REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długotrwałe poszukiwanie pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które długotrwale poszukują zatrudnienia są skłonne do rezygnacji, ponieważ po pewnym czasie, kiedy działania nie przynoszą pożądanych rezultatów trudno zachować ten sam poziom motywacji, co na początku. Im dłużej pracy się szuka, tym lepiej można się poruszać po rynku pracy, z większą swobodą przychodzą rozmowy z pracodawcami.

Jest tylko jeden warunek – bezrobotny powinien wyciągać wnioski z każdej porażki, jaka go spotyka. Niestety bardzo często się zdarza, że nie prosimy o informację zwrotną pracodawcy, który nie zdecydował się na przyjęcie nas i tak naprawdę nie wiemy, dlaczego nie spełniliśmy jego wymagań. 

REKLAMA

Wyszukiwanie ofert

Powodów niepowodzeń w poszukiwaniu zatrudnienia może być bardzo wiele. Przede wszystkim osoby bardzo często nie wkładają dostatecznie dużego wysiłku w szukanie ofert. Jeśli bezrobotny jest zarejestrowany w urzędzie pracy, często wychodzi z założenia, że jest to wszystko, co powinien zrobić. Niestety bardzo często jest to nie wystarczające. Oczywiście wizyty w urzędzie są bardzo potrzebne, natomiast powinny być traktowane jako jeden z elementów na drodze do zatrudnienia. Najbardziej skuteczną metodą jest samodzielne wyszukiwanie ofert, ponieważ jest wielu pracodawców, którzy nie zamieszczają informacji o wolnym miejscu pracy w Publicznych Służbach Zatrudnienia. Należy mieć tego świadomość i czasem zweryfikować swoje techniki poszukiwania, aby były one jak najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Pomoc specjalistów

Często osoby bezrobotne nie szukają pomocy u specjalistów, czyli doradców zawodowych czy doradców personalnych, ponieważ uważają, że same są zdolne do przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy posiadają wiedzę na temat wszystkich metod poszukiwania pracy. Okazuje się jednak, że pomoc tych osób wielokrotnie pomaga spojrzeć na problem bezrobocia z pewnej perspektywy. Osoba poszukująca pracy jest zaangażowana emocjonalnie w ten proces, dlatego tez może nie widzieć pewnym podstawowych błędów, jakie popełnia. Może się również okazać, że jej metody na szukanie ofert są nieskuteczne, a ponieważ stosuje je już od dawna, uważa, że są one normą i tak powinno się działać. Doradca pomoże dostosować techniki poruszania się po rynku pracy w sposób dostosowany do bezrobotnego, jak również do charakteru pracy jaką by chciał podjąć. Pracodawcy stosują wiele różnych metod rekrutacji nowych pracowników i jest to uzależnione od specyfiki firmy, od charakteru pracy oraz od możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

REKLAMA

Innym – bardzo istotny elementem – jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby bezrobotne często bagatelizują spotkanie z pracodawcą i traktują ją jako luźne spotkanie, na którym mogą porozmawiać o warunkach pracy. Jest to natomiast jeden z kolejnych kroków całego procesu rekrutacji i należy się do niego przygotować ze szczególną pieczołowitością, ponieważ często jest to pierwszy kontakt z potencjalnym szefem.

Autoprezentacja jest ważna nie tylko w przypadku przyjmowania do pracy, lecz również w innych relacjach interpersonalnych, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Informacji na temat pracy można zasięgać w bardzo wielu miejscach i dlatego odpowiednie zaprezentowanie się często jest jednym z elementów, dzięki któremu ludzie są nam bardziej przychylni. Niestety często bezrobotni o tym zapominają i przyjmują bardzo różne postawy – od uległej do bardzo roszczeniowej. Nie należy się dziwić, że osoby nie są nam pomocne, jeśli przez cały czas narzekamy na brak pracy czy nieuczciwych pracodawców. Nikt nie chciałby mieć takiej osoby w zespole. Nie zdając sobie zupełnie z tego sprawy, możemy prezentować się w sposób negatywny. 

Wymagania wobec pracodawcy

Problemy w znalezieniu zatrudnienia mogą również być spowodowane zbyt dużymi lub zaniżonymi wymaganiami wobec pracodawców. Jeśli nie znamy dokładnie swojego potencjału zawodowego, swoich mocnych i słabych stron, wówczas poszukiwania pracy mogą być zupełnie nietrafne. Sytuację tę można porównać, do szukania czegoś po omacku, z nadzieją tylko, że się uda. Jednymi z podstawowych elementów dla bezrobotnego powinny być cele zawodowe oraz określenie kroków, jakie należy podjąć, aby te cele osiągnąć. Jeśli osoba ma zbyt duże wymagania co do pracy, co pracodawcy, do wynagrodzenia, a nie może dużo zaoferować, wówczas jej poszukiwania będą bezowocne aż do momentu, kiedy sobie nie uświadomi sobie, gdzie popełnia błąd. W takim przypadku można obniżyć wymagania lub podnieść swoje kwalifikacje, by osiągnąć zamierzony cel. W diagnozie potencjału zawodowego również może pomóc specjalista, który określi preferencje, cechy osobowościowe i spróbuje opracować obszary zawodowe, w których bezrobotny mógłby się realizować.

Zacznij od siebie

Wiele osób próbuje szukać usprawiedliwienia dla swoich niepowodzeń zawodowych trudną sytuacją na rynku pracy, nieuczciwymi ludźmi, których spotykają na swojej drodze czy jeszcze innymi przyczynami. Owszem, zdarzają się również takie sytuacje. Lecz w pierwszej kolejności należy zrobić wszystko, aby nam – jako osobie bezrobotnej – nie było nic do zarzucenia, wówczas trzeba będzie szukać powodów zewnętrznych. W każdym procesie poszukiwania pracy najpierw należy zacząć od siebie.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA