reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Czym jest outplacement

Czym jest outplacement

Redukcja zatrudnienia w firmie jest trudną decyzją dla pracodawcy i ciężkim przeżyciem dla pracownika. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług konsultantów outplacementowych. Są to osoby, które wspierają pracodawcę przy przeprowadzaniu zwolnień, a pracownikowi wskazują nową ścieżkę kariery.

Zwolnienie z pracy wiąże się dla pracownika z negatywnymi emocjami, ogromnym stresem i poczuciem załamania. Tylko nieliczni są w stanie wykorzystać nową szansę i szukać dla siebie nowych możliwości rozwoju. Pracodawca powinien więc wspierać zwalniane osoby i motywować je do poszukiwania innej pracy. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest zatrudnienia konsultanta outplacementowego.

Program outplacementowy jest to proces podczas którego konsultant pomaga pracownikom – indywidualnie lub w grupach – w szukaniu nowego miejsca pracy. Jego zasadniczym elementem jest wspieranie zwalnianych osób w określaniu nowej drogi zawodowej. Przedsiębiorcy często angażują konsultantów ds. outplacementu gdy zapadły już decyzje o redukcji zatrudnienia, ale nie ustalono jeszcze warunków realizacji tego procesu. Konsultant może wówczas pośredniczyć w rozmowach między zarządem, działem personalnym i radą pracowniczą.

Zobacz również: Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Outplacement można podzielić na indywidualny i grupowy. Program indywidualny jest realizowany w sytuacjach zwolnień pojedynczych i dotyczy przede wszystkim kadry kierowniczej. Jego celem jest wsparcie pracowników w poszukiwaniu nowych możliwości rozwijania kariery zawodowej oraz kształtowanie umiejętności pozwalających na realizację planów zawodowych. Program grupowy przeprowadzany jest natomiast w przypadku likwidacji całych działów lub części przedsiębiorstwa. Dotyczy pracowników wszystkich szczebli hierarchii zawodowej.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących szkolenia outplacementowe. Są one skierowane do pracowników działów personalnych i kierowników zespołów pracowniczych oraz osób podejmujących decyzje lub uczestniczących w zwolnieniach w zakładzie pracy. Uczestnicy szkoleń poznają cele, strukturę i korzyści tzw. zwolnień monitorowanych, procedury oraz podstawowe narzędzia outplacementu grupowego i indywidualnego, a także poznają strukturę rozmowy dotyczącej zwolnienia pracownika.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Usługi outplacementowe cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród pracodawców jak i wśród pracowników. Przede wszystkim wpływają one na zmniejszenie liczby ewentualnych procesów przed sądem pracy, zmniejszają szkody, jakich może doznać wizerunek przedsiębiorstwa w oczach pracowników i osób z zewnątrz oraz pomagają działom personalnym. Jeśli chodzi o korzyści z usług konsultantów dla pracowników to warto wspomnieć o tym, ze konsultanci współpracują z przedsiębiorstwem w ustalaniu warunków zwolnienia, oferują pracownikom wsparcie po otrzymaniu wypowiedzenia oraz ułatwiają znalezienie nowej pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama