotnym – etapem poszukiwania pracy. I oczywiście, w zależności od naszego wykształcenia i kwalifikacji, tych ofert może być różna liczba, ale niezmiernie dużą rolę odgrywa nasze zaangażowanie oraz kreatywność przy ich poszukiwaniu. Jedni koncentrują się tylko na wizytach w urzędzie pracy, inni jeszcze przeglądają oferty zamieszczone w lokalnej prasie, natomiast jeszcze inni próbują w każdym kontakcie z drugim człowiekiem czy instytucji znaleźć szansę na pracę. To zaangażowanie często jest właśnie uzależnione od naszego nastawienia. Osoby zniechęcone poszukiwaniem zatrudnienia rzadziej będą podejmowały próby samodzielnego wynajdowania ofert.

Zobacz również: Jak czytać oferty pracy?

Przygotowanie do rozmowy

Jeśli już pracodawcy zaczynają odpowiadać na nasze aplikacje, wówczas pozostaje przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą. Chociaż wydaje się to krótką pracą, to jednak warto w jak najlepszym stopniu wyćwiczyć odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie mogą pojawić się na takim spotkaniu. Im bardziej będziemy przygotowani, tym większa szansa, że rozmowa zakończy się sukcesem. W tym celu również warto się zgłosić do doradcy zawodowego, który zwróci uwagę na te elementy, których my – jako osoby szczególnie zaangażowane – możemy wcale nie zauważyć.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli cały ten proces nie zakończy się zatrudnieniem, wówczas należy zweryfikować to, co na poszczególnych etapach mogło nie zostać zrealizowane – być może wykazujemy się zbyt małym zaangażowaniem, opieramy się tylko na jednym źródle informacji o wolnych miejscach prac, są błędy w dokumentach aplikacyjnych itp. 

Na każdym etapie procesu poszukiwania pracy jest wiele rzeczy, które należy wykonać. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować, wówczas trudno o pozytywne rezultaty na końcu. Dlatego też warto uświadomić sobie, że szukanie praca to też praca. Jeśli zatem będziemy temu poświęcać osiem godzin dziennie – średni czas pracy na pełnym etacie – to możemy się spodziewać sukcesu, który wynagrodzi nasz trud.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Refundacja zakupu okularów to nie prezent pod choinkę. Sprawdź czy po zmianach 2024 r. na pewno należy się refundacja

  Listopad 2023 r. zaskoczył pracodawców zmianą przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. I choć muszą się oni liczyć z tym, że w 2024 r. czekają ich dodatkowe wydatki na odpowiednie doposażenie stanowisk pracy, to już teraz powinni się zastanowić nad tym, czy każdy przypadek, w którym dokonują refundacji zakupu okularów lub szkieł kontaktowych jest uzasadniony.

  Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych od stycznia 2024 roku. Na początku od 1906 zł do 3495 zł miesięcznie. Jak uzyskać? [Komunikat ZUS]

  Zakłada Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Dopiero po uzyskaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

  Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

  Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

  Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA

  Książeczki mieszkaniowe PKO: prawie milion Polaków nie wie lub nie potrafi z nich skorzystać. Co zrobić?

  Liczba niespełna 200 tysięcy kredytów hipotecznych, które według nowych szacunków rządu zaciągną Polacy na swoje pierwsze mieszkanie wykorzystując Bezpieczny Kredyt 2% blednie przy blisko milionie książeczek mieszkaniowych PKO, z których Polacy wciąż nie zrobili użytku.

  Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

  "Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

  Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

  czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

  Wypadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

  Wypadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

  REKLAMA

  Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  REKLAMA