REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy odszkodowanie za nieterminowy załadunek jest opodatkowane VAT

Porada dotyczy wpływu nieterminowego załadunku na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

Wypadek przy pracy - na jakie świadczenia z ZUS można liczyć?

Wypadki przy pracy często zdarzają się latem. Głównie w sektorze budowlanym. Jeśli pracownik jest ubezpieczony, a od jego wynagrodzenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe, może liczyć na szereg świadczeń z ZUS. Jakie to świadczenia?

Smog narusza dobra osobiste - RPO

Każdy powinien mieć możliwość korzystania z nieskażonego środowiska. Tymczasem smog narusza dobra osobiste w postaci: prawa do zdrowia, prawa do ochrony życia prywatnego i mieszkania, prawa do swobodnego przemieszczania się i prawo d życia w czystym środowisku. Zdaniem RPO pozew mieszkańca Rybnika przeciwko państwu powinien zostać uznany.

Prawa pasażera w przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu

Większa dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne oferty tanich przewoźników powodują, że częściej jako środek transportu wybieramy samolot. Niestety czasami z różnych przyczyn lot jest opóźniony albo odwołany. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują pasażerowi i kiedy może ubiegać się o odszkodowanie.

REKLAMA

Odszkodowanie za mobbing - zmiany od 7 września 2019 r.

7 września 2019 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca m.in. zmiany w zakresie żądania odszkodowania z tytułu mobbingu. W wyniku zmian, pracownik będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie w dwóch przypadkach.

Odmowa chrztu dziecka a kościelny proces małżeński

Dotychczas podejmowanym przez nas tematem był ten obejmujący kościelny proces małżeński. Wydawać by się zatem mogło, iż pomiędzy odmową chrztu dziecka a naszym głównym nurtem rozważań nie ma związku, tymczasem – niekoniecznie.

Za zmarnowany urlop należy się odszkodowanie

Nie zawsze wymarzony urlop przebiega zgodnie z planem. Co możemy zrobić, jeśli usługa turystyczna jest wykonywana niezgodnie z umową? Kiedy za zmarnowany urlop należy się odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?

Tata i mama w pracy - przykłady dobrych praktyk w firmach

Przedszkola firmowe, czytanie bajek podczas pracy, programy ułatwiające powroty mamy do pracy, dzień rodziny czyli sposoby na godzenia życia prywatnego z zawodowym. Poznaj różne praktyki na przykładzie firmy Future Processing.

REKLAMA

Odszkodowanie dla działkowca za likwidację ogródka działkowego nie jest zwolnione z PIT

Otrzymane przez działkowca odszkodowanie "za naniesienia roślinne i budowlane" z tytułu likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) przyznane na podstawie art. 25 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, nie jest zwolnione z PIT. Odszkodowanie to jest dla działkowca przychodem z tzw. „innych źródeł”, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Czy odszkodowanie za przedterminowe rozwiązanie umowy jest kosztem

Wydatków stanowiących efekt podjętego ryzyka gospodarczego podatnik nie można rekompensować za pomocą przepisów podatkowych. A zatem wydatek z tytułu zapłaconego wynagrodzenia (odszkodowanie) wskutek przedterminowego rozwiązania umowy jako nie spełniający przesłanek ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów.

Akt urodzenia dziecka z małżeństwa jednopłciowego - nie będzie zmiany przepisów

Zdaniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zastąpienie w akcie urodzenia oraz jego odpisach nazw obecnych rubryk dotyczących rodziców oznaczonych jako „matka" i „ojciec" sformułowaniami typu „rodzic 1" i „rodzic 2" byłaby sprzeczna z polskimi zasadami ustalającymi pochodzenie dziecka, uregulowanymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Na problem ze stosowaniem przez urzędy precedensowego wyroku NSA z października 2018 r. oraz potrzebę zmian legislacyjnych zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

30 maja Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przypadającym 30 maja Dniu Rodzicielstwa Zastępczego przyjrzało się systemowi pieczy zastępczej w Polsce. Według statystyk wzrasta liczba rodzin zastępczych zawodowych, maleje zaś - niezawodowych.

„Rozwód kościelny” a ślubne pochodzenie dzieci

W wielu przypadkach małżonkowie decydujący się na kościelny proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa posiadają dzieci. Czy zatem orzeczenie „rozwodu kościelnego” ma wpływ na kwestię ślubnego pochodzenia potomstwa?

Wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) - nowy wzór i zasady od 1 lipca 2019 r.

Od 1 lipca 2019 r. będzie można złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) na nowych zasadach. We wniosku znajdzie się mniej danych niż dotychczas.

Kiedy odszkodowanie nie podlega VAT?

Ustawa o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) nie definiuje pojęcia odszkodowania. Stosując wykładnię językową należy odnieść się do definicji przedstawionej w Wielkim Słowniku Języka Polskiego (https://wsjp.pl), który wskazuje, iż za odszkodowanie należy uznać pieniądze wypłacane komuś jako zadośćuczynienie za poniesione przez niego straty i krzywdy. Na gruncie ustawy o VAT wystąpienie odszkodowania należy każdorazowo oceniać, czy pozostaje ono w bezpośrednim związku z konkretnym świadczeniem.

Druga ze skarg nadzwyczajnych RPO uwzględniona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejną skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. SN uchylił decyzję sądu rejonowego, zgodnie z którą rodzice adopcyjni nie mogli w imieniu dziecka odrzucić spadku.

Świadczenie dobry start dla babci sprawującej bieżącą pieczę nad wnukiem

Czy babci jako osobie sprawującej bieżącą pieczę nad wnukiem na mocy orzeczenia sądowego przysługuje świadczenie dobry start w wysokości 300 zł? Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi takie uprawnienie wynika z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konwencji o Prawach Dziecka.

Świadczenie „300 plus” w roku szkolnym 2019/2020 – komu przysługuje i jak je uzyskać?

Pierwsze wnioski o świadczenie dobry start, potocznie nazywane „300 plus” na rok szkolny 2019/2020 będzie można składać już w lipcu elektronicznie, a od sierpnia w formie papierowej. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i jak się o nie ubiegać.

Wynagrodzenie kancelarii odszkodowawczej nie przekroczy 20 procent rekompensaty

Projekt ustawy, która ma regulować działalność kancelarii odszkodowawczych przewiduje, że kwota wynagrodzenia za usługi doradcy nie może być wyższa niż 20 procent uzyskanej rekompensaty. Nowe przepisy mają również zakazywać bezpośredniej akwizycji np. w szpitalach.

Nowa ustawa ureguluje działalność kancelarii odszkodowawczych

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Ma ona wprowadzić maksymalny pułap wynagrodzenia, jakie kancelarie odszkodowawcze będą pobierać od klientów, ale też zakazać im bezpośredniej akwizycji. Nowe przepisy wpłyną na rynek ubezpieczeniowy, a także na koszty ponoszone przez ubezpieczycieli i pomogą m.in. ustabilizować ceny ubezpieczeń OC – ocenia Katarzyna Wojdyła z Link4.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w 2019/2020

W okresie od dnia 1 kwietnia 2019 r. do dnia 31 marca 2020 r. obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy. Ile wynoszą?

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne tymczasowe aresztowanie a podatek dochodowy

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej osoba, która uzyskała sądownie odszkodowanie z tytułu niesłusznego tymczasowego aresztowania nie może liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) kwoty tego odszkodowania. Natomiast zwolnione z PIT jest zadośćuczynienie z tego samego tytułu.

Wniosek o świadczenie 500 plus – kto powinien złożyć?

Który z rodziców powinien złożyć wniosek o świadczenie 500 plus? Komu przysługuje świadczenie w sytuacji, gdy rodzice nie mieszkają razem?

Małżeństwo nieważnie zawarte z powodu braku woli posiadania dzieci

W przysiędze małżeńskiej małżonkowie wyrażają swoją otwartość na powiększenie rodziny. Ponadto istnieje możliwość uznania małżeństwa za nieważne z powodu braku dzieci. Zastanówmy się zatem, na podstawie jakich przyczyn prawnych można uznać, iż małżeństwo zostało nieważnie zawarte właśnie z powodu braku potomstwa.

Matczyne emerytury - pierwsze wnioski już wpłynęły do ZUS

Dnia 1 marca 2019 r. wchodzą w życie matczyne emerytury. Pierwsze 2 tys. wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające już wpłynęło do ZUS. Kto otrzyma świadczenie? Czy w przypadku złożenia nieprawdziwego wniosku trzeba będzie zwrócić pobrane środki?

Odsetki od alimentów powinny być zwolnione z PIT

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich odsetki od alimentów i innych świadczeń zwolnionych z podatku dochodowego ze względów społecznych nie powinny być opodatkowane PIT. Obecnie tego typu należności są opodatkowane - dlatego dzieci albo ofiary ofiary wypadków drogowych tracą na tym, że należne im pieniądze przychodzą nieterminowo. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Finansów. Wiceminister finansów Filip Świtała poinformował 18 lutego 2019 r., że postulat ten jest przedmiotem prac koncepcyjnych w MF. Nie wiadomo jeszcze czy i kiedy zostanie sformułowany projekt nowelizacji ustawy o PIT w tym zakresie.

500 plus dla wszystkich dzieci bez kryterium dochodowego

"Przyszedł czas na kolejne kroki, na przełom w tym programie, czyli 500 plus w nowej odsłonie - świadczenie wychowawcze tym razem jako świadczenie uniwersalne, dostępne dla wszystkich dzieci do 18 roku życia, bez kryterium dochodowego" - powiedziała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Program 500 plus od pierwszego dziecka miałby obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Termin na odrzucenie spadku przez małoletniego

Kwestią kontrowersyjną przez długi czas było ustalenie terminu na złożenie przez rodziców małoletniego oświadczenia o odrzuceniu spadku w jego imieniu. W tej materii zarysowały się dwa stanowiska.

Zwolnienie na dziecko 2020

Ile dni zwolnienia w ciągu roku przysługuje na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy zawsze dostaniemy zasiłek opiekuńczy za czas zwolnienia? Czy wysokość zasiłku to 100 % naszego wynagrodzenia? A co jeśli dziecko, jest zdrowe, ale zamknięto na kilka dni przedszkole albo rozchorowała się niania?

5 świadczeń dla samotnych rodziców w 2019 r.

Na jakie świadczenia mogą liczyć samotni rodzice w 2019 r.? Omawiamy kilka form wsparcie dla ojców i matek samotnie wychowujących dzieci.

Jak liczyć odszkodowanie za zakaz konkurencji

Przepisy Kodeksu pracy wyróżniają dwie odrębne umowy o zakazie konkurencji, którymi może zostać objęty pracownik - w czasie trwania zatrudnienia oraz po jego ustaniu. Z umowy zawartej na czas trwania zatrudnienia co do zasady pracownikowi nie przysługuje zadośćuczynienie za powstrzymywanie się od prowadzenia takiej działalności. Natomiast z tytułu drugiej umowy przepisy przewidują wypłatę odszkodowania w wysokości nie niższej niż 25% wynagrodzenia otrzymywanego przed ustaniem stosunku pracy (ustanowieniem zakazu konkurencji) i przez okres ustalony w tej umowie.

Surogacja w prawie ukraińskim - czy macierzyństwo zastępcze jest dopuszczalne?

Prawo polskie nie reguluje kwestii surogacji, a wybór matki zastępczej z Ukrainy staje się coraz popularniejszy. Czy prawo ukraińskie dopuszcza takie rozwiązanie?

Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Od 4 marca 2019 r. będą obowiązywały ważne zmiany w zakresie dowodów osobistych dla dzieci. Rodzice łatwiej odbiorą dokument tożsamości dziecka. Zmienią się także zasady dotyczące zdjęć do dowodu w przypadku najmłodszych dzieci.

Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom

Tylko 40 procent kobiet otrzymuje wyłączną władzę rodzicielską nad dziećmi. Sądy coraz częściej przyznają władzę rodzicielską obojgu rodzicom, kierując się dobro dziecka. Rośnie również odsetek rozwodów bez orzekania o winie.

Pozwy o odszkodowanie za smog coraz popularniejsze

Coraz więcej osób decyduje się na pozew o odszkodowanie od Skarbu Państwa i samorządów za smog. Czy złożenie pozwu grupowego to dobre rozwiązanie?

Urlop macierzyński 2019 – ile trwa

Urlop macierzyński w 2019 r. trwa co do zasady 20 tygodni. Można go przedłużyć o urlop rodzicielski. Bezpośrednio po sobie wykorzystanie tych dwóch urlopów daje rok wolnego od pracy po urodzeniu dziecka. Potocznie okres ten nazywa się rocznym urlopem macierzyńskim. Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński? Jakie dokumenty należy złożyć u pracodawcy?

Odprawa - rozwiązanie umowy o pracę w przypadku przejściu zakładu na innego pracodawcę

Czy pracownikowi przysługuje odprawa lub odszkodowanie po rozwiązaniu umowy o pracę w przypadku przejściu zakładu na innego pracodawcę?

Nie dostaniemy odszkodowania za auto z leasingu

Coraz więcej aut jeżdżących po polskich drogach to leasingowane pojazdy. W przypadku takich samochodów, likwidacja szkód przez ubezpieczyciela jest bardzo ciekawa.

Odszkodowanie od przedsiębiorcy za spam - RODO

Wiele firm nęka nas spamem na skrzynce e-mailowej. Czy za niechciane maile można domagać się odszkodowania?

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka

Pracownica naszej firmy zgłosiła do swojego ubezpieczenia zdrowotnego 6-letniego syna od 1 czerwca 2018 r. W listopadzie br. dowiedziała się, że syn jest już od 2017 r. "dopisany" do ubezpieczenia jej męża. Z jaką datą powinniśmy wyrejestrować syna pracownicy, jeżeli pracownica złoży w tej sprawie wniosek - z datą wsteczną (czyli 1 czerwca 2018 r.) czy „na bieżąco”?

Bezpieczne zabawki - wskazówki UOKiK

UOKiK podpowiada jak kupować bezpieczne zabawki. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas produkt posiada odpowiednie atesty.

Kevin sam w domu 2018 - eksperci oszacowali szkody w domu McCallisterów

Specjaliści towarzystwa ubezpieczeń Compensa oszacowali skalę szkód w świątecznym hicie filmowym „Kevin sam w domu”. Ubezpieczenie 400-metrowego domu kosztowałoby filmową rodzinę McCallisterów ok. 8 tys. zł, a powstałe w związku z kradzieżą i włamaniem szkody przyniosłyby straty liczone nawet w setkach tysięcy złotych. Ekranowi złodzieje ulegli łącznie 25 wypadkom, ale za odniesione w czasie włamania kontuzje nie mogliby otrzymać odszkodowania.

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym a zatrudnienie na czas określony

Pracownik w wieku przedemerytalnym może żądać przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach w przypadku wypowiedzenia mu umowy z naruszeniem przepisów prawa pracy. Dotyczy to także osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Zakaz cesji wierzytelności - na czym polega i jak wpłynie na klientów?

Senacki projekt ustawy regulującej rynek kancelarii odszkodowawczych zawiera zapis wprowadzający zakaz cesji wierzytelności (sprzedaży roszczeń), którego wejście w życie negatywnie wpłynie na klientów - mówi przedstawiciel RF. Cesja wierzytelności na kancelarię odszkodowawczą lub inny wyspecjalizowany podmiot (np. warsztat samochodowy) umożliwia klientom szybkie uzyskanie większej kwoty odszkodowania od tego podmiotu, bez konieczności stawania do walki przed sądem z ubezpieczycielem, który zaniżył kwotę odszkodowania.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2019 - wzór wniosku

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w 2019 r. przysługują pracującym rodzicom w niezmienionym wymiarze. Aby otrzymać dni wolne na dziecko, należy złożyć stosowny wniosek. Pracownik decyduje, czy chce wykorzystać zwolnienie w dniach, czy w godzinach. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o opiekę na dziecko.

Umieszczenie w rodzinie zastępczej z poszanowaniem więzi kulturowych?

Polska poprawka do rozporządzenia Bruksela II bis przewiduje, iż dzieci powinny trafiać do rodziny zastępczych, w których zostaną zachowane ich więzy kulturowe. W tym tygodniu zapadnie decyzja o tym czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do unijnych przepisów.

Nowe przestępstwo w Kodeksie karnym - utrudnianie kontaktów z dzieckiem

W Kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa. Jeżeli projekt z dnia 27 czerwca 2018 r. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, to w Kodeksie karnym pojawi się przestępstwo utrudniania kontaktów z dzieckiem. Na czym będzie polegać to przestępstwo i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie?

Krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia - ocena zmiany

Powstał projekt zakładający krótszy czas pracy dla rodziców dzieci do 15 roku życia. Jedno z rodziców dziecka nie mogłoby pracować dłużej niż 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za 8 godzin pracy. Jak proponowaną zmianę Kodeksu pracy ocenia Konfederacja Lewiatan?

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia

7 godzin pracy dla rodziców wychowujących dziecko do 15. roku życia przewiduje projekt PSL "Godzina dla rodziny". Skraca on czas pracy pracownika z 8 na 7 godzin dziennie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę.

Świadczenie dla rodziny zastępczej - już od dnia umieszczenia w niej przez sąd dziecka

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach wydało ważne orzeczenie dot. świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej - przysługuje ono od momentu faktycznego umieszczenia w niej dziecka. Kolegium zmieniło tym samym swoją wcześniejszą decyzję o tym, że świadczenie należy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej, dzięki czemu rodzina zastępcza i dziecko nie muszą czekać na wyrok sądu administracyjnego.

REKLAMA