| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Czym jest outplacement

Czym jest outplacement

Redukcja zatrudnienia w firmie jest trudną decyzją dla pracodawcy i ciężkim przeżyciem dla pracownika. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług konsultantów outplacementowych. Są to osoby, które wspierają pracodawcę przy przeprowadzaniu zwolnień, a pracownikowi wskazują nową ścieżkę kariery.

Zwolnienie z pracy wiąże się dla pracownika z negatywnymi emocjami, ogromnym stresem i poczuciem załamania. Tylko nieliczni są w stanie wykorzystać nową szansę i szukać dla siebie nowych możliwości rozwoju. Pracodawca powinien więc wspierać zwalniane osoby i motywować je do poszukiwania innej pracy. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest zatrudnienia konsultanta outplacementowego.

Program outplacementowy jest to proces podczas którego konsultant pomaga pracownikom – indywidualnie lub w grupach – w szukaniu nowego miejsca pracy. Jego zasadniczym elementem jest wspieranie zwalnianych osób w określaniu nowej drogi zawodowej. Przedsiębiorcy często angażują konsultantów ds. outplacementu gdy zapadły już decyzje o redukcji zatrudnienia, ale nie ustalono jeszcze warunków realizacji tego procesu. Konsultant może wówczas pośredniczyć w rozmowach między zarządem, działem personalnym i radą pracowniczą.

Zobacz również: Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Outplacement można podzielić na indywidualny i grupowy. Program indywidualny jest realizowany w sytuacjach zwolnień pojedynczych i dotyczy przede wszystkim kadry kierowniczej. Jego celem jest wsparcie pracowników w poszukiwaniu nowych możliwości rozwijania kariery zawodowej oraz kształtowanie umiejętności pozwalających na realizację planów zawodowych. Program grupowy przeprowadzany jest natomiast w przypadku likwidacji całych działów lub części przedsiębiorstwa. Dotyczy pracowników wszystkich szczebli hierarchii zawodowej.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących szkolenia outplacementowe. Są one skierowane do pracowników działów personalnych i kierowników zespołów pracowniczych oraz osób podejmujących decyzje lub uczestniczących w zwolnieniach w zakładzie pracy. Uczestnicy szkoleń poznają cele, strukturę i korzyści tzw. zwolnień monitorowanych, procedury oraz podstawowe narzędzia outplacementu grupowego i indywidualnego, a także poznają strukturę rozmowy dotyczącej zwolnienia pracownika.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Usługi outplacementowe cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród pracodawców jak i wśród pracowników. Przede wszystkim wpływają one na zmniejszenie liczby ewentualnych procesów przed sądem pracy, zmniejszają szkody, jakich może doznać wizerunek przedsiębiorstwa w oczach pracowników i osób z zewnątrz oraz pomagają działom personalnym. Jeśli chodzi o korzyści z usług konsultantów dla pracowników to warto wspomnieć o tym, ze konsultanci współpracują z przedsiębiorstwem w ustalaniu warunków zwolnienia, oferują pracownikom wsparcie po otrzymaniu wypowiedzenia oraz ułatwiają znalezienie nowej pracy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »