REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Od czego zacząć szukanie pracy?

REKLAMA

Poszukiwanie pracy jest to praca bardzo ciężka, nie tylko biorąc pod uwagę trudności jakie pojawiają się na obecnym rynku pracy, ale jest to przede wszystkim praca nad sobą, nad swoimi postawami i oczekiwaniami. Podjęcie zatrudnienia jest to ostatni etap całego wysiłku, jaki został podjęty w tym kierunku.

REKLAMA

Od czego należy zacząć szukać pracy? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie reprezentujemy postawy wobec pracy. Jedne osoby rzeczywiście szukają pracy i robią wszystko, aby każda możliwa okazja do jej podjęcia została wykorzystana w sposób maksymalny. Jednak to jest bardzo niewielka część wszystkich bezrobotnych.

Wiele osób rzeczywiście chce podjąć zatrudnienie, natomiast przy pierwszej przeszkodzie tak bardzo się zniechęcają, że nie potrafią po raz kolejny podjąć prób. Inni są przekonani, że nie ma dla nich odpowiednich ofert pracy, że rynek pracy jest bardzo ubogi czy nieuczciwy. Jeszcze inni sądzą, że zrobili wszystko, co możliwe, aby podjąć zatrudnienie, a teraz tylko czekają na efekty itp.

Zobacz również: Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postawa wobec pracy jest bardzo istotna i w dużej mierze zależy od naszej postawy do życia. Są osoby, które zastanawiają się, dlaczego pracy należy szukać (przecież, kiedyś nie pracował tylko ten, co nie chciał), są też osoby, które sobie wyznaczają cel i próbują do niego dążyć. Wiele zależy od naszego nastawienia – często cały proces rekrutacyjny jest uwarunkowany od tego, jak my postrzegamy naszą szansę na podjęcie pracy, dlatego tak ważne, aby sobie uświadomić, jak my do tego podchodzimy. Czasem jest to tylko presja rodziny, znajomych czy ogólnie społeczeństwa do tego, aby szukać pracy. Trudno, aby osoba w pełni zaangażowała się w tę aktywność, jeśli nie wynika to z jej własnej potrzeby.

Nasze mocne i słabe strony

REKLAMA

Jeśli już wiemy, że chcemy pracować i podejmiemy kroki, aby ten cel zrealizować, wówczas należy zdiagnozować swoje mocne i słabe strony. Niestety wiele osób uważa to za zbyteczne, co utrudnia określenie obszarów zawodowych, w których można się poruszać. Jeśli natomiast osoba chce rzetelnie się do tego przygotować, to warto mieć wiedzę o tym, jakie czynności wykonuje z przyjemnością, jakie z ewentualnym nadzorem, jakie pod przymusem, a czego nie chce bądź nie potrafi wcale robić.

Nie zawsze jest tak, że należy szukać pracy tylko i wyłącznie zgodnej ze swoim wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym. Tym bardziej, że niektóre zawody na lokalnym rynku pracy całkiem lub częściowo zanikają bądź zmieniają swoją formę. Taka diagnoza swojego potencjału zawodowego pozwala jasno i czytelnie określić, do czego dana osoba posiada naturalne predyspozycje i preferencje zawodowe. To z kolei pozwala wnioskować, że praca zgodna z tymi preferencjami będzie bardziej satysfakcjonującą. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Aby dokonać tej analizy potrzeba jest otwartość na zaakceptowanie pewnych nowych rozwiązań, które mogą się pojawić. Może się bowiem okazać, że korzystniej jest przeszkolić się w jakimś konkretnym kierunku, aby uzyskać wiedzę teoretyczną i szukać pracy zgodnej z kierunkiem tego szkolenia, ponieważ mamy do niej naturalne predyspozycje i zajmowaliśmy się tymi czynnościami przez wiele lat, chociaż nie była to praca zawodowa, a jedynie nasza aktywność w formie hobby czy innej formie pozazawodowej.

Konfrontacja z rynkiem pracy

Jeśli już wiemy, w jakim obszarze będziemy szukać pracy, to warto skonfrontować to z rynkiem pracy. Może się bowiem okazać, ze nasze wyobrażenia o danym zawodzie są zupełnie inne w kontekście możliwości zatrudnienia pracowników na lokalnym rynku pracy. Czasem potrzeba pracy w zawodzie jest tak silna, że osoby wyjeżdżają do innych miast po to, aby pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, ponieważ gdzie indziej tej pracy jest więcej, wówczas szanse na zatrudnienia również się zwiększają. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami pojawiającymi się w urzędach pracy, w prasie, w radiu czy telewizji itp., aby mieć świadomość, jakich pracowników obecnie potrzebują pracodawcy.

Czasem w tym momencie istnieje potrzeba uzupełnienia swojego wykształcenia czy innych kwalifikacji, zdobycie uprawnień itp. Osoba, która poszukuje zatrudnienia będzie widziała w tym możliwość uatrakcyjnienia swojej sylwetki zawodowej, natomiast osoba zniechęcona poszukiwaniem pracy będzie upatrywać kolejną barierę. Dlatego tak ważne, aby ustalić priorytety i być otwartym na dostosowywanie się do rynku pracy, w jakim chcemy funkcjonować.

Dokumenty aplikacyjne

Jeśli już te wszystkie elementy są wypełnione to warto skonstruować dokumenty aplikacyjne, które będą naszym narzędziem w kontakcie z pracodawcą. Napisanie dobrych dokumentów również wymaga czasu i wiedzy. Aby zebrać tę wiedzę oraz ewentualnie spotkać się z doradcą zawodowym, który pomoże w stworzeniu wizytówki, potrzeba zaangażowania.

Zobacz również: Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne?

Na tym etapie widać, czy rzeczywiście potrafimy dostosować się do oczekiwań pracodawcy. Chociaż dokumenty aplikacyjne są wielokrotnie wymogiem formalnym przy rekrutacji, osoby tworzą je bardzo pobieżnie bądź buntują się przed ich napisaniem. Jeśli chcemy, aby nasza sylwetka zawodowa mogła być przedstawiona pracodawcy, wówczas powinniśmy się dostosować do tych wymogów.

Szukanie ofert

Szukanie ofert pracy jest jedną z najtrudniejszym – zdaniem bezrobotnym – etapem poszukiwania pracy. I oczywiście, w zależności od naszego wykształcenia i kwalifikacji, tych ofert może być różna liczba, ale niezmiernie dużą rolę odgrywa nasze zaangażowanie oraz kreatywność przy ich poszukiwaniu. Jedni koncentrują się tylko na wizytach w urzędzie pracy, inni jeszcze przeglądają oferty zamieszczone w lokalnej prasie, natomiast jeszcze inni próbują w każdym kontakcie z drugim człowiekiem czy instytucji znaleźć szansę na pracę. To zaangażowanie często jest właśnie uzależnione od naszego nastawienia. Osoby zniechęcone poszukiwaniem zatrudnienia rzadziej będą podejmowały próby samodzielnego wynajdowania ofert.

Zobacz również: Jak czytać oferty pracy?

Przygotowanie do rozmowy

Jeśli już pracodawcy zaczynają odpowiadać na nasze aplikacje, wówczas pozostaje przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą. Chociaż wydaje się to krótką pracą, to jednak warto w jak najlepszym stopniu wyćwiczyć odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie mogą pojawić się na takim spotkaniu. Im bardziej będziemy przygotowani, tym większa szansa, że rozmowa zakończy się sukcesem. W tym celu również warto się zgłosić do doradcy zawodowego, który zwróci uwagę na te elementy, których my – jako osoby szczególnie zaangażowane – możemy wcale nie zauważyć.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli cały ten proces nie zakończy się zatrudnieniem, wówczas należy zweryfikować to, co na poszczególnych etapach mogło nie zostać zrealizowane – być może wykazujemy się zbyt małym zaangażowaniem, opieramy się tylko na jednym źródle informacji o wolnych miejscach prac, są błędy w dokumentach aplikacyjnych itp. 

Na każdym etapie procesu poszukiwania pracy jest wiele rzeczy, które należy wykonać. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować, wówczas trudno o pozytywne rezultaty na końcu. Dlatego też warto uświadomić sobie, że szukanie praca to też praca. Jeśli zatem będziemy temu poświęcać osiem godzin dziennie – średni czas pracy na pełnym etacie – to możemy się spodziewać sukcesu, który wynagrodzi nasz trud.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA