| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Zabójstwo najbardziej popularnym przestępstwem przeciwko życiu

Zabójstwo najbardziej popularnym przestępstwem przeciwko życiu

Zabójstwo jest przestępstwem skutkowym, co oznacza że dla przypisania odpowiedzialności konieczne jest wystąpienie skutku w postaci śmierci człowieka. Będzie miała ona miejsce jedynie w przypadku trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Przedmiotem ochrony jest życie człowieka, od momentu narodzin do śmierci, które traktowane jest jako najwyższa wartość indywidualna i społeczna. Podmiotem tego przestępstwa jest tylko i wyłącznie człowiek.

Kwalifikowane typy zabójstwa

Typem kwalifikowanym, powszechnie nazywanymi morderstwem jest zabójstwo:

→ ze szczególnym okrucieństwem,

→ w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,

→ w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,

→ z użyciem materiałów wybuchowych,

→ dokonane jednym czynem na więcej niż jednej osobie,

→ dokonane na funkcjonariuszu publicznym podczas lub w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza obowiązków służbowych związanych z ochroną bezpieczeństwa ludzi lub ochroną bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Zaostrzonej karze za typ kwalifikowany podlega również sprawca, który był wcześniej prawomocnie skazany za zabójstwo.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Za zabójstwo w typie kwalifikowanym przewidziana jest kara  pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 12 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności oraz  kara dożywotniego pozbawienia wolności. .

Uprzywilejowane typy zabójstwa

Ustawa przewiduje łagodniejszy wymiar kary w przypadku:

→ zabójstwa w afekcie a więc w stanie silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami

→ dzieciobójstwa

→ zabójstwa na żądanie i pod wpływem współczucia

Silne wzburzenie jest stanem który nie powoduje ograniczenia ani wyłączenia poczytalności sprawcy. Jeżeli jednak osiąga ono stopień powodujący znaczne ograniczenie poczytalności, to stosuje się kwalifikację o zabójstwie w afekcie.

W przypadku zabójstwa na żądanie i pod wpływem współczucia w wyjątkowych przypadkach sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

Zobacz serwis: Wyrok i kara

Zabójstwo a nieumyślne spowodowanie śmierci

Odrębnym czynem od zabójstwa będzie nieumyślne spowodowanie śmierci. Przesłanką przesadzającą o odmiennej kwalifikacji prawnej będzie brak zamiaru sprawcy spowodowania śmierci. Najczęstszym przypadkiem nieumyślnego spowodowania śmierci jest wypadek komunikacyjnego, w wyniku którego inna osoba poniosła śmierć. 

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »