REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda nowy wzór kontraktu socjalnego?

Przemysław Milczek
Kontrakt socjalny jest jedną z form walki z bezrobociem.
Kontrakt socjalny jest jedną z form walki z bezrobociem.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrakt socjalny jest jednym ze sposobów walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Dzięki nowemu rozporządzeniu minister pracy i polityki społecznej istnieją jego dwa nowe wzory.

Kontrakt socjalny

Kontrakt socjalny jest to umowa zawierana pomiędzy osobą znajdującą się w trudnej sytuacji życiowej lub jego rodziną, a pracownikiem socjalnym. Celem umowy jest wzmocnienie aktywności i samodzielności życiowej i zawodowej, a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Osoby bezrobotne, które podpiszą kontrakt socjalny mogą liczyć na to, że ośrodek pomocy społecznej będzie opłacał im składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Wzór kontraktu jest określany w drodze rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej. 8 listopada uchwalono nowe rozporządzenie w tej sprawie, które wchodzi w życie 30 dni po uchwaleniu.

Dwa rodzaje wzorów

W nowym rozporządzeniu zaprezentowano dwa wzory kontraktu. Pierwszy (część IA i IIA) jest zawierany między osobą zainteresowaną albo jej rodziną a pracownikiem opieki społecznej i dotyczy rozwiązania trudnej sytuacji życiowej.

Drugi (część IB i IIB) może być zawarty tylko pomiędzy zainteresowanym a pracownikiem i dotyczy wzmocnienia samodzielności i aktywności życiowej, zawodowej lub przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Kontrakt taki jest podpisywany na podstawie skierowania z powiatowego urzędu pracy i zapewnia opłacanie zainteresowanemu składki zdrowotnej przez ośrodek pomocy społecznej.

Ośrodki pomocy społecznej będą mogły korzystać ze starych zwrotów do wyczerpania zapasów, lecz nie dłużej niż do 30 października 2011 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kto może skorzystać ze szkoleń z Funduszu Pracy?

Pierwszy wzór

Wymaga umieszczenia danych osobowych zainteresowanego, albo jego rodziny (Np. imię i nazwisko, adres, numer PESEL), a także danych pracownika, z którym zawiera się kontrakt.

Wpisuje się w nim też ocenę sytuacji życiowej osoby (czy też rodziny) i ustalone w związku z nią cele i plany pracy socjalnej. Druga cześć umowy powinna zawierać ocenę realizacji ustalonych wcześniej celów i planów. Można w niej również zmienić plany pracy socjalnej. Gdy strony nie mogą wynegocjować warunków zmiany, mogą zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o rozstrzygnięcie kwestii spornych.

Drugi wzór

Drugi wzór wymaga umieszczenia tych samych danych, co pierwszy. Dodatkowo powinien zawierać opis przyczyn bezrobocia oraz możliwości i ograniczeń zawodowych osoby zainteresowanej. Poza tym umieszcza się w nim informacje, od kiedy osoba jest bezrobotna, jakie działania podejmowała, aby temu przeciwdziałać, jakie były przyczyny ich niepowodzeń., a jakie efekty, które należy rozwijać

Dalej analogicznie jak w pierwszym wzorze określa się cele kontraktu i środki jego realizacji. Druga część wzoru dotycząca oceny efektów również jest podobna.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA