REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks cywilny, Dziedziczenie ustawowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy testament można odwołać?

Testament jest dokumentem, w którym spadkodawca rozrządza swoim majątkiem. Jest to czynność mortis causa, a więc nie wywołuje żadnych skutków prawnych za życia spadkodawcy. Może on wręcz odwołać testament w każdej chwili. Jak to uczynić?

Jak dziedziczy się we Francji?

Kwestie dziedziczenia we Francji uregulowane są we francuskim kodeksie cywilnym. Rozróżnia się dziedziczenie testamentowe oraz ustawowe.

Jak uregulowane jest dziedziczenie we Włoszech?

Sprawy dotyczące testamentów, jaki i dziedziczenia za ich pomocą oraz bez ich udziału uregulowane są we włoskim kodeksie cywilnym.

Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii

Wraz ze śmiercią spadkodawcy rusza postępowanie spadkowe. Przed śmiercią ma on prawo do wyznaczenia zarządcy, który ma poprowadzić owe postępowanie, gdy tego nie uczyni administrator zostanie wyznaczony przez sąd.

REKLAMA

Osoba prawna

Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Osoba fizyczna

Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.

Kodeks cywilny

Prawo cywilne reguluje sprawy, z którymi ludzie mają do czynienia na co dzień. Odgrywa pierwszoplanową rolę w systemie prawa prywatnego. Kodeks cywilny jest zbiorem przepisów z zakresu prawa cywilnego.

Dziedziczenie ustawowe

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli spadkodawca nie pozostawił ważnie sporządzonego testamentu, do dziedziczenia dochodzą osoby wskazane w Kodeksie cywilnym.

REKLAMA

Wydziedziczenie

Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku

Umowa najmu

Umowa najmu. Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju).

Warunek

Przez warunek rozumie się zastrzeżenie ważności czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Spadkodawca

Spadkodawca (inaczej testator) to osoba fizyczna, po której spadek z chwilą śmierci przechodzi na spadkobierców. Może on wyrazić swoją wolę przez testament lub jeżeli tego nie uczyni – dziedziczenie odbędzie się w drodze ustawy.

Spadkobierca

Spadkobierca to podmiot, na który przechodzi ogół praw i obowiązków po osobie zmarłej.

Spadek

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy, które w chwili jego śmierci przechodzą na spadkobierców (następców prawnych) w drodze dziedziczenia.

Zdolność do czynności prawnych

Zdolność do czynności prawnych do zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Osoba mająca zdolność prawną może dokonywać we własnym imieniu czynności prawnych mających na celu powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego.

Co umożliwia zapis windykacyjny w testamencie?

Wprowadzone zmiany w prawie spadkowym umożliwiają osobie sporządzającej testament przekazanie konkretnych składników swojego majątku poszczególnym osobom. Zmiana ma na celu ułatwienie dziedziczenia, stwarzając możliwości nie istniejące do tej pory w polskim prawie.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość

Przedsiębiorca działający w obrocie może zawierać z kontrahentami umowy na wykonanie określonych czynności lub towarów. Jeżeli więc kontrahent nie wykonuje umowy, przedsiębiorca ponosi stratę. Odszkodowanie za poniesione straty nazywane według przepisów kodeksu cywilnego szkodą stanowi rekompensatę pieniężną dla tego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć czym jest szkoda i jakie odszkodowanie się za nią należy.

Podział majątku otrzymanego w spadku

Gdy spadkobierców jest kilku, muszą podzielić się majątkiem otrzymanym w spadku. Podziału można dokonać przed notariuszem lub gdy dochodzi do sporów - na drodze sądowej.

Czy można odwołać testament?

Testament jest jednostronną czynnością prawną, a spisanie testamentu nie oznacza braku możliwości jego zmiany. Wręcz przeciwnie, odwołanie testamentu jest zawsze możliwe aż do śmierci testatora.

Umowa o zrzeczenie się prawa do dziedziczenia

W polskim prawie spadkowym nie ma możliwości dziedziczenia kontraktowego na podstawie umowy. Jedyną dopuszczalną umową o spadek po osobie żyjącej jest umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.

Czy małżonek dziedziczy środki zgromadzone w OFE?

Małżonek jest uprawniony do przejęcia połowy środków zgromadzonych w OFE przez zmarłego współmałżonka. Możliwe jest to w takim zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot wspólności majątkowej.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje na podstawie ogólnych zasad prawa spadkowego. Powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie ustawy następuje tylko w sytuacji, gdy spadkodawca, który posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powołał spadkobiercy w testamencie, albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach samorządowych

Ustawą z dnia 19 listopada 2009r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. Nr 213, poz.1651) wprowadzono możliwość głosowania w wyborach samorządowych przez pełnomocnika.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Czy konkubenci dziedziczą po sobie

Prawo polskie wprost nie odnosi się do pojęcia konkubinatu, ale często posługuje się określeniem „osoby bliskie”. Można stwierdzić, że konkubinat oznacza wspólne pożycie dwojga osób odmiennej płci, które nie zawarły związku małżeńskiego.

Jakie są skutki braku podmiotowości spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest przez prawo jak umowa o charakterze wielostronnym. Fakt, że spóła cywilna nie posiada podmiotowości prawnej niesie za sobą liczne i ważne konsekwencje, odnoszące się do sposobu jej funkcjonowania w obrocie prawnym.

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

Małżonek nie dziedziczy w kilku różnych sytuacjach. Najprostsza to wówczas, gdy został pominięty w testamencie. Nie dziedziczy również wtedy, gdy zawarł umowę ze spadkodawcą, za jego życia, o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Możesz domagać się wydania korzyści w naturze lub gdyby to było niemożliwe - zwrotu wartości - w przypadku gdy ktoś bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową twoim kosztem. Na czym polega obowiązek wydania korzyści, co w przypadku gdy ktoś rozporządził już uzyskaną twoim kosztem korzyścią na rzecz innej osoby. Czy obowiązek ten może wygasnąć?

Ewidencja kar umownych

Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Spłaty i dopłaty na rzecz spadkobierców

Konieczność spłat i dopłat pomiędzy spadkobiercami zachodzi wówczas, gdy składniki masy spadkowej zostaną rozdzielone w naturze pomiędzy nich, bądź przyznane niektórym tylko spośród nich. Jak dokonać spłaty i dopłaty?

Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem w przypadku dziedziczenia testamentowego

Artykuł ten jest kontynuacją innego artykułu w zakresie złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale z opóźnieniem (w przypadku dziedziczenia ustawowego). Będę się starała tu nie powtarzać się, ale poruszyć również inne problemy związane ze złożeniem oświadczeniem w zakresie trybu i sposobu przyjęcia spadku, ale w przypadku dziedziczenia z testamentu.

Kto nie może być spadkobiercą

Co do zasady nie ma ograniczeń w dziedziczeniu. Oczywiście w zależności od tego, czy będzie to dziedziczenie ustawowe czy testamentowe, z reguły inny będzie krąg uprawnionych do dziedziczenia. Ustawodawca wymienił jednak dwa wyjątki od tej ogólnej zasady.

Jak dziedziczy adoptowany?

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki cywilnej oznacza wygaśnięcie stosunku prawnego pomiędzy wspólnikami i rozdzielenie pomiędzy nich aktywów spółki.

Nowe zasady dziedziczenia - poradnik


W dniu 28 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny. Mimo tego, że nowelizacja zmienia jedynie 5 artykułów w zakresie prawa spadkowego (z kilkudziesięciu) wprowadza spore zamieszanie, zmienia bowiem (pierwszy raz od uchwalenia obecnego kodeksu cywilnego w 1964 roku) porządek dziedziczenia i znacząco rozszerza grono spadkobierców ustawowych- dopuszczając do spadku m.in. dziadków spadkodawcy i ich zstępnych (wujostwo spadkobiercy i jego kuzyni). W praktyce oznacza to, mniejszą szansę na objęcie spadku przez Skarb Państwa, ale także większe (niż do tej pory) rozbicie spadku (im więcej osób dziedziczy, tym mniejsze są ich udziały).

Prawo zabudowy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przedstawiła właśnie projekt zmian w prawie rzeczowym. Zgodnie z nim w polskim prawie ma się pojawić nowy rodzaj prawa rzeczowego- prawo zabudowy.

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Nowe zasady dziedziczenia do poprawki

Z dniem 28 czerwca 2009 r. zmieniły się zasady dziedziczenia ustawowego. Ustawodawcy nie udało się jednak uniknąć pomyłki – którą niebawem powinien naprawić. Projekt zmian wpłynął już do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kiedy spadek odziedziczy wujek, a kiedy kuzyn

Rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że do dziedziczenia powołani są również stosunkowo dalecy krewni jak wujostwo- czy kuzyni.

Kiedy dziadkowie dziedziczą

Od 28 czerwca 2009 r. dziadkowie zostaną dopuszczeni do dziedziczenia po swoich wnukach. Do tej pory dziedziczenie przebiegało wyłącznie w drugą stronę (wnukowie dziedziczyli po dziadkach).

Kiedy spadek przypada Skarbowi Państwa

W określonych sytuacjach spadek po danej osobie może przypaść w udziale gminie lub Skarbowi Państwa i to nawet wtedy kiedy żyją bliscy krewni spadkodawcy.

Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Orzeczenie rozwodu lub separacji ma niebagatelne znaczenie dla dziedziczenia po byłym małżonku. Czasem wystarczy jednak samo wytoczenie powództwa (jeśli powód zmarł przed wydaniem wyroku)- aby odsunąć kogoś od dziedziczenia.

Odrzucenie spadku przez jednego ze spadkobierców testamentowych

Spadkodawca powołał do spadku w drodze testamentu 2 swoich synów- nie uwzględniając trzeciego. Co się stanie jeśli jeden z nich odrzuci spadek? Czy w jego miejsce wstąpi trzeci syn?

Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Dnia 24 stycznia br. po raz kolejny zmienił się kodeks cywilny. Tym razem zmiana dotyczy art. 358 i wyrażonej w nim zasady walutowości.  

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Moja siostra zmarła w dniu w październiku br. Miesiąc przed śmiercią wniosła do sądu pozew o rozwód z mężem z jego wyłącznej winy. Nie mieli dzieci, a nasi rodzice nie żyją. Kto będzie dziedziczył po mojej siostrze – tylko ja, czy ja wraz z jej mężem? Czy jej mąż zostanie wyłączony od dziedziczenia?

Szykują się zmiany w dziedziczeniu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje kolejne zmiany w kodeksie cywilnym. Mają one dotyczyć ostatniej księgi kodeksu, a mianowicie spadków.

REKLAMA