REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do kogo należy ziemia pod Stadionem Narodowym?

Pomimo zakończenia UEFA Euro 2012, Stadion Narodowy w Warszawie nadal pozostaje w centrum uwagi. Tym razem nie jest on jednak dumą i chlubą Polaków, ale przedmiotem sporu pomiędzy miastem a spadkobiercami dawnych właścicieli terenów zajętych pod budowę stadionu.

Ekologiczne ciepło będzie obowiązkowe

Planowanie budowy domu lub budynku wielorodzinnego wiąże się z koniecznością sporządzania dokumentacji projektowej oraz uzyskiwania różnego rodzaju pozwoleń. Każdy, kto chciał rozpocząć tego rodzaju przedsięwzięcie w czasie tegorocznych wakacji musi liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań.

Jak usprawnić działalność spółdzielni mieszkaniowych?

Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze budzi wiele kontrowersji, z ciekawością przyjmujemy więc informacje o próbach jego nowelizacji. Pomysłów jest wiele, tak jak wiele jest możliwych rozwiązań. Najważniejszą propozycję przeciwstawiającą się projektowi rządowemu przedstawia Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Gminne podatki wyższe od 2013 r.

Najwyższe gminy podwyższą podatki od 2013 r. Podatek od nieruchomości wzrośnie o 4%.

REKLAMA

Zielony Żoliborz – jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Warszawie

Zielony Żoliborz to osiedle apartamentów znajdujące się w południowej części Żoliborza przy ulicy Rydygiera. Projekt realizuje spółka Zielony Żoliborz należącą do grupy Turret Development. Budowa ma zostać zakończona w sierpniu 2012 roku.

Przepisy dotyczące ogródków działkowych niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż niezgodne z ustawą zasadniczą są 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Szczególną uwagę zwrócono na monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców.

Nowe formy dostępu do ksiąg wieczystych

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje cztery nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW):

Problematyka gruntów warszawskich

Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu określonej osoby prawa do rzeczy na mocy indywidualnego aktu prawnego. Po 5 kwietnia 1958 r. wywłaszczeni zostali całkowicie pozbawieni prawa do rzeczy w tym wypadku do gruntu, a odszkodowanie które chcą uzyskać za wywłaszczenie nieruchomości jest skomplikowana i długotrwała.

REKLAMA

Sposoby na upał

Sposoby na walkę z upałem są różne. Możemy zainwestować w odpowiednie rolety, wiatraki elektryczne, klimatyzację albo spróbować zmniejszenia skutków upału za pomocą wyłączania urządzeń elektrycznych. Sprawdź, który z wymienionych sposobów jest najlepszy na upał w mieszkaniu.

Jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości?

Inteligentne domy nie są fikcją. Nowoczesne rozwiązania, udogodnienia i systemy koordynujące pracę różnych urządzeń elektrycznych coraz częściej można spotkać w nowoczesnych mieszkaniach. Przeczytaj, jak będą wyglądały inteligentne domy w przyszłości.

Dochodzenie roszczeń za bezumowne korzystanie z gruntu

Zgodnie z uchwałą podjętą 6 czerwca 2012 r. przez Sąd Najwyższy zarząd wspólnoty mieszkaniowej uprawniony jest do dochodzenia od osoby trzeciej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części nieruchomości będącej współużytkownikiem wieczystym właścicieli lokali (III CZP 25/12).

Niskie ceny mieszkań w centrum: czy warto skorzystać z okazji?

Niskie ceny mieszkań w centrum dużych miast nie zawsze świadczą o dobrej okazji. Jaka jest przeciętna cena mieszkania w centrum? I dlaczego niska cena wcale nie musi być okazyjna?

Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy

Mieszkania bezczynszowe coraz częściej pojawiają się na rynku nieruchomości – deweloperzy przyciągają obietnicą zerowych opłat eksploatacyjnych. Z kupnem mieszkania bezczynszowego wiążą się zarówno plusy, jak i minusy, czynszu płacić nie będziemy, ale opłat nie unikniemy.

Kredyt hipoteczny – wskazówki

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Banki dokładnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców opierając się o dane z Biura Informacji Kredytowej. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co najczęściej jest brane pod uwagę przy udzielaniu kredytu.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.233.1381), z dniem 03 maja 2012 r. wprowadziła min. zmiany w ramach postępowania egzekucyjnego, uregulowanego w kodeksie postępowaniu cywilnym.

Ochrona nabywcy w myśl nowej ustawy deweloperskiej

29 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego powszechnie określana jako ustawa deweloperska. Dotychczas w polskim prawie nie było żadnych przepisów chroniących nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami deweloperów oraz skutkami ich upadłości. W ustawie deweloperskiej nabywcy – klientowi dewelopera zapewniono szereg mechanizmów prawnych chroniących jego prawa. Jednakże, mimo ogólnie dobrej legislacji ustawy istnieje wiele sytuacji, w których nabywca lokalu mieszkalnego powinien mieć oczy szeroko otwarte.

Ceny nowych mieszkań i używanych – najnowsze dane

W ostatnim czasie na rynku nieruchomości można zaobserwować spadek cen mieszkań. Czy jest to dobry czas na zakup mieszkania? Zobacz ceny mieszkań w największych miastach Polski.

Wzrosną koszty utrzymania mieszkania

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania związany jest z podwyżkami cen energii. Na wzrost kosztów utrzymania mieszkania bezpośredni wpływ ma wprowadzenie nowej taryfy gazowej. Co jeszcze podrożało?

Pozbawienie dostępu do światła dziennego

Właściciel gruntu jest obowiązany korzystać ze swoich uprawnień w granicach prawa własności. Oznacza to, że nie może pozbawiać dostępu do światła dziennego właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Czy feng shui może pomóc w sprzedaży domów?

Sprzedaż domu możemy wspomóc przez pewne działania wynikające z zasad feng shui. Jak wykorzystać naukę feng shui do sprzedaży domu? Co można zrobić, a czego należy unikać?

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty

Rośnie popularność kamienic i wielkiej płyty, rzadziej wybierane są inwestycje powstałe po 2000 roku. Najwięcej wybieramy kamienic, niewiele dalej plasują się mieszkania z wielkiej płyty. Czy we wszystkich miastach wygląda to tak samo?

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

Umowa deweloperska - jak ustawa chroni nabywców?

Deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony, taki jak na przykład otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową. W jaki sposób nowe przepisy poprawiają sytuację nabywców?

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

Wybór odpowiedniego mieszkania – podstawowe zasady

Wybór odpowiedniego mieszkania wydaje nam się łatwy i przyjemny. Niestety rzeczywistość później pokazuje, że wybraliśmy nieodpowiednie mieszkanie. Czym się kierować, żeby w przyszłości nie żałować?

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy, po wykonaniu robót budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, lecz również od inwestora.

Problem warunków kontraktowych FIDIC w praktyce w procesie budowlanym

Warunki kontraktowe FIDIC są powszechnie wykorzystywane przy zawieraniu wszelkiego rodzaju kontraktów budowlanych oraz umów obejmujących specjalistyczne usługi budowlane.

Kontrola stanu technicznego budynku

Każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do utrzymywania odpowiedniego stanu budynku oraz poddawania go okresowym kontrolom budowlanym. Niedopełnienie takiego obowiązku może podlegać karze nawet pozbawienia wolności do roku.

„Ewolucja” współczesnych apartamentów!

Deweloperzy coraz częściej zwykłe mieszkania nazywają apartamentami. Wielu architektów wnętrz obserwuje nową tendencję na rynku nieruchomości, polegającą na nadużywaniu słowa „apartament”. Czy każde mieszkanie o podwyższonym standardzie to apartament? Jakie warunki musi spełniać lokal, żeby stał się apartamentem?

Dbanie o należyty stan budynku jako obowiązek właściciela

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zobowiązany jest dbać o jego należyte utrzymanie. Do podstawowych obowiązków w tym zakresie należy prowadzenie książki obiektu oraz dokonywanie okresowych kontroli budynku.

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego została uregulowana przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W przeciwieństwie do „zwykłej” umowy najmu, umowa o najem okazjonalny daje większe zabezpieczenie wynajmującemu lokal mieszkalny.

Ujawnienie w księgach wieczystych praw Skarbu Państwa

Starostowie mają dostać nowy termin na uzupełnienie wykazu nieruchomości Skarbu Państwa i samorządowych w księgach wieczystych. Stosowny projekt ustawy zaakceptowała Rada Ministrów.

Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu

Użytkownik jest zobowiązany do uiszczania dwóch rodzajów opłat: jednorazowej - płatnej najpóźniej do dnia zawarcia umowy notarialnej oraz okresowej - płatnej corocznie.

Podatki i opłaty lokalne - stawki w 2012 r.

Ustalenie wysokości opłat i podatków lokalnych w Polsce, należy do kompetencji poszczególnych rad gmin. Swoboda decyzyjna organów samorządów terytorialnych nie jest jednak nieograniczona. W każdym roku podatkowym Minister Finansów ustala w drodze obwieszczenia maksymalne dopuszczalne stawki poszczególnych opłat i podatków. Od 1 stycznia 2012 roku uległy one podwyższeniu

Osiedle Lazurowe w Gdańsku – mieszkania

Osiedle Lazurowe w Gdańsku to inwestycja zrealizowana przez firmę Feniks Sp. z o.o. Generalnym wykonawcą jest Coliseum 2101 Sp. z o.o. Jak deweloper zachęca do kupna mieszkania na Osiedlu Lazurowym w Gdańsku?

Decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy to swego rodzaju instrument kontroli państwa, dotyczący planowanych inwestycji budowlanych. Głównym celem tej procedury jest utrzymanie ładu przestrzennego, tam gdzie nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania. Wymóg uzyskania takiej decyzji będzie istniał zawsze wtedy, gdy przekształceniu ma ulec dotychczasowe zagospodarowanie terenu.

Warszawa Bielany: nowe mieszkania

Warszawskie Bielany cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem deweloperów. W tej części Warszawy powstają kolejne inwestycje mieszkaniowe. Gdzie na Bielanach szukać nowego mieszkania?

Osiedle Verdis: GALERIA

Osiedle Verdis powstaje przy ul. Sowińskiego na warszawskiej Woli. Inwestycję realizuje deweloper Ronson. Osiedle Verdis ma zostać oddane do użytku w sierpniu 2012 roku.

Nazwy osiedli w Polsce brzmią zabawnie

Nazwy niektórych osiedli w Polsce brzmią zabawnie. Deweloperzy rywalizują między sobą w wymyślaniu ciekawych i oryginalnych nazw osiedli. Które z nich śmieszą najbardziej?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to swoisty zbiór informacji na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Jej założenie i funkcjonowanie ma za zadanie usprawnienie prawidłowego i zgodnego z prawem obrotu nieruchomościami, czy też ustanawianie na nich takich obciążeń jak np. hipoteka.

Wyższe koszty najmu mieszkania w Krakowie i we Wrocławiu

Wyższe kosztu najmu mieszkania odnotowano na początku 2012 roku w Krakowie i we Wrocławiu. Jak wyglądają ceny najmu mieszkań w Warszawie?

Licencja na zarządcę nieruchomości

Zarządzanie nieruchomościami to niewątpliwie profesja z przyszłością. Szczególnie duże miasta wykazują zapotrzebowanie na tego typu usługi. Żeby uzyskać licencję, a tym samym uprawnienia do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomościami, trzeba przejść długą drogę. Jakie wymogi trzeba spełnić,aby uzyskać licencję na zarządcę nieruchomości?

Osiedle Batory II gotowe do zamieszkania już w grudniu 2012 r.

Osiedle Batory II będzie gotowe do zamieszkania już w grudniu 2012 roku. Prace w poznańskiej inwestycji odbywają się zgodnie z planem. Mieszkania na osiedlu Batory II mają powierzchnie od 24 mkw. do 80 mkw.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Opłacanie czynszu czy też bieżących rachunków za prąd, gaz i wodę to dla wielu osób zbyt duże obciążenie. Osoby o niskim dochodzie mogą ubiegać się o tzw. dodatek mieszkaniowy. Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej.

Osiedle Centrum II w Łodzi: GALERIA

Osiedle Centrum II to kolejna inwestycja dewelopera J.W. Construction w Łodzi. Projekt powstaje między ulicą Tymienieckiego a ulicą Tylną. Budowa Osiedla Centrum II rozpoczęła się w listopadzie 2010 r.

Osiedla społeczne – czym są?

Czym są osiedla społeczne? Jak zmienia się rynek pierwotny i na jakie inwestycje stawiają teraz deweloperzy? Czy osiedla społeczne wygrają z popularnymi w Polsce blokowiskami?

Osiedle Centrum w Łodzi: GALERIA

Osiedle Centrum zlokalizowane jest w pobliżu ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Lokale są już gotowe do zamieszkania. Poza mieszkaniami na Osiedlu Centrum znajdują się także lokale użytkowe.

Wynajem mieszkania – ile kosztuje w Polsce?

W Polsce wynajem mieszkania kosztuje dwuosobową rodzinę 30% jej miesięcznych dochodów. Wynajem mieszkania jest znacznie tańszy w innych państwach europejskich, m.in. w Niemczech. Jak kształtuje się rynek wynajmu mieszkań w Polsce?

Zakochaj się w Bemowie!

Dzielnica Bemowo jest najdynamiczniej rozwijającą się częścią Warszawy, posiadającą bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę, mnóstwo zieleni. Ponadto znajduje się niedaleko centrum. W ostatnich latach powstało tam wiele nowoczesnych inwestycji takich jak Osiedle Akropol czy Osiedle Przy Ratuszu. Obydwie inwestycje zapewniają komfortowe warunki do mieszkania w przystępnych cenach. Jest to idealne miejsce dla osób, które szukają spokojnej okolicy w harmonii z naturą w środku tętniącego życiem miasta.

Wykup lokali w TBS

Zakup mieszkania to bardzo poważna inwestycja. Dla wielu marzenia o własnym „M” są trudne do zrealizowania. Alternatywę dla kredytu hipotecznego stanowi wynajem mieszkania wybudowanego przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która umożliwiła wykup lokali w TBS.

REKLAMA