reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Czy po utracie zatrudnienia mogę pobierać zasiłek dla bezrobotnych i macierzyński?

Czy po utracie zatrudnienia mogę pobierać zasiłek dla bezrobotnych i macierzyński?

Internautka pyta:

Jestem w dziewiątym miesiącu ciąży. W obecnym miejscu pracy jestem zatrudniona niecałe 2 lata, na podstawie umowy na czas określony. Moja umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu. Wiem, że gwarantuje mi to prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego również po rozwiązaniu umowy. Czy w związku z tym, że pracowałam dotychczas na pełnym etacie, otrzymam jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych?

Niestety nie, w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia, nie ma Pani prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Zasiłek macierzyński będzie Pani przysługiwał na mocy art. 30 ust. 4. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy.

Jeśli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, przysługuje on przede wszystkim osobie posiadającej status bezrobotnego. Aby uzyskać ten status, osoba rejestrująca się w Urzędzie Pracy, musi spełnić szereg warunków.

Zobacz również: Co należy wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnego?

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 lit c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy osobą bezrobotną nie może być osoba zachowująca prawo m.in. do zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a także do świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku chorobowego. 

Tak więc po ustaniu zatrudnienia może Pani pobierać tylko jeden zasiłek, w tym przypadku zasiłek macierzyński. Zasiłek dla bezrobotnych nie będzie Pani przysługiwał w tym samym czasie, co macierzyński, ponieważ dopóki ma Pani prawo do niego, nie uzyska Pani statusu osoby bezrobotnej. 

Dopiero o po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego może Pani zarejestrować się jako osoba bezrobotna i wtedy będzie ustalane Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz również serwis: Zasiłek macierzyński

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego można zarejestrować się jako osoba bezrobotna i pobierać zasiłek dla bezrobotnych.
Dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego można zarejestrować się jako osoba bezrobotna i pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama