REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba, Rozwiązanie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia - WZÓR PISMA

Zgodnie z przepisami prawa pracy umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, przez wypowiedzenie albo przez rozwiązanie bez wypowiedzenia. W tym ostatnim wypadku jedną z przesłanek jest ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika lub pracodawcę.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia - WZÓR PISMA

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może dokonać się z inicjatywy pracownika. Art. 55 Kodeksu pracy daje pracownikowi możliwość rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pobierz wzór pisma.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Zgodnie z przepisami prawa pracy każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron. W takim wypadku strony umawiają się kiedy ulega rozwiązaniu stosunek pracy i od kiedy pracownik nie musi świadczyć pracy.

Umowa rozwiązująca - WZÓR UMOWY

Na mocy odrębnej umowy strony mogą za obopólnym porozumieniem rozwiązań poprzednio obowiązującą umowę. Dochodzi do tego na podstawie umowy rozwiązującej.

REKLAMA

Czy osoba chora może ubiegać się o prawo jazdy?

W większości przypadków choroba nie zamyka drogi do uzyskania prawa jazdy – obliguje nas tylko do regularnego wykonywania badań lekarskich. Większe problemy mogą mieć osoby chore na cukrzyce i te, u których rozpoznano padaczkę.

Rozwiązanie umowy o pracę - vademecum

Jak można rozwiązać umowę o pracę, jakie mogą być przyczyny zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym, czy zawsze możliwe jest porozumienie stron i jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy?

Kiedy można rozwiązać stosunek pracy z długo chorującym pracownikiem?

Zatrudnianie długo chorującego pracownika, jest bardzo kłopotliwe dla pracodawcy, ze względu na to, że osoba taka nie jest w stanie świadczyć pracy oraz „zajmuje etat”. Nie rzadko bywa tak, że pracodawca po prostu boi się zwolnić chorą osobę, bo wydaje mu się takie zachowanie nieetyczne.

Jakie są sposoby rozwiązania stosunku pracy?

W zależności od rodzaju podstawy nawiązania stosunku pracy, a także powodu rozwiązania, może być on rozwiązany wskutek: porozumienia stron, wypowiedzenia, oświadczenia jednej ze stron o rozwiązaniu stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym, z upływem czasu, na jaki był zawarty, z wykonaniem pracy, do wykonania której był zawarty, wskutek odwołania (stosunek pracy na podstawie powołania) albo wygaśnięcia mandatu (stosunek pracy na podstawie wyboru).

REKLAMA

Czy zakaz małżeństw osobom chorym psychicznie jest dyskryminujący?

Pełnomocnik ds. równego traktowania stwierdził, że zakaz zawierania małżeństw dla osób chorych psychicznie jest dyskryminujący i w związku z tym należałoby zmienić przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Po rozwiązaniu umowy trzeba wykorzystać urlop

Po rozwiązaniu umowy o pracę trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy. Ustanie stosunku pracy, czy to przez rozwiązanie, czy przez wygaśnięcie powoduje konieczność uregulowania kwestii związanych z urlopem wypoczynkowym pracownika.

Niezdolność do pracy pracownika na skutek choroby w Niemczech

Pracownik ma obowiązek niezwłocznego poinformowania pracodawcy o niezdolności do pracy na skutek choroby. Z czego on wynika?

Ważne terminy przy rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę wiąże się z wieloma terminami, które muszą zostać zachowane, aby wypowiedzenie było skuteczne. Na co więc zwrócić uwagę rozwiązując umowę?

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?

Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia stanowi uprawnienie stron stosunku pracy. Polega na złożeniu oświadczenia w formie pisemnej, w którym jedna strona wyraża wolę natychmiastowego rozwiązania umowy i wskazuje przyczyny jej rozwiązania.

Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem

Rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem jest szczególnym sposobem zakończenia stosunku pracy. Pracownik może z niego skorzystać w sytuacji przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu

Zasiłek chorobowy za okres przebywania w szpitalu przysługuje w wysokości 70 procent podstawy wymiaru zasiłku. W określonych przypadkach wysokość zasiłku może być wyższa.

Co może spowodować wygaśnięcie stosunku pracy?

Zakończenie stosunku pracy może spowodować oprócz rozwiązania umowy o pracę, również wygaśnięcie stosunku pracy.

Eutanazja

Eutanazja jest to przyspieszenie lub niezapobiegnięcie śmierci, tłumaczone troską i współczuciem dla osoby nieuleczalnie chorej. Nazywana jest również śmiercią z wyboru. Eutanazja jest problemem etycznym i jednym z poważnych problemów współczesnego świata.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy to świadczenie przysługujące ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nie określony. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy.

Czy po utracie zatrudnienia mogę pobierać zasiłek dla bezrobotnych i macierzyński?

Internautka pyta:

Jestem w dziewiątym miesiącu ciąży. W obecnym miejscu pracy jestem zatrudniona niecałe 2 lata, na podstawie umowy na czas określony. Moja umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu. Wiem, że gwarantuje mi to prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego również po rozwiązaniu umowy. Czy w związku z tym, że pracowałam dotychczas na pełnym etacie, otrzymam jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych?

Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę stwierdzająca czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości.

Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Prawo do zasiłku wyrównawczego powstaje od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Kiedy zaś ustaje prawo do tego świadczenia?

Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym?

W przypadku, kiedy pracownik po wykorzystaniu przysługującego mu prawo do zasiłku chorobowego, nadal jest niezdolny do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.

Co należy wiedzieć o zasiłku chorobowym?

Zasiłek chorobowy przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa. Mogą to być zarówno osoby obowiązkowo, jak i dobrowolnie ubezpieczone.

Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Prawo do zasiłku przysługuje przede wszystkim pracownikom, którzy musieli zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Opieka nie pozwala im wykonywać pracy, w związku z tym zamiast pensji otrzymują oni zasiłek opiekuńczy.

Grypa w szkole - dyrektorzy poinformują sanepid

Dyrektorzy szkół i przedszkoli mają informować sanepid o panującej w ich placówkach grypie. Takie zalecenia wystosowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kiedy można umieścić osobę chorą psychicznie w domu opieki?

Może zaistnieć sytuacja, że osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo nie jest w stanie normalnie funkcjonować, ale jej stan nie jest na tyle poważny aby skierować ją do szpitala psychiatrycznego. Rozwiązaniem może być umieszczenie jej w domu pomocy społecznej.

Jak wypłacane są zarobki za czas choroby

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 10 dni od 27.12. do 5.01, wcześniej był już na zwolnieniu lekarskim łącznie 25 dni. Czy za 5 dni, które przypadają już w styczniu otrzyma wynagrodzenie od pracodawcy czy z Zus-u?

Wysokość zarobków w czasie niezdolności do pracy

Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Pracodawca poinformował mnie, że będzie wypłacał pensje tylko gdy będę w pracy, czy pracodawca może tak postąpić?

Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osoba, która chce otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej musi spełnić określone warunki.

Automatyczne przedłużenie umowy z operatorem

W wielu wzorcach umownych bardzo często operatorzy wpisują klauzulę, które automatycznie przedłużają umowę klienta, jeżeli ten nie złoży odpowiedniego oświadczenia woli. Czy to zgodne z prawem?

Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Osoby uprawnione do emerytury pomostowej nie są objęte ochroną trwałości stosunku pracy przewidzianą w Kodeksie pracy. Wieku, w którym powstaje prawo do emerytury pomostowej, nie można bowiem uznać za „normalny” wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę ze względu na chorobę pracownika?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Jeśli jednak okres choroby pracownika przedłuża się, pracodawca w pewnych sytuacjach może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia.

Zasiłek chorobowy jednakowy dla wszystkich pracowników

Za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym pracodawca płaci pracownikowi, który nie ukończył 50 lat, pozostałym zaś – za pierwsze 14 dni. Rząd chce, by wszyscy ubezpieczeni mieli wyliczany zasiłek według takich samych zasad.

Zwrot nakładów

Najemca rzeczy może w pewnych sytuacjach żądać zwrotu poniesionych na przedmiot najmu kosztów. Żądanie zwrotu wartości poniesionych nakładów i ulepszeń jest zależne od tego, jaki był ich koszt i rozmiar.

Zmiany w przepisach dotyczących ratownictwa medycznego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Do 2013 r. nie ulegnie zmianie skład osobowy karetki.

Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu, ale kiedy taka osoba znajduje się w okresie, kiedy choroba cofnęła się, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?

Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej warto uzyskać w NFZ tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) . Karta uprawnia do zwrotu kosztów leczenia na terenie państw UE i Szwajcarii.

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu w terminie późniejszym

Przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego zachorowałem. Od lekarza otrzymałem zwolnienie na 10 dni tj. w okresie kiedy przebywałbym na urlopie wypoczynkowym. Co się stanie z moim urlopem?

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

Czy urlop zostaje przerwany wskutek choroby pracownika?

Podczas urlopu wypoczynkowego złamałem rękę. Czy jeśli dostarczę zwolnienie szefowi, to bieg trwania urlopu zostanie przerwany? Do kiedy powinienem poinformować pracodawcę o zwolnieniu?

Jak rozwiązać umowę z operatorem?

Masz telefon komórkowy u jednego z operatorów, ale chcesz rozwiązać umowę? Tutaj dowiesz się co należy zrobić.

Czy po wygaśnięciu umowy zapis na sąd polubowny jest także skuteczny?

Zawarłem z moim kontrahentem umowę, w której spory oddaliśmy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Czy po wygaśnięciu umowy nadal muszę korzystać z arbitrażu?

Przywrócenie pracownika do pracy a obowiązek zawarcia nowej umowy o pracę

W przypadku bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę oraz w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Po przywróceniu pracownika do pracy przez sąd nie trzeba zawierać nowej umowy o pracę. Stosunek pracy zostaje bowiem odtworzony mocą samego orzeczenia sądu.

Jakie są formy rozwiązania umowy o pracę?

Ustanie stosunku pracy następuje w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Rozwiązanie jest następstwem czynności prawnych jednej lub obydwu stron stosunku pracy, natomiast wygaśnięcie następuje z mocy prawa z powodu innych zdarzeń niż czynności prawne.

Orzeczenia o chorobach zawodowych

Choroby zawodowe będą orzekane przez lekarzy specjalizacji, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 czerwca 2010 r. Wchodzi on w życie 28 czerwca.

REKLAMA