reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Do kogo należy ziemia pod Stadionem Narodowym?

Do kogo należy ziemia pod Stadionem Narodowym?

Pomimo zakończenia UEFA Euro 2012, Stadion Narodowy w Warszawie nadal pozostaje w centrum uwagi. Tym razem nie jest on jednak dumą i chlubą Polaków, ale przedmiotem sporu pomiędzy miastem a spadkobiercami dawnych właścicieli terenów zajętych pod budowę stadionu.

4 lipca 2012 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał skargę spadkobierców właścicieli terenu pod Stadionem Narodowym i uchylił decyzje ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej odmawiające im prawa do tych gruntów. Wyrok nie jest ostateczny. Resort transportu podejmie decyzję, co do ewentualnej skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Arpad Chowańczyk i Aurelia Czarnowska kupili teren o powierzchni ok. 10 ha w 1920 roku. Stracili go jednak na mocy tzw. dekretu Bieruta (Dekret z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy). Zgodnie z postanowieniami dekretu, wszystkie grunty znajdujące się w granicach miasta zostały przejęte przez gminę m.st. Warszawy, w 1950 roku – przez Skarb Państwa. Właściciele gruntów mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia działek w posiadanie przez gminę zgłosić wnioski o przyznanie im na tych terenach "prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za symboliczną opłatą".

W 1954 roku Rada Narodowa odmówiła przyznania Arpadowi Chowańczykowi i Aurelii Czarnowskiej prawa własności czasowej (obecnie - użytkowania wieczystego) do odebranych gruntów, uznając, że korzystania z tego gruntu przez dotychczasowych właścicieli nie da się pogodzić z jego przeznaczeniem określonym w planie zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz serwis: Nieruchomości

W 2004 roku spadkobiercy właścicieli wnieśli o unieważnienie tej decyzji do ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury. W 2009 roku minister infrastruktury nie wyraził zgody na unieważnienie orzeczenia z 1954 roku, argumentując swoją decyzję faktem, że skoro od 1931 roku teren był konsekwentnie przeznaczony pod użyteczność publiczną, gmina mogła oddalić wniosek dotychczasowych właścicieli o przyznanie im prawa wieczystej dzierżawy. Niestety ministerstwo nie dysponuje planem zagospodarowania przestrzennego, który mógłby uzasadniać decyzję z 1954 roku. Po tym jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy, we wrześniu 2011 roku minister podtrzymał swoją decyzję. Spadkobiercy Arpada Chowańczyka i Aurelii Czarnowskiej ponownie zaskarżyli decyzję do sądu.

Spór dotyczący terenów, na których obecnie znajduje się Stadion Narodowy jest tylko jednym z wielu podobnych. Na mocy dekretu Bieruta na własność Warszawy przeszło ok. 40 tys. prywatnych gruntów, leżących w granicach miasta z 1939 roku. Z danych Skarbu Państwa wynika, że wartość roszczeń odszkodowawczych na terenie Warszawy wynosi ok. 40 mld zł. Co roku Skarb Państwa wypłaca odszkodowania w wysokości od 250 do 600 mln zł.

Sądy często przychylają się do roszczeń spadkobierców dawnych właścicieli zajętych nieruchomości. Wypłacane odszkodowania stanowią znaczne obciążenie finansowe dla państwa, w związku z czym pojawiają się pomysły ustawowego rozwiązania tego problemu, które usprawniłoby procedury i jednocześnie zniwelowało koszty wypłaty odszkodowań.

Zobacz serwis: Problematyka gruntów warszawskich

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stadion Narodowy w Warszawie /Fot. NCS
Stadion Narodowy w Warszawie /Fot. NCS

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama