reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Świadczenie „300 plus” w roku szkolnym 2019/2020 – komu przysługuje i jak je uzyskać?

Świadczenie „300 plus” w roku szkolnym 2019/2020 – komu przysługuje i jak je uzyskać?

Pierwsze wnioski o świadczenie dobry start, potocznie nazywane „300 plus” na rok szkolny 2019/2020 będzie można składać już w lipcu elektronicznie, a od sierpnia w formie papierowej. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i jak się o nie ubiegać.

„300 plus”, czyli świadczenie dobry start

Celem świadczenia dobry start jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochód na uczące się dzieci.

Rządowy program „Dobry start” wszedł w życie 1 czerwca 2018 r.

Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia

W roku szkolnym 2019/2020 program będzie kontynuowany.

Świadczenia zostaną przyznane na podstawie nowej ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie kwestie te reguluje uchwała nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start” oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”.

Komu przysługuje wyprawka?

Świadczenie w kwocie 300 zł przysługuje:

  • rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych raz w roku na dziecko;
  • osobom uczącym się raz w roku.

Jeżeli dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu znajduje się pod opieką naprzemienną rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, świadczenie zostanie wypłacone w wysokości połowy tej kwoty.

Świadczenie dobry start nie jest uzależnione od dochodu.

Ważne jest, by dziecko uczyło się w szkole. Od tego roku świadczenie będzie przysługiwało również na uczniów szkół dla dorosłych, w tym policealnych.

Szkołą w rozumieniu projektowanej ustawy jest bowiem szkoła podstawowa, dotychczasowe gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa i dotychczasowa szkołę ponadgimnazjalna, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Dla otrzymania świadczenia istotny jest wiek dziecka bądź osoby uczącej się. Wyprawka „300 plus”przysługuje do ukończenia przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia. W przypadku dzieci lub osób legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności maksymalny wiek to 24. rok życia.

Pani Anna spełnia warunki do otrzymania świadczenia dobry start jako osoba ucząca się. 20. rok życia ukończyła jednak w styczniu 2019 r. Mimo to, będzie mogła złożyć wniosek o wsparcie, ponieważ osiągnięcie 20. roku życia nastąpiło przed rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama