Kategorie

Świadczenie „300 plus” w roku szkolnym 2019/2020 – komu przysługuje i jak je uzyskać?

Wioleta Matela-Marszałek
Świadczenie 300+ przysługuje na uczące się dzieci/fot. Shutterstock
Świadczenie 300+ przysługuje na uczące się dzieci/fot. Shutterstock
Pierwsze wnioski o świadczenie dobry start, potocznie nazywane „300 plus” na rok szkolny 2019/2020 będzie można składać już w lipcu elektronicznie, a od sierpnia w formie papierowej. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i jak się o nie ubiegać.

„300 plus”, czyli świadczenie dobry start

Celem świadczenia dobry start jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochód na uczące się dzieci.

Rządowy program „Dobry start” wszedł w życie 1 czerwca 2018 r.

Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia

W roku szkolnym 2019/2020 program będzie kontynuowany.

Świadczenia zostaną przyznane na podstawie nowej ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie kwestie te reguluje uchwała nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start” oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.

Komu przysługuje wyprawka?

Świadczenie w kwocie 300 zł przysługuje:

 • rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych raz w roku na dziecko;
 • osobom uczącym się raz w roku.

Jeżeli dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu znajduje się pod opieką naprzemienną rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, świadczenie zostanie wypłacone w wysokości połowy tej kwoty.

Świadczenie dobry start nie jest uzależnione od dochodu.

Ważne jest, by dziecko uczyło się w szkole. Od tego roku świadczenie będzie przysługiwało również na uczniów szkół dla dorosłych, w tym policealnych.

Szkołą w rozumieniu projektowanej ustawy jest bowiem szkoła podstawowa, dotychczasowe gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa i dotychczasowa szkołę ponadgimnazjalna, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Dla otrzymania świadczenia istotny jest wiek dziecka bądź osoby uczącej się. Wyprawka „300 plus”przysługuje do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia. W przypadku dzieci lub osób legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności maksymalny wiek to 24. rok życia.

Pani Anna spełnia warunki do otrzymania świadczenia dobry start jako osoba ucząca się. 20. rok życia ukończyła jednak w styczniu 2019 r. Mimo to, będzie mogła złożyć wniosek o wsparcie, ponieważ osiągnięcie 20. roku życia nastąpiło przed rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020.

Zgodnie z ustawą świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:

 • ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
 • ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

W przypadku dziecka biorącego udział w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, świadczenie dobry start przysługuje nie wcześniej niż od roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7. rok życia.

Tak jak w poprzednim roku świadczenie nie zostanie przyznane na dzieci odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Ponadto rodzice nie otrzymają świadczenia, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie, a także w sytuacji, gdy jednej z osób uprawnionych na dane dziecko świadczenie dobry start zostało już przyznane.

Jak ubiegać się o świadczenie „300 plus”?

Świadczenie przyznawane jest na wniosek. Należy złożyć go w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Postępowaniami w sprawie świadczeń „300 plus” zajmują się jednostki prowadzące postepowania w sprawie świadczeń wychowawczych („500 plus”).

Wniosek można złożyć:

 • w formie papierowej – w urzędzie lub za pośrednictwem poczty w terminie od 1 sierpnia do 30 listopada 2019 r.;
 • w formie elektronicznej – przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub kanał bankowości elektronicznej w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2019 r.

Jeżeli prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek złożymy w okresie lipiec-sierpień, to wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do końca września danego roku. W przypadku złożenia wniosku w późniejszym terminie, wypłata świadczenia powinna nastąpić w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Wnioski złożone po 30 listopada 2019 r. nie będą rozpatrzone.

Na podany adres e-mail organ wyśle informację o przyznaniu świadczenia. W przypadku braku adresu e-mail organ poinformuje o możliwości osobistego odbioru informacji o przyznaniu świadczenia. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty wyprawki.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o świadczeniu dobry start - etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Polecamy serwis: Edukacja

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.