reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego

Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego

W świetle obowiązujących przepisów świadczenie przedemerytalne przysługuje w jednej dla wszystkich uprawnionych kwocie 670 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że podlega ona waloryzacji na zadach określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Świadczenie przedemerytalne jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy dla pracowników w wieku zbliżonym do emerytalnego, którzy posiadają długi staż zawodowy (wystarczający do nabycia emerytury) i utracili źródło przychodu w związku z ustaniem zatrudnienia lub stosunku służbowego wskutek przyczyn od nich niezależnych, nie osiągnęli natomiast wieku emerytalnego.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustala się na wniosek osoby zainteresowanej, od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z dokumentami. Wniosek należy złożyć do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Dołącza się do niego dowody uzasadniające prawo do świadczenia przedemerytalnego, w tym decyzję o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Zobacz również: Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Decyzję w przedmiocie prawa do świadczenia przedemerytalnego (przyznającą lub odmawiającą świadczenia) wydaje organ rentowy nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.

Wyjątkowo, jeżeli na podstawie przedstawionych dowodów nie jest możliwe ustalenie prawa do świadczenia przedemerytalnego, za datę wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, uważa się datę końcową dodatkowego terminu wyznaczonego przez organ rentowy wnioskodawcy do przedstawienia niezbędnych dowodów lub datę ich przedstawienia przez wnioskodawcę.

Kwota świadczenia przedemerytalnego wynosi 670 zł miesięcznie. Wyjątek stanowią osoby, które zarejestrowały się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Ich świadczenie nie może być wyższe niż ostatnio otrzymywana renta.

Zobacz również serwis: Świadczenia przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne wypłaca się za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego. Świadczenie za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę dni kalendarzowych w miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.2004.120.1252).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama