reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy konkubenci dziedziczą po sobie

Czy konkubenci dziedziczą po sobie

Prawo polskie wprost nie odnosi się do pojęcia konkubinatu, ale często posługuje się określeniem „osoby bliskie”. Można stwierdzić, że konkubinat oznacza wspólne pożycie dwojga osób odmiennej płci, które nie zawarły związku małżeńskiego.

Według polskiego prawa spadkowego do dziedziczenia może dojść albo z ustawy, albo z testamentu.

Dziedziczenie ustawowe

Dziedziczenie ustawowe wchodzi w grę, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu lub okazało się, że testament jest nieważny. W tym wypadku do spadku powołani będą krewni w ustalonej przez prawko kolejności.

Konkubenci nie dziedziczą po sobie z ustawy. Nawet długotrwałe pożycie ze zmarłym partnerem nie uprawnia do dziedziczenia z ustawy.

Dziedziczenie testamentowe

Testamentowe dziedziczenie będzie wówczas miało zastosowanie, gdy został sporządzony testament i to niezależnie czy w zwykłej formie pisemnej czy w formie aktu notarialnego.

Jeżeli zmarły pozostawił po sobie krewnych, którzy byliby uprawnieni do dziedziczenia z ustawy przysługiwać im będzie roszczenie o zachowek (nawet gdyby konkubent nie utrzymywał kontaktów z rodziną).

Zobacz również: Odszkodowanie po zmarłym konkubencie

Korzystanie z mieszkania

Ponadto, inne osoby bliskie, które mieszkały ze spadkodawcą do dnia jego śmierci są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym.

Dodatkowo, po śmierci konkubenta, który był najemcą lokalu w stosunek najmu wstępuje także osoba, która pozostawała z nim w faktycznym pożyciu, jeżeli stale zamieszkiwała w tym mieszkaniu. A zatem przyznano takiej osobie prawo do wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po śmierci konkubenta, jeżeli będzie spełniony warunek stałego zamieszkiwania z najemcą w chwili jego śmierci.

Nawet jeżeli spadkodawca pozbawił konkubenta prawa do zamieszkiwania po jego śmierci w tym lokalu, to taka wola jest nieważna.

Podatek od spadków a konkubinat

Konkubinat nie powoduje, że konkubent zapłaci zmniejszony podatek z tytułu otrzymanego spadku. Konkubent został umieszczony w III grupie podatkowej. Aktualnie kwota wolna od podatku dla tej grupy wynosi 4.902 zł.

Po śmierci konkubenta, drugiemu nie przysługuje prawo do renty rodzinnej (ale konkubent ma prawo wystąpić o rentę rodzinną na wspólne dzieci).

Zobacz również serwis: Konkubinat

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 26.03.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konkubenci nie dziedziczą po sobie z ustawy.
Konkubenci nie dziedziczą po sobie z ustawy.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama