| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Podział majątku otrzymanego w spadku

Podział majątku otrzymanego w spadku

Gdy spadkobierców jest kilku, muszą podzielić się majątkiem otrzymanym w spadku. Podziału można dokonać przed notariuszem lub gdy dochodzi do sporów - na drodze sądowej.

Najważniejszą sprawą jest ustalenie czy spadkobierca ma faktycznie prawo do majątku jaki otrzymałby w spadku. Należy pamiętać, że nawet będąc ustawowym spadkobiercą możemy zostać wykluczeniu z dziedziczenia na podstawie istniejącego testamentu, który tak stanowi. Ustaleniem praw do dziedziczenia zajmuje się sąd, do którego należy wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Z takim wnioskiem może wystąpić spadkobierca, lub nawet osoba trzecia, o ile posiada interes prawny w sądowym stwierdzeniu nabycia spadku.

Możliwe jest również poświadczenie prawa do spadku u notariusza. Na podstawie okazanych dokumentów i oświadczeń spadkobierców notariusz sporządza protokół i akt poświadczenia dziedziczenia. Warunkiem jest obowiązkowe stawiennictwo u notariusza wszystkich spadkobierców i ich zgodne oświadczenie woli.

Zobacz również: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe

Po potwierdzeniu praw spadkobiercy muszą podzielić się masą majątkową. Istnieją dwie drogi tego podziału sądowa i notarialna. U notariusza spadkobiercy mogą dokonać podziału majątku, za pomocą umowy o dział spadku. Taka umowa może być zawarta tylko wtedy, gdy nie ma sporu o podział majątku. Jeśli w spadku znajdują się nieruchomości, to umowa musi być w formie aktu notarialnego. Droga sądowa wszczynana jest na wniosek spadkobiercy, który musi zawierać żądanie działu spadku, lub wskazany przedmiot działu.

W razie powstania sporu, spadkobiercy powinni zwrócić się do sądu o zabezpieczenie i utworzenie spisu rzeczy należących do masy spadkowej. Takiego spisu dokonuje komornik w obecności dwóch świadków powołanych przez siebie.
Spadkobiercy mogą w sądzie zgłosić gotową propozycje podziału lub, w razie braku zgodności, sąd sam dokona podziału, biorąc pod uwagę sposób korzystania przez spadkobierców majątkiem oraz wpływ tego korzystania na jego podział. Sąd dzieląc spadek wyrównuje różnice wartości działów spadku przez wypłaty pieniężne. 

Zobacz również serwis: Spadki

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po potwierdzeniu praw spadkobiercy muszą podzielić się masą majątkową. Istnieją dwie drogi tego podziału sądowa i notarialna.
Po potwierdzeniu praw spadkobiercy muszą podzielić się masą majątkową. Istnieją dwie drogi tego podziału sądowa i notarialna.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »