reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Czym jest zasiłek przedemerytalny

Czym jest zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunki nabywania i utraty prawa do zasiłku reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych.

Dawniej zasiłek przedemerytalny był uregulowany w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Przysługiwał on osobie spełniającej warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku oraz posiadającej okres uprawniający do emerytury, jeżeli:
1. posiadała okres uprawniający do zasiłku wynoszący 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn lub
2. posiadała okres uprawniający do zasiłku wynoszący 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Obecnie zasiłek przedemerytalny jest przyznawany na zasadach określonych w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Określa ona warunki nabywania i utraty prawa do świadczeń przedemerytalnych oraz zasady wypłaty i finansowania świadczeń przedemerytalnych.

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy dla pracowników w wieku zbliżonym do emerytalnego, którzy posiadają długi staż zawodowy - wystarczający do nabycia emerytury - i utracili źródło przychodu w związku ustaniem zatrudnienia lub stosunku służbowego wskutek przyczyn od nich niezależnych, nie osiągnęli natomiast wieku emerytalnego. Zadania związane z wypłatą zasiłków wykonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłki przedemerytalny podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Zobacz również: Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego

Zasiłek przedemerytalny można otrzymać tylko jeśli:
1. jesteś osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy,
2. w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiłeś - bez uzasadnionej przyczyny - przyjęcia propozycji zatrudnienia, także w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych
3. złożysz wniosek o przyznanie zasiłku przedemerytalnego.

Świadczenia przedemerytalne można pobierać do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wraz z osiągnięciem tego wieku ZUS wszczyna z urzędu tzw. postępowania emerytalne. Osoba uprawniona otrzyma wówczas druk wniosku o przyznania emerytury, który należy wypełnić i odesłać do ZUS. Nie trzeba przy tym składać żadnych dodatkowych dokumentów.

Zobacz również serwis: Świadczenia przedemerytalne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek przedemerytalny jest przyznawany na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych.
Zasiłek przedemerytalny jest przyznawany na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama