REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wakacyjna praca - korzyści

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Wiadomo jednak, że jest to praca na określony czas i po zakończeniu sezonu, nie będzie możliwości przedłużenia tej trwania. Czy zatem warto się decydować na zatrudnienie na kilka tygodni czy miesięcy, jeśli nie jest to zgodne z naszym wykształceniem czy dotychczasowym doświadczeniem zawodowym?

REKLAMA

Niskie kwalifikacje zawodowe

Motywacji do podjęcia tego typu pracy może być bardzo wiele. Zainteresowane są nią przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, którzy bez problemu poradzą sobie w pracy o takich charakterze, natomiast mają trudności z zatrudnieniem w innych miejscach. Czasem jednak minusem jest to, że praca może być krótkotrwała i nie zagwarantuje na dłuższy okres zabezpieczenia finansowego. Tutaj bardzo ważne jest nastawienie osoby. Oczywiście można widzieć wiele negatywnych rzeczy, natomiast jest też szereg korzyści płynących z takiego zatrudnienia. Przede wszystkim jest to możliwość zarobienia pieniędzy, których bez tej pracy by nie było. Poza tym można nawiązać sieć kontaktów z osobami, które mogą mieć wiedzę na temat innych miejsc pracy. jeśli pokażemy się z jak najlepszej strony, jako osoba bardzo pracowita, obowiązkowa i rzetelna, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy w jakiś sposób zauważeni i w przyszłości będziemy mogli liczyć na pomoc nowo poznanych współpracowników czy przełożonych. Jest to również kolejne doświadczenie zawodowe, które z pewnością przyda się w dalszym poszukiwaniu stałego zatrudnienia.
Jest to również bardzo korzystna alternatywa dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Praktyka, która będzie trwała od kilku tygodni do kilku miesięcy może być bardzo dobry początkiem na to, aby zapoznać się z rolą pracownika, jaką należy pełnić. Jeśli osoba nigdy dotąd nie pracowała, wówczas ciężko jej ocenić własne zasoby i możliwości, jakie może zaprezentować przyszłemu pracodawcy. Natomiast w momencie, kiedy te umiejętności i zalety zostaną sprawdzone, wówczas istnieje większa szansa na to, że będziemy bardziej pewni swoich posiadanych cech, będziemy mieć bowiem wiedzę, że te umiejętności wykorzystaliśmy w praktyce i były one skuteczne.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Uczniowie, studenci

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca sezonowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uczących się czy studiujących i zamierzających zarobić sobie na własne potrzeby. Oprócz zetknięcia się ze środowiskiem zawodowym, co będzie bardzo korzystnym doświadczeniem na przyszłość, osoby te mogą z powodzeniem wykonywać większość z prac, które związane są z pracami sezonowymi. Jest to oferta skierowana wprost do młodych ludzi, którzy zamierzają efektywnie wykorzystać swój wolny czas i dodatkowo czegoś nowego się nauczyć.

Praca za granicą

Należy pamiętać, że praca sezonowa nie dotyczy tylko i wyłącznie ofert krajowych, lecz również duże zapotrzebowanie na pracowników jest poza granicami Polski. Warto się w tym celu skontaktować z Agencjami Pracy Tymczasowej lub Urzędami Pracy, które dysponują informacją na temat takiej pracy. Konsultując się z tymi instytucjami zwiększamy prawdopodobieństwo, że zagraniczny pracodawca będzie uczciwy i nie zostaniemy wprowadzeni w błąd odnośnie warunków pracy i wynagrodzenia. Wyjazdy zagranicę są coraz bardziej popularne i nie stanowi to problemu, zwłaszcza jeśli myślimy o pracy na terenie krajów Unii Europejskiej. Ponadto jest to bardzo dobra możliwość zapoznania się z nową kulturą – co często wygląda zupełnie inaczej niż podczas wyjazdu rekreacyjnego – poznanie czy udoskonalenie umiejętności językowych. Praca w innym kraju często wymaga wykorzystania wielu umiejętności takich jak kreatywność, zaradność życiowa, zdolność dostosowywania się do nowych warunków, dlatego też warto spróbować, ponieważ może to być przydatne nie tylko w życiu zawodowym, lecz również osobistym. Ponadto wynagrodzenie często jest kilkakrotnie wyższe, a co za tym idzie, można zarobić na konkretny cel, na który trudno byłoby zebrać pieniądze w Polsce w tak krótkim czasie.

Korzyści

Oprócz wymiernym korzyści w postaci wynagrodzenia, osoba może nabyć wiele potrzebnych cech, które pomogą w dalszym poszukiwaniu zatrudnienia. Może to być np. uczenie się negocjacji z pracodawcą, współpracy z innymi, elastyczności, pracy indywidualnej, asertywności itp. Te wszystkie umiejętności są uniwersalne i niezbędne w każdej pracy, niezależnie od zawodu i jego charakteru.
Dlatego też, jeśli jest taka możliwość, to warto zastanowić się nad podjęciem zatrudnienia sezonowego. Łatwiej szuka się pracy, kiedy się ją ma. Poza tym, kontakt z innymi wzmacnia poczucie naszej wartości, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że dalsze poszukiwanie pracy będzie bardziej skuteczne.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA