REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks cywilny

main image
Prawo cywilne reguluje sprawy, z którymi ludzie mają do czynienia na co dzień. Odgrywa pierwszoplanową rolę w systemie prawa prywatnego. Kodeks cywilny jest zbiorem przepisów z zakresu prawa cywilnego.

Zobacz: Kodeksy

Kodeks cywilny - zakres regulacji

Kodeks cywilny jest to akt normatywny, w którym znajdziemy regulacje dotyczące stosunków cywilnoprawnych między równouprawnionymi podmiotami. Stosunki te w przeważającej mierze dotyczą spraw majątkowych i gospodarczych.

Kodeks cywilny reguluje sprawy pomiędzy osobami fizycznymi i prawnymi. Dziedziny, które obejmuje to m.in.: prawo rzeczowe, prawo zobowiązań, prawo osobowe, prawo autorskie, a nawet elementy prawa spółdzielczego, handlowego, ubezpieczeń czy innych.

Systematyka kodeksu cywilnego

Systematyka kodeksów cywilnych stanowi przedmiot odrębnej nauki. Reguły uporządkowania kodeksów cywilnych w systemach europejskich nawiązują do systematyki prawa rzymskiego. Obecnie obowiązujący w Polsce kodeks wszedł w życie 1 stycznia 1965 roku i do tej pory był wiele razy nowelizowany. Polski kodeks cywilny podzielono na 4 części.

Księga pierwsza – ogólna, określa instytucje i zasady wspólne dla całego prawa cywilnego oraz definiuje pojęcia. Znajdziemy w niej m.in. przepisy dotyczące zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych, zasady ochrony dóbr osobistych, a także problematykę czynności prawnych.

Księga druga zwiera przepisy prawa rzeczowego, czyli dotyczące wszelkich praw na rzeczach ruchomych i nieruchomościach.

Trzecia księga reguluje prawo zobowiązań, który tyczy się stosunków o charakterze majątkowym. Część ogólna tego działu obejmuje m.in. regulacje dotyczące treści zobowiązań i rodzajów świadczeń, a także źródła zobowiązań (umowa, bezpodstawne wzbogacenie i czyn niedozwolony) oraz skutki niewykonania lub wygaśnięcie zobowiązania. Część szczególna przedstawia wiele tzw. umów nazwanych, np. sprzedaż, najem, pożyczkę, spedycję.

W ostatniej, czwartej księdze znajdują się zasady dotyczące dziedziczenia. Kodeks normuje zarówno dziedziczenie ustawowe, jaki i dziedziczenie testamentowe.

Zobacz: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA