reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Wakacyjna praca - korzyści

Wakacyjna praca - korzyści

Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Wiadomo jednak, że jest to praca na określony czas i po zakończeniu sezonu, nie będzie możliwości przedłużenia tej trwania. Czy zatem warto się decydować na zatrudnienie na kilka tygodni czy miesięcy, jeśli nie jest to zgodne z naszym wykształceniem czy dotychczasowym doświadczeniem zawodowym?

Niskie kwalifikacje zawodowe

Motywacji do podjęcia tego typu pracy może być bardzo wiele. Zainteresowane są nią przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, którzy bez problemu poradzą sobie w pracy o takich charakterze, natomiast mają trudności z zatrudnieniem w innych miejscach. Czasem jednak minusem jest to, że praca może być krótkotrwała i nie zagwarantuje na dłuższy okres zabezpieczenia finansowego. Tutaj bardzo ważne jest nastawienie osoby. Oczywiście można widzieć wiele negatywnych rzeczy, natomiast jest też szereg korzyści płynących z takiego zatrudnienia. Przede wszystkim jest to możliwość zarobienia pieniędzy, których bez tej pracy by nie było. Poza tym można nawiązać sieć kontaktów z osobami, które mogą mieć wiedzę na temat innych miejsc pracy. jeśli pokażemy się z jak najlepszej strony, jako osoba bardzo pracowita, obowiązkowa i rzetelna, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy w jakiś sposób zauważeni i w przyszłości będziemy mogli liczyć na pomoc nowo poznanych współpracowników czy przełożonych. Jest to również kolejne doświadczenie zawodowe, które z pewnością przyda się w dalszym poszukiwaniu stałego zatrudnienia.
Jest to również bardzo korzystna alternatywa dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Praktyka, która będzie trwała od kilku tygodni do kilku miesięcy może być bardzo dobry początkiem na to, aby zapoznać się z rolą pracownika, jaką należy pełnić. Jeśli osoba nigdy dotąd nie pracowała, wówczas ciężko jej ocenić własne zasoby i możliwości, jakie może zaprezentować przyszłemu pracodawcy. Natomiast w momencie, kiedy te umiejętności i zalety zostaną sprawdzone, wówczas istnieje większa szansa na to, że będziemy bardziej pewni swoich posiadanych cech, będziemy mieć bowiem wiedzę, że te umiejętności wykorzystaliśmy w praktyce i były one skuteczne.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Praca sezonowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uczących się czy studiujących i zamierzających zarobić sobie na własne potrzeby. Oprócz zetknięcia się ze środowiskiem zawodowym, co będzie bardzo korzystnym doświadczeniem na przyszłość, osoby te mogą z powodzeniem wykonywać większość z prac, które związane są z pracami sezonowymi. Jest to oferta skierowana wprost do młodych ludzi, którzy zamierzają efektywnie wykorzystać swój wolny czas i dodatkowo czegoś nowego się nauczyć.

Należy pamiętać, że praca sezonowa nie dotyczy tylko i wyłącznie ofert krajowych, lecz również duże zapotrzebowanie na pracowników jest poza granicami Polski. Warto się w tym celu skontaktować z Agencjami Pracy Tymczasowej lub Urzędami Pracy, które dysponują informacją na temat takiej pracy. Konsultując się z tymi instytucjami zwiększamy prawdopodobieństwo, że zagraniczny pracodawca będzie uczciwy i nie zostaniemy wprowadzeni w błąd odnośnie warunków pracy i wynagrodzenia. Wyjazdy zagranicę są coraz bardziej popularne i nie stanowi to problemu, zwłaszcza jeśli myślimy o pracy na terenie krajów Unii Europejskiej. Ponadto jest to bardzo dobra możliwość zapoznania się z nową kulturą – co często wygląda zupełnie inaczej niż podczas wyjazdu rekreacyjnego – poznanie czy udoskonalenie umiejętności językowych. Praca w innym kraju często wymaga wykorzystania wielu umiejętności takich jak kreatywność, zaradność życiowa, zdolność dostosowywania się do nowych warunków, dlatego też warto spróbować, ponieważ może to być przydatne nie tylko w życiu zawodowym, lecz również osobistym. Ponadto wynagrodzenie często jest kilkakrotnie wyższe, a co za tym idzie, można zarobić na konkretny cel, na który trudno byłoby zebrać pieniądze w Polsce w tak krótkim czasie.

Oprócz wymiernym korzyści w postaci wynagrodzenia, osoba może nabyć wiele potrzebnych cech, które pomogą w dalszym poszukiwaniu zatrudnienia. Może to być np. uczenie się negocjacji z pracodawcą, współpracy z innymi, elastyczności, pracy indywidualnej, asertywności itp. Te wszystkie umiejętności są uniwersalne i niezbędne w każdej pracy, niezależnie od zawodu i jego charakteru.
Dlatego też, jeśli jest taka możliwość, to warto zastanowić się nad podjęciem zatrudnienia sezonowego. Łatwiej szuka się pracy, kiedy się ją ma. Poza tym, kontakt z innymi wzmacnia poczucie naszej wartości, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że dalsze poszukiwanie pracy będzie bardziej skuteczne.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama