| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Moja siostra zmarła w dniu w październiku br. Miesiąc przed śmiercią wniosła do sądu pozew o rozwód z mężem z jego wyłącznej winy. Nie mieli dzieci, a nasi rodzice nie żyją. Kto będzie dziedziczył po mojej siostrze – tylko ja, czy ja wraz z jej mężem? Czy jej mąż zostanie wyłączony od dziedziczenia?

Art. 940 kodeksu cywilnego pozwala na wyłączenie od dziedziczenia małżonka wobec, którego nie został orzeczony rozwód ani separacja. Wystarczające jest to, aby spadkodawca złożył pozew przed śmiercią - postępowanie nie musi być zakończone wyrokiem.

Wiele zależy od tego, na ile pozew o rozwód był uzasadniony. Jeśli z treści pozwu rozwodowego, oraz przedstawionych dowodów wynika zarówno zupełny o trwały rozkład pożycia, jak i wina pozwanego małżonka- wówczas uznaje się, że pozwany małżonek jest wyłączony od dziedziczenia po spadkodawcy.

Natomiast wyłączenie nie następuje z mocy prawa (sąd spadku musi zweryfikować zasadność powództwa rozwodowego) – wymaga złożenia odrębnego powództwa przez, któregokolwiek z pozostałych spadkobierców ustawowych dziedziczących w zbiegu z małżonkiem (w tym przypadku uprawniony do złożenia jest czytelnik). Powództwo składa się do sądu spadku – podlega opłacie podstawowej – 30 złotych.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwe jest wyłączenie małżonka od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca złożył uzasadniony pozew o rozwód. Nie jest konieczny wyrok w tej sprawie.
Możliwe jest wyłączenie małżonka od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca złożył uzasadniony pozew o rozwód. Nie jest konieczny wyrok w tej sprawie.

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »