REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpowiedzialność karna, Ofiara przestępstwa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konfiskata rozszerzona majątku będzie obowiązywała od 2017 r.

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty nielegalnych majątków wejdą w życie w pierwszym kwartale 2017 r. Sprawdź czym jest konfiskata rozszerzona.

Nowe przestępstwo - ucieczka przed Policją

Zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem.

Spadek liczby przestępstw i wzrost wykrywalności sprawców w 2016 r.

Spadek liczby przestępstw kryminalnych i wzrost wykrywalności sprawców przestępstw to główne trendy podsumowujące pierwszy kwartał 2016 roku. Spadła liczba zarówno poważnych przestępstw kryminalnych (zabójstwa, rozboje z bronią lub niebezpiecznym narzędziem), jak też tych mniej groźnych w skutkach, lecz uciążliwych dla społeczeństwa, takich jak drobne kradzieże lub uszkodzenia mienia.

Odpowiedzialność karna za samowolę budowlaną

Przejście przez trudną i kosztowną procedurę legalizacyjną wielu inwestorom może się wydawać i tak dotkliwą karą za – często niezamierzoną – samowolę budowlaną. Ze zdziwieniem dowiadują się czasem, że to nie koniec ich kłopotów.

REKLAMA

Nieświadomość bezprawności a odpowiedzialność karna

Nie popełnia przestępstwa ten, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego bezprawności; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - podsumowanie

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywał się w dniach 23-28 lutego 2015 roku. Łącznie z porad skorzystało aż 2613 osób.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (23-28 lutego 2015 r.)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 23 lutego do 28 lutego.

Kto nie podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo aborcji?

Stypizowanie przestępstwa aborcji oraz przestępstwa przerwania lub doprowadzenia kobiety ciężarnej do przerwania ciąży ma na celu ochronę życia i zdrowia kobiety ciężarnej a także nierozłącznie z tym związanego życia dziecka poczętego. Przedmiotem ochrony jest również prawo kobiety ciężarnej do tego dziecka.

REKLAMA

Stalking - uporczywe nękanie

Nękanie polega najczęściej na celowym, uporczywym i długotrwałym działaniu skierowanym przeciwko danej osobie, którego celem jest upokorzenie i dezorganizacja jej życia. Czynność sprawcza w przypadku tzw. stalkingu polegać ma na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby dla niej najbliższej, wzbudzające u niej uzasadnione poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jej prywatność.

Zabójstwo najbardziej popularnym przestępstwem przeciwko życiu

Zabójstwo jest przestępstwem skutkowym, co oznacza że dla przypisania odpowiedzialności konieczne jest wystąpienie skutku w postaci śmierci człowieka. Będzie miała ona miejsce jedynie w przypadku trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Konsekwencje karne utrwalania i rozpowszechniania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej

Artykuł 191a kodeksu karnego wprowadza dwa typy przestępstw – przestępstwo umyślnego utrwalania wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, dokonane poprzez użycie w tym celu przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu oraz przestępstwo umyślnego rozpowszechniania wizerunku osoby o wyżej wymienionych cechach bez jej zgody. Oba przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zakaz posiadania marihuany do celów medycznych

Zakaz posiadania marihuany do celów medycznych jest – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego – nieuzasadniony. TK zapowiedział wystąpienie sygnalizacyjne do ustawodawcy w sprawie posiadania marihuany do celów medycznych.

Kara za posiadanie i uprawę konopi na własny użytek – konstytucyjna

Kara za posiadanie i uprawę konopi na własny użytek, tj. pozbawienie wolności do lat 3, jest – zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2014 roku – konstytucyjna.

Składanie oświadczeń dotyczących okoliczności wyłączających udział w Pzp

Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, osoby ubiegające się o udzielenie zamówienia zobowiązane są złożyć pisemne oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności, które wyłączają możliwość występowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Odpowiedzialność karna gospodarcza a ryzyko gospodarcze

Decyzje podejmowane przez menadżerów rodzą pewnego rodzaju ryzyko gospodarcze, którego poziom uzależniony jest od ich wagi. Ale czy każda decyzja od razu może rodzić gospodarczą odpowiedzialność karną?

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Dobra wiadomość dla obywateli, przedsiębiorców i instytucji. Od 1 lipca mogą oni złożyć zapytanie i uzyskać odpowiedź z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) przez Internet. Tańsze są też opłaty za wydanie zaświadczeń.

Ochrona praw autorskich w Internecie

Ochrona praw autorskich w Internecie to zagadnienie zyskujące coraz większą popularność z racji upowszechnienia użytkowania sieci. Internet stał się miejscem, w którym najczęściej dochodzi do łamania praw autorskich. Poniżej krótki poradnik, jak korzystać z Internetu by nie naruszać przepisów ochrony praw autorskich.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2014 r.

Dużymi krokami zbliża się kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 24 lutego – 1 marca 2014 r.

Przesłuchanie świadka - zmiany

Od 27 stycznia 2014 r. w życie weszła zmiana ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzonego w trybie określonym w art. 185a-185c Kodeksu postępowania karnego.

Zmiany w przedawnieniu przestępstw seksualnych wobec dzieci

Projekt zmian kodeksu karnego ma na celu wydłużenie terminu przedawnienia przestępstw na tle seksualnym popełnianych wobec dzieci. Przedawnienie takiego przestępstwa nie będzie możliwe przed ukończeniem 28 roku życia osoby pokrzywdzonej. Ma to na celu zwiększenie ochrony interesów pokrzywdzonego.

Środki zapobiegania przestępczości nieletnich

Do zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środki poprawcze. Co do zasady do odpowiedzialności karnej nie mogą być pociągnięte osoby, które nie ukończyły 17 lat. Wobec nieletnich sąd może zastosować szereg środków izolacyjnych bądź nieizolacyjnych.

Gwałt ścigany z urzędu

Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa i postępowania karnego przewiduje ściganie przestępstwa zgwałcenia z urzędu, a nie - tak jak dotychczas - z urzędu. Nowe przepisy przewidują również łagodniejsze dla ofiar procedury przesłuchania.

Podsumowanie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2013 - podsumowanie.

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Rusza kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” (25 lutego – 2 marca 2013 r.)

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Gdzie i na jaką pomoc mogą liczyć osoby pokrzywdzone? Jak uzyskać poradę? Weź udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2013-2020

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż w dniu 18 stycznia 2013 r. projekt Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2013-2012 został przekazany do dalszych prac legislacyjnych.

Spadek przestępczości w Polsce

Spada liczba przestępstw kryminalnych. Częściej jednak ujawniane są przestępstwa gospodarcze. Wykrywalność sprawców przestępstw jest wysoka.

Jak dochodzić odszkodowania od sprawcy przestępstwa?

Polskie prawo przewiduje kilka możliwości dochodzenia odszkodowania od sprawcy przestępstwa. Istnieje możliwość ubiegania się o nie zarówno w postępowaniu karnym jak i w cywilnym.

RNS: Nieuczciwe praktyki deweloperów

Program „Rodzina na swoim” kończy się wraz z zakończeniem roku 2012 r. Deweloperzy próbują dostosować ceny swoich mieszkań do obowiązujących limitów, nie zawsze zgodnie z prawem. Co grozi nieuczciwemu deweloperowi? Czy nabywca mieszkania w rodzinie na swoim może spać spokojnie?

Ochrona zwierząt w polskim porządku prawnym

Uregulowanie ochrony zwierząt wynika z faktu, iż zwierzę jest istota żyjąca, zdolną do odczuwania cierpienia. Według ustawy o ochronie zwierząt, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę i opiekę.

Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie

Zastanawiamy się często, dlaczego ofiary przemocy w rodzinie pozostają w krzywdzących związkach przez wiele lat i nie potrafią się z nich uwolnić. Dlaczego tak się dzieje, że ofiary uważają, że nie ma wyjścia z sytuacji, w której się znajdują i trudniej im bronić się przed przemocą, wyjaśniają m.in. mechanizmy przemocy.

Fazy przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana przemoc narasta.

Pomoc dla ofiar przestępstw - gdzie ją uzyskać?

Ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatną pomoc w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju.

Odpowiedzialność karna członka zarządu za niezgłoszenie upadłości spółki

Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużą popularnością cieszy się wśród polskich przedsiębiorców art. 299 kodeksu spółek handlowych, mówiący o odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Odpowiedzialność za nieopublikowanie sprostowania lub odpowiedzi

W dniu 1 grudnia 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) wydał wyrok w sprawie niezgodności z Konstytucją art. 46 ust. 1, art. 31 oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz. U. z 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.; dalej „Prawo prasowe”) -sygnatura akt K 41/07 (dalej „wyrok”). TK orzekł, że powyższe przepisy są niezgodne z art. 2 i art. 42 ust. 1 Konstytucji.

Za co możemy zostać ukarani podczas meczów Euro 2012?

Wnoszenie alkoholu, rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, wtargnięcie na boisko... To tylko niektóre z czynów, za które kibicom grozi odpowiedzialność karna.

Ściganie przestępstwa zgwałcenia bez wniosku

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, które mają ułatwić ofiarom przestępstwa zawiadomienie o jego popełnieniu.

Okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną w przypadku korupcji

Bezkarność oznacza, że organ ścigania nie wszczyna postępowania karnego przeciwko osobie, która wręczyła łapówkę, natomiast wszczęte umarza. Z dobrodziejstwa bezkarności mogą skorzystać jedynie sprawcy przekupstwa, nawet gdy z inicjatywą łapówki wyszedł dający, który następnie złożył stosowne zawiadomienie.

Pojęcie korupcji w ujęciu ogólnym i prawnym

Rozróżniamy korupcję w węższym znaczeniu, tj. na użytek prawa karnego materialnego oraz w znaczeniu społeczno-ekonomicznym. Podział taki stosuje się, ponieważ prawo karne wymaga precyzyjnego, jednoznacznego języka, zaś dla celów np. prewencyjnych wystarczające jest używanie szerszego pojęcia.

Okoliczności zaostrzające odpowiedzialność w przypadku korupcji

W pewnych przypadkach sprawca przestępstwa naraża się na wyższą odpowiedzialność karną. Dotyczy to zarówno przestępstwa sprzedajności, jak i przekupstwa.

Zjawisko korupcji: kim jest funkcjonariusz publiczny?

Dla bytu przestępstw sprzedajności i przekupstwa, osoba wręczająca korzyść musi mieć świadomość pełnienia przez drugą stronę funkcji publicznej.

Okoliczności łagodzące i wypadki mniejszej wagi w przypadku korupcji

Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on organowi ścigania informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.

Odpowiedzialność karna w przypadku korupcji

Przyjęte przez ustawodawcę uregulowania mają na celu skuteczne zwalczanie korupcji poprzez zastosowanie sankcji karnej oraz pozbawienie sprawców owoców przestępstw. Mają również spełniać względy profilaktyczne.

Molestowanie seksualne w miejscu pracy

Za molestowanie seksualne w miejscu pracy należy uznać wszelkie zachowania, gesty, wypowiedzi o podłożu seksualnym, godzące w dobra osobiste i godność pracownika. Sprawcą tych czynów może być zarówno przełożony jak i współpracownik ofiary.

Pobyt za granicą a postępowanie karnoskarbowe w Polsce

Kiedy możliwy jest proces karnoskarbowy bez udziału sprawcy czynu? Przeczytaj poradę Eksperta.

Konsekwencje sprzedaży podróbek przez przedsiębiorcę

Sprzedający podrabiane towary musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Co grozi za sprzedaż podróbek?

Kara za znęcanie się nad zwierzętami

Znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt zaostrza odpowiedzialność sprawcy za okrutne traktowanie zwierząt.

Ruszył Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Do najbliższej soboty (25 lutego) każdy zainteresowany może zgłosić się po bezpłatną poradę prawną.

Pomoc dla ofiar przestępstw

Zbliża się 12. edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. W dniach 20-25 lutego Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będą oferowały bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną.

Kto otrzyma niższy zachowek?

W pewnych okolicznościach osoba uprawniona do zachowku nie otrzyma go w pełnej wysokości lub wcale. Od kogo dochodzić wypłaty zachowku w takiej sytuacji?

REKLAMA