| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Jak wygląda nowy wzór kontraktu socjalnego?

Jak wygląda nowy wzór kontraktu socjalnego?

Kontrakt socjalny jest jednym ze sposobów walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Dzięki nowemu rozporządzeniu minister pracy i polityki społecznej istnieją jego dwa nowe wzory.

Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny jest to umowa zawierana pomiędzy osobą znajdującą się w trudnej sytuacji życiowej lub jego rodziną, a pracownikiem socjalnym. Celem umowy jest wzmocnienie aktywności i samodzielności życiowej i zawodowej, a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Osoby bezrobotne, które podpiszą kontrakt socjalny mogą liczyć na to, że ośrodek pomocy społecznej będzie opłacał im składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wzór kontraktu jest określany w drodze rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. 8 listopada uchwalono nowe rozporządzenie w tej sprawie, które wchodzi w życie 30 dni po uchwaleniu.

Dwa rodzaje wzorów

W nowym rozporządzeniu zaprezentowano dwa wzory kontraktu. Pierwszy (część IA i IIA) jest zawierany między osobą zainteresowaną albo jej rodziną a pracownikiem opieki społecznej i dotyczy rozwiązania trudnej sytuacji życiowej.

Drugi (część IB i IIB) może być zawarty tylko pomiędzy zainteresowanym a pracownikiem i dotyczy wzmocnienia samodzielności i aktywności życiowej, zawodowej lub przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Kontrakt taki jest podpisywany na podstawie skierowania z powiatowego urzędu pracy i zapewnia opłacanie zainteresowanemu składki zdrowotnej przez ośrodek pomocy społecznej.

Ośrodki pomocy społecznej będą mogły korzystać ze starych zwrotów do wyczerpania zapasów, lecz nie dłużej niż do 30 października 2011 r.

Zobacz również: Kto może skorzystać ze szkoleń z Funduszu Pracy?

Pierwszy wzór

Wymaga umieszczenia danych osobowych zainteresowanego, albo jego rodziny (Np. imię i nazwisko, adres, numer PESEL), a także danych pracownika, z którym zawiera się kontrakt.

Wpisuje się w nim też ocenę sytuacji życiowej osoby (czy też rodziny) i ustalone w związku z nią cele i plany pracy socjalnej. Druga cześć umowy powinna zawierać ocenę realizacji ustalonych wcześniej celów i planów. Można w niej również zmienić plany pracy socjalnej. Gdy strony nie mogą wynegocjować warunków zmiany, mogą zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o rozstrzygnięcie kwestii spornych.

Drugi wzór

Drugi wzór wymaga umieszczenia tych samych danych, co pierwszy. Dodatkowo powinien zawierać opis przyczyn bezrobocia oraz możliwości i ograniczeń zawodowych osoby zainteresowanej. Poza tym umieszcza się w nim informacje, od kiedy osoba jest bezrobotna, jakie działania podejmowała, aby temu przeciwdziałać, jakie były przyczyny ich niepowodzeń., a jakie efekty, które należy rozwijać

Dalej analogicznie jak w pierwszym wzorze określa się cele kontraktu i środki jego realizacji. Druga część wzoru dotycząca oceny efektów również jest podobna.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »