reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Długotrwałe poszukiwanie pracy

Długotrwałe poszukiwanie pracy

Osoby, które długotrwale poszukują zatrudnienia są skłonne do rezygnacji, ponieważ po pewnym czasie, kiedy działania nie przynoszą pożądanych rezultatów trudno zachować ten sam poziom motywacji, co na początku. Im dłużej pracy się szuka, tym lepiej można się poruszać po rynku pracy, z większą swobodą przychodzą rozmowy z pracodawcami.

Jest tylko jeden warunek – bezrobotny powinien wyciągać wnioski z każdej porażki, jaka go spotyka. Niestety bardzo często się zdarza, że nie prosimy o informację zwrotną pracodawcy, który nie zdecydował się na przyjęcie nas i tak naprawdę nie wiemy, dlaczego nie spełniliśmy jego wymagań. 

Powodów niepowodzeń w poszukiwaniu zatrudnienia może być bardzo wiele. Przede wszystkim osoby bardzo często nie wkładają dostatecznie dużego wysiłku w szukanie ofert. Jeśli bezrobotny jest zarejestrowany w urzędzie pracy, często wychodzi z założenia, że jest to wszystko, co powinien zrobić. Niestety bardzo często jest to nie wystarczające. Oczywiście wizyty w urzędzie są bardzo potrzebne, natomiast powinny być traktowane jako jeden z elementów na drodze do zatrudnienia. Najbardziej skuteczną metodą jest samodzielne wyszukiwanie ofert, ponieważ jest wielu pracodawców, którzy nie zamieszczają informacji o wolnym miejscu pracy w Publicznych Służbach Zatrudnienia. Należy mieć tego świadomość i czasem zweryfikować swoje techniki poszukiwania, aby były one jak najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Często osoby bezrobotne nie szukają pomocy u specjalistów, czyli doradców zawodowych czy doradców personalnych, ponieważ uważają, że same są zdolne do przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy posiadają wiedzę na temat wszystkich metod poszukiwania pracy. Okazuje się jednak, że pomoc tych osób wielokrotnie pomaga spojrzeć na problem bezrobocia z pewnej perspektywy. Osoba poszukująca pracy jest zaangażowana emocjonalnie w ten proces, dlatego tez może nie widzieć pewnym podstawowych błędów, jakie popełnia. Może się również okazać, że jej metody na szukanie ofert są nieskuteczne, a ponieważ stosuje je już od dawna, uważa, że są one normą i tak powinno się działać. Doradca pomoże dostosować techniki poruszania się po rynku pracy w sposób dostosowany do bezrobotnego, jak również do charakteru pracy jaką by chciał podjąć. Pracodawcy stosują wiele różnych metod rekrutacji nowych pracowników i jest to uzależnione od specyfiki firmy, od charakteru pracy oraz od możliwości finansowych przedsiębiorcy.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Innym – bardzo istotny elementem – jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby bezrobotne często bagatelizują spotkanie z pracodawcą i traktują ją jako luźne spotkanie, na którym mogą porozmawiać o warunkach pracy. Jest to natomiast jeden z kolejnych kroków całego procesu rekrutacji i należy się do niego przygotować ze szczególną pieczołowitością, ponieważ często jest to pierwszy kontakt z potencjalnym szefem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama