REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długotrwałe poszukiwanie pracy

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które długotrwale poszukują zatrudnienia są skłonne do rezygnacji, ponieważ po pewnym czasie, kiedy działania nie przynoszą pożądanych rezultatów trudno zachować ten sam poziom motywacji, co na początku. Im dłużej pracy się szuka, tym lepiej można się poruszać po rynku pracy, z większą swobodą przychodzą rozmowy z pracodawcami.

Jest tylko jeden warunek – bezrobotny powinien wyciągać wnioski z każdej porażki, jaka go spotyka. Niestety bardzo często się zdarza, że nie prosimy o informację zwrotną pracodawcy, który nie zdecydował się na przyjęcie nas i tak naprawdę nie wiemy, dlaczego nie spełniliśmy jego wymagań. 

REKLAMA

Wyszukiwanie ofert

Powodów niepowodzeń w poszukiwaniu zatrudnienia może być bardzo wiele. Przede wszystkim osoby bardzo często nie wkładają dostatecznie dużego wysiłku w szukanie ofert. Jeśli bezrobotny jest zarejestrowany w urzędzie pracy, często wychodzi z założenia, że jest to wszystko, co powinien zrobić. Niestety bardzo często jest to nie wystarczające. Oczywiście wizyty w urzędzie są bardzo potrzebne, natomiast powinny być traktowane jako jeden z elementów na drodze do zatrudnienia. Najbardziej skuteczną metodą jest samodzielne wyszukiwanie ofert, ponieważ jest wielu pracodawców, którzy nie zamieszczają informacji o wolnym miejscu pracy w Publicznych Służbach Zatrudnienia. Należy mieć tego świadomość i czasem zweryfikować swoje techniki poszukiwania, aby były one jak najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Pomoc specjalistów

Często osoby bezrobotne nie szukają pomocy u specjalistów, czyli doradców zawodowych czy doradców personalnych, ponieważ uważają, że same są zdolne do przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy posiadają wiedzę na temat wszystkich metod poszukiwania pracy. Okazuje się jednak, że pomoc tych osób wielokrotnie pomaga spojrzeć na problem bezrobocia z pewnej perspektywy. Osoba poszukująca pracy jest zaangażowana emocjonalnie w ten proces, dlatego tez może nie widzieć pewnym podstawowych błędów, jakie popełnia. Może się również okazać, że jej metody na szukanie ofert są nieskuteczne, a ponieważ stosuje je już od dawna, uważa, że są one normą i tak powinno się działać. Doradca pomoże dostosować techniki poruszania się po rynku pracy w sposób dostosowany do bezrobotnego, jak również do charakteru pracy jaką by chciał podjąć. Pracodawcy stosują wiele różnych metod rekrutacji nowych pracowników i jest to uzależnione od specyfiki firmy, od charakteru pracy oraz od możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

REKLAMA

Innym – bardzo istotny elementem – jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby bezrobotne często bagatelizują spotkanie z pracodawcą i traktują ją jako luźne spotkanie, na którym mogą porozmawiać o warunkach pracy. Jest to natomiast jeden z kolejnych kroków całego procesu rekrutacji i należy się do niego przygotować ze szczególną pieczołowitością, ponieważ często jest to pierwszy kontakt z potencjalnym szefem.

Autoprezentacja jest ważna nie tylko w przypadku przyjmowania do pracy, lecz również w innych relacjach interpersonalnych, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Informacji na temat pracy można zasięgać w bardzo wielu miejscach i dlatego odpowiednie zaprezentowanie się często jest jednym z elementów, dzięki któremu ludzie są nam bardziej przychylni. Niestety często bezrobotni o tym zapominają i przyjmują bardzo różne postawy – od uległej do bardzo roszczeniowej. Nie należy się dziwić, że osoby nie są nam pomocne, jeśli przez cały czas narzekamy na brak pracy czy nieuczciwych pracodawców. Nikt nie chciałby mieć takiej osoby w zespole. Nie zdając sobie zupełnie z tego sprawy, możemy prezentować się w sposób negatywny. 

Wymagania wobec pracodawcy

Problemy w znalezieniu zatrudnienia mogą również być spowodowane zbyt dużymi lub zaniżonymi wymaganiami wobec pracodawców. Jeśli nie znamy dokładnie swojego potencjału zawodowego, swoich mocnych i słabych stron, wówczas poszukiwania pracy mogą być zupełnie nietrafne. Sytuację tę można porównać, do szukania czegoś po omacku, z nadzieją tylko, że się uda. Jednymi z podstawowych elementów dla bezrobotnego powinny być cele zawodowe oraz określenie kroków, jakie należy podjąć, aby te cele osiągnąć. Jeśli osoba ma zbyt duże wymagania co do pracy, co pracodawcy, do wynagrodzenia, a nie może dużo zaoferować, wówczas jej poszukiwania będą bezowocne aż do momentu, kiedy sobie nie uświadomi sobie, gdzie popełnia błąd. W takim przypadku można obniżyć wymagania lub podnieść swoje kwalifikacje, by osiągnąć zamierzony cel. W diagnozie potencjału zawodowego również może pomóc specjalista, który określi preferencje, cechy osobowościowe i spróbuje opracować obszary zawodowe, w których bezrobotny mógłby się realizować.

Zacznij od siebie

Wiele osób próbuje szukać usprawiedliwienia dla swoich niepowodzeń zawodowych trudną sytuacją na rynku pracy, nieuczciwymi ludźmi, których spotykają na swojej drodze czy jeszcze innymi przyczynami. Owszem, zdarzają się również takie sytuacje. Lecz w pierwszej kolejności należy zrobić wszystko, aby nam – jako osobie bezrobotnej – nie było nic do zarzucenia, wówczas trzeba będzie szukać powodów zewnętrznych. W każdym procesie poszukiwania pracy najpierw należy zacząć od siebie.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA