REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wakacyjna praca - korzyści

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Wiadomo jednak, że jest to praca na określony czas i po zakończeniu sezonu, nie będzie możliwości przedłużenia tej trwania. Czy zatem warto się decydować na zatrudnienie na kilka tygodni czy miesięcy, jeśli nie jest to zgodne z naszym wykształceniem czy dotychczasowym doświadczeniem zawodowym?

REKLAMA

Niskie kwalifikacje zawodowe

Motywacji do podjęcia tego typu pracy może być bardzo wiele. Zainteresowane są nią przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, którzy bez problemu poradzą sobie w pracy o takich charakterze, natomiast mają trudności z zatrudnieniem w innych miejscach. Czasem jednak minusem jest to, że praca może być krótkotrwała i nie zagwarantuje na dłuższy okres zabezpieczenia finansowego. Tutaj bardzo ważne jest nastawienie osoby. Oczywiście można widzieć wiele negatywnych rzeczy, natomiast jest też szereg korzyści płynących z takiego zatrudnienia. Przede wszystkim jest to możliwość zarobienia pieniędzy, których bez tej pracy by nie było. Poza tym można nawiązać sieć kontaktów z osobami, które mogą mieć wiedzę na temat innych miejsc pracy. jeśli pokażemy się z jak najlepszej strony, jako osoba bardzo pracowita, obowiązkowa i rzetelna, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy w jakiś sposób zauważeni i w przyszłości będziemy mogli liczyć na pomoc nowo poznanych współpracowników czy przełożonych. Jest to również kolejne doświadczenie zawodowe, które z pewnością przyda się w dalszym poszukiwaniu stałego zatrudnienia.
Jest to również bardzo korzystna alternatywa dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Praktyka, która będzie trwała od kilku tygodni do kilku miesięcy może być bardzo dobry początkiem na to, aby zapoznać się z rolą pracownika, jaką należy pełnić. Jeśli osoba nigdy dotąd nie pracowała, wówczas ciężko jej ocenić własne zasoby i możliwości, jakie może zaprezentować przyszłemu pracodawcy. Natomiast w momencie, kiedy te umiejętności i zalety zostaną sprawdzone, wówczas istnieje większa szansa na to, że będziemy bardziej pewni swoich posiadanych cech, będziemy mieć bowiem wiedzę, że te umiejętności wykorzystaliśmy w praktyce i były one skuteczne.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Uczniowie, studenci

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca sezonowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób uczących się czy studiujących i zamierzających zarobić sobie na własne potrzeby. Oprócz zetknięcia się ze środowiskiem zawodowym, co będzie bardzo korzystnym doświadczeniem na przyszłość, osoby te mogą z powodzeniem wykonywać większość z prac, które związane są z pracami sezonowymi. Jest to oferta skierowana wprost do młodych ludzi, którzy zamierzają efektywnie wykorzystać swój wolny czas i dodatkowo czegoś nowego się nauczyć.

Praca za granicą

Należy pamiętać, że praca sezonowa nie dotyczy tylko i wyłącznie ofert krajowych, lecz również duże zapotrzebowanie na pracowników jest poza granicami Polski. Warto się w tym celu skontaktować z Agencjami Pracy Tymczasowej lub Urzędami Pracy, które dysponują informacją na temat takiej pracy. Konsultując się z tymi instytucjami zwiększamy prawdopodobieństwo, że zagraniczny pracodawca będzie uczciwy i nie zostaniemy wprowadzeni w błąd odnośnie warunków pracy i wynagrodzenia. Wyjazdy zagranicę są coraz bardziej popularne i nie stanowi to problemu, zwłaszcza jeśli myślimy o pracy na terenie krajów Unii Europejskiej. Ponadto jest to bardzo dobra możliwość zapoznania się z nową kulturą – co często wygląda zupełnie inaczej niż podczas wyjazdu rekreacyjnego – poznanie czy udoskonalenie umiejętności językowych. Praca w innym kraju często wymaga wykorzystania wielu umiejętności takich jak kreatywność, zaradność życiowa, zdolność dostosowywania się do nowych warunków, dlatego też warto spróbować, ponieważ może to być przydatne nie tylko w życiu zawodowym, lecz również osobistym. Ponadto wynagrodzenie często jest kilkakrotnie wyższe, a co za tym idzie, można zarobić na konkretny cel, na który trudno byłoby zebrać pieniądze w Polsce w tak krótkim czasie.

Korzyści

Oprócz wymiernym korzyści w postaci wynagrodzenia, osoba może nabyć wiele potrzebnych cech, które pomogą w dalszym poszukiwaniu zatrudnienia. Może to być np. uczenie się negocjacji z pracodawcą, współpracy z innymi, elastyczności, pracy indywidualnej, asertywności itp. Te wszystkie umiejętności są uniwersalne i niezbędne w każdej pracy, niezależnie od zawodu i jego charakteru.
Dlatego też, jeśli jest taka możliwość, to warto zastanowić się nad podjęciem zatrudnienia sezonowego. Łatwiej szuka się pracy, kiedy się ją ma. Poza tym, kontakt z innymi wzmacnia poczucie naszej wartości, a co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo, że dalsze poszukiwanie pracy będzie bardziej skuteczne.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA