reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Umowa o zrzeczenie się prawa do dziedziczenia

Umowa o zrzeczenie się prawa do dziedziczenia

W polskim prawie spadkowym nie ma możliwości dziedziczenia kontraktowego na podstawie umowy. Jedyną dopuszczalną umową o spadek po osobie żyjącej jest umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.

Strony i przedmiot umowy

Umowa o zrzeczenie się prawa do dziedziczenia może zostać zawarta pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą ustawowym. Przedmiotem umowy jest przyszły spadek, który przypadałby ustawowo zrzekającemu się dziedziczenia. Umowa, dla swojej ważności, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Skutki umowy

Umowa ta powoduje, ze zrzekający się nie ma prawa do spadku jaki odziedziczyłby po spadkodawcy w razie dziedziczenia ustawowego. Co więcej, również zstępni zrzekającego się nie będą mogli dziedziczyć po określonym spadkodawcy – umowa ma bezpośredni wpływ również na osoby, które nie były stronami umowy. Ma tu zastosowanie fikcja prawna, gdyż uznaje się, że zrzekający się i jego dzieci nie dziedziczą, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Na zawarcie takiej umowy nie trzeba uzyskać zgody zstępnych ani zgody sądu.

Zobacz również: Czym jest wydziedziczenie

Strony umowy mogą zdecydować w umowie, żeby jej skutki odnosiły się tylko do zrzekającego się – jego zstępni będą nadal dziedziczyć ustawowo po spadkodawcy. Nie można zrzec się spadku na korzyść innej osoby, w tym także na korzyść innego spadkobiercy.

Spadkobierca, który zrzekł się umownie dziedziczenia, może jednak dziedziczyć po spadkodawcy na podstawie sporządzonego przez niego testamentu. Takie powołanie do spadku nie przywraca zrzekającemu się statusu spadkobiercy ustawowego i nie przywraca dla takiej osoby prawa do zachowku. 

Odwołanie umowy

Uchylenie się od skutków wcześniej zawartej umowy może nastąpić również w drodze podpisania kolejnej umowy, której przedmiotem jest uchylenie skutków zrzeczenia się dziedziczenia. Umowa taka również wymaga formy aktu notarialnego. Na podstawie tej umowy osoba, która wcześniej zrzekła się dziedziczenia, odzyskuje wszystkie uprawnienia jakie przysługują spadkobiercy ustawowemu.

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega umowa o zrzeczenie się dziedziczenia?
Na czym polega umowa o zrzeczenie się dziedziczenia?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama