Kategorie

Wakacyjna praca - korzyści

Małgorzata Czarnota
Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Wiadomo jednak, że jest to praca na określony czas i po zakończeniu sezonu, nie będzie możliwości przedłużenia tej trwania. Czy zatem warto się decydować na zatrudnienie na kilka tygodni czy miesięcy, jeśli nie jest to zgodne z naszym wykształceniem czy dotychczasowym doświadczeniem zawodowym?

Niskie kwalifikacje zawodowe

Motywacji do podjęcia tego typu pracy może być bardzo wiele. Zainteresowane są nią przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, którzy bez problemu poradzą sobie w pracy o takich charakterze, natomiast mają trudności z zatrudnieniem w innych miejscach. Czasem jednak minusem jest to, że praca może być krótkotrwała i nie zagwarantuje na dłuższy okres zabezpieczenia finansowego. Tutaj bardzo ważne jest nastawienie osoby. Oczywiście można widzieć wiele negatywnych rzeczy, natomiast jest też szereg korzyści płynących z takiego zatrudnienia. Przede wszystkim jest to możliwość zarobienia pieniędzy, których bez tej pracy by nie było. Poza tym można nawiązać sieć kontaktów z osobami, które mogą mieć wiedzę na temat innych miejsc pracy. jeśli pokażemy się z jak najlepszej strony, jako osoba bardzo pracowita, obowiązkowa i rzetelna, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy w jakiś sposób zauważeni i w przyszłości będziemy mogli liczyć na pomoc nowo poznanych współpracowników czy przełożonych. Jest to również kolejne doświadczenie zawodowe, które z pewnością przyda się w dalszym poszukiwaniu stałego zatrudnienia.
Jest to również bardzo korzystna alternatywa dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Praktyka, która będzie trwała od kilku tygodni do kilku miesięcy może być bardzo dobry początkiem na to, aby zapoznać się z rolą pracownika, jaką należy pełnić. Jeśli osoba nigdy dotąd nie pracowała, wówczas ciężko jej ocenić własne zasoby i możliwości, jakie może zaprezentować przyszłemu pracodawcy. Natomiast w momencie, kiedy te umiejętności i zalety zostaną sprawdzone, wówczas istnieje większa szansa na to, że będziemy bardziej pewni swoich posiadanych cech, będziemy mieć bowiem wiedzę, że te umiejętności wykorzystaliśmy w praktyce i były one skuteczne.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Uczniowie, studenci

Praca sezonowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uczących się czy studiujących i zamierzających zarobić sobie na własne potrzeby. Oprócz zetknięcia się ze środowiskiem zawodowym, co będzie bardzo korzystnym doświadczeniem na przyszłość, osoby te mogą z powodzeniem wykonywać większość z prac, które związane są z pracami sezonowymi. Jest to oferta skierowana wprost do młodych ludzi, którzy zamierzają efektywnie wykorzystać swój wolny czas i dodatkowo czegoś nowego się nauczyć.

Praca za granicą

Należy pamiętać, że praca sezonowa nie dotyczy tylko i wyłącznie ofert krajowych, lecz również duże zapotrzebowanie na pracowników jest poza granicami Polski. Warto się w tym celu skontaktować z Agencjami Pracy Tymczasowej lub Urzędami Pracy, które dysponują informacją na temat takiej pracy. Konsultując się z tymi instytucjami zwiększamy prawdopodobieństwo, że zagraniczny pracodawca będzie uczciwy i nie zostaniemy wprowadzeni w błąd odnośnie warunków pracy i wynagrodzenia. Wyjazdy zagranicę są coraz bardziej popularne i nie stanowi to problemu, zwłaszcza jeśli myślimy o pracy na terenie krajów Unii Europejskiej. Ponadto jest to bardzo dobra możliwość zapoznania się z nową kulturą – co często wygląda zupełnie inaczej niż podczas wyjazdu rekreacyjnego – poznanie czy udoskonalenie umiejętności językowych. Praca w innym kraju często wymaga wykorzystania wielu umiejętności takich jak kreatywność, zaradność życiowa, zdolność dostosowywania się do nowych warunków, dlatego też warto spróbować, ponieważ może to być przydatne nie tylko w życiu zawodowym, lecz również osobistym. Ponadto wynagrodzenie często jest kilkakrotnie wyższe, a co za tym idzie, można zarobić na konkretny cel, na który trudno byłoby zebrać pieniądze w Polsce w tak krótkim czasie.

Korzyści

Oprócz wymiernym korzyści w postaci wynagrodzenia, osoba może nabyć wiele potrzebnych cech, które pomogą w dalszym poszukiwaniu zatrudnienia. Może to być np. uczenie się negocjacji z pracodawcą, współpracy z innymi, elastyczności, pracy indywidualnej, asertywności itp. Te wszystkie umiejętności są uniwersalne i niezbędne w każdej pracy, niezależnie od zawodu i jego charakteru.
Dlatego też, jeśli jest taka możliwość, to warto zastanowić się nad podjęciem zatrudnienia sezonowego. Łatwiej szuka się pracy, kiedy się ją ma. Poza tym, kontakt z innymi wzmacnia poczucie naszej wartości, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że dalsze poszukiwanie pracy będzie bardziej skuteczne.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.